Pasaulinė nejudrumo epidemija – 81 proc. paauglių per mažai fiziškai aktyvūs

Pasaulinė nejudrumo epidemija – 81 proc. paauglių per mažai fiziškai aktyvūs / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-11-25 10:03
Nauja Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ataskaita rodo, kad dauguma paauglių nuo 11 iki 17 metų nėra pakankamai fiziškai aktyvūs. Dėl fizinio aktyvumo stokos kenčia vaikų sveikata, smegenų vystymasis ir socialiniai įgūdžiai.

PSO vertino 146 šalis, ataskaita rodo, kad 81 proc. paauglių neįvykdo rekomendacijos tokiam amžiui – būti fiziškai aktyviems valandą per dieną. Pasak PSO, problema – globali, paaugliai per mažai juda tiek besivystančiose, tiek išsivysčiusiose šalyse.

Mažiausi paauglių neaktyvumo rodikliai – Bangladeše, tačiau šioje šalyje vis tiek du trečdaliai vaikų neįvykdo rekomendacijos judėti bent valandą kasdien. Neaktyviausi – berniukai Filipinuose (93 proc.) ir mergaitės Pietų Korėjoje (97 proc.). Lietuva šioje ataskaitoje neišsiskiria iš kitų šalių – 2016 m. nepakankamai fiziškai aktyvūs buvo 80,1 proc. Lietuvos paauglių.

Paauglių fizinis aktyvumas skiriasi pagal lytį – pasaulyje 85 proc. mergaičių yra per mažai fiziškai aktyvios, berniukų – 78 proc. Pavyzdžiui, JAV ir Airijoje skirtumai tarp lyčių dar ryškesni – skiriasi 15 proc. punktų. Lyčių skirtumai aiškinami tuo, kad berniukai paprastai labiau skatinami sportuoti, be to, tam tikrose kultūrose  paauglėms nėra priimtina būti taip pat fiziškai aktyvioms kaip berniukai.

PSO rekomenduoja paaugliams užsiimti vidutinio ar didelio intensyvumo veikla bent valandą per dieną. Tam tinka bet koks sportas ar pratimai, priverčiantys širdį plakti stipriau – bėgimas, važinėjimas dviračiu, plaukimas, futbolas, gimnastika. Tai mokslu pagrįsta rekomendacija gerai sveikatai ir vystymuisi užtikrinti.

Svarbiausia priežastis judėti – sveikata dabar ir vėliau gyvenime. Trumpuoju laikotarpiu fizinis aktyvumas gerina širdies ir plaučių būklę, stiprina raumenis, teigiamai veikia psichiką, padeda palaikyti kūno svorį. Be to, formuoja įprotį – aktyvūs paaugliai, tikėtina, vėliau bus aktyvūs suaugusieji.

Taip pat daugėja įrodymų, kad fizinis aktyvumas svarbus ir smegenų vystymuisi – fiziškai aktyvių vaikų geresni kognityviniai gebėjimai, jiems lengviau mokytis, bendrauti su kitais. Ilguoju laikotarpiu fizinis aktyvumas mažina įvairių ligų riziką.

Vienos priežasties, paaiškinančios nejudrumo epidemiją, nėra. Ataskaitos rengėjai pabrėžia, kad ne vaikai yra tingūs, o suaugusieji visame pasaulyje neteikia prioriteto fiziniam aktyvumui. Skatinami pasiekimai mokykloje, bet ne fizinis aktyvumas. Paaugliai raginami daug mokytis – mokosi mokykloje, vėliau ruošia namų darbus, progų sportuoti nebelieka.

Dar viena priežastis – infrastruktūros trūkumas. Reikia užtikrinti, kad sporto ir aktyvaus laisvalaikio vietos būtų saugios, prieinamos, paslaugos nebrangios. Ir, žinoma, laisvalaikis prie ekranų – išmanusis telefonas ar kompiuteris konkuruoja su laisvalaikiu lauke ar sportuojant.

Parengė Monika Kairienė pagal bbc.com