Skiepai, vakcinacija / 123RF nuotr.

Pasaulyje sutriko vaikų skiepijimas: kyla rizika susirgti difterija, tymais, poliomielitu

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-06-04 15:42
„Koronavirusinės infekcijos pandemija kelia grėsmę pasiektai skiepijimų pažangai. Dėl šios priežasties gali atsinaujinti tokios infekcijos, kaip tymai ir poliomielitas, todėl būtina užtikrinti vakcinacijos programų tęstinumą, kas leistų efektyviai apsisaugoti nuo galimų protrūkių“, – rašoma Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pranešime spaudai.
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Jungtinių Tautų vaikų fondo (angl. UNICEF), Pasaulio vakcinacijos ir imunizacijos aljanso (angl. GAVI) ir  Sabin vakcinų instituto (angl. Sabin Vaccine Institute) surinktais duomenimis, dėl nepalankios epidemiologinės situacijos pasaulyje, įprastinės imunizacijos paslaugų teikimas sutriko mažiausiai 68 šalyse ir tai kelią nerimą, nes manoma, kad ši situacija gali paveikti apie 80 milijonų vaikų iki 1 metų sveikatą.

PSO teigimu, nuo š. m. kovo mėn. įprastinė vaikų imunizacija buvo nutraukta ar ribojama pasauliniu mastu, o to nėra buvę nuo 1970 m., kai pasaulyje buvo pradėtos įgyvendinti išplėstinės imunizacijos programos. Daugiau nei pusė (53 proc.) iš 129 šalių, iš kurių buvo gauti duomenys, kovo–balandžio mėn. pranešė apie ypač didelius vakcinavimo paslaugų sutrikimus arba visišką jų nutraukimą.

 

Vakcinacija / Shutterstock nuotr.

Vakcinacija / Shutterstock nuotr.

Pranešama, kad pandemija sutrikdė imunizacijos paslaugų teikimą visame pasaulyje, neatsižvelgiant į šalių ekonominį išsivystymą, todėl milijonams vaikų kyla rizika susirgti tokiomis ligomis kaip difterija, tymai ir poliomielitas.

PSO pranešime pažymima, kad skiepijimų sutrikimų priežastys yra skirtingos: informacijos stoka, kai kurie tėvai tiesiog negalėjo palikti namų dėl judėjimo apribojimų (izoliacijos), kiti bijo užsikrėsti COVID-19 ligą sukeliančiu virusu, todėl vengė išeiti iš namų. Taip pat medicinos darbuotojų neprieinamumas dėl apsauginių priemonių trūkumo ar perkėlimas į kitas pareigas, kovai su koronavirusine infekcija, kelionių apribojimai ir t.t.

Prof. dr. Saulius Čaplinskas.

Prof. dr. Saulius Čaplinskas.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktoriaus, profesoriaus Sauliaus Čaplinsko, skiepai apsaugo ne tik kiekvieną žmogų, bet skiepijimais suformuojamas kolektyvinis imunitetas, kuris apsaugo tas žmonių grupes, kurios dėl tam tikrų priežasčių negali būti skiepijamos.

„Visuomenėje esant nepakankamam skaičiui paskiepytų žmonių, keliaujant po šalis, kuriose dar išlikęs sergamumas skiepais valdomomis ligomis, yra rizika ne tik parsivežti šių ligų sukėlėjų ir susirgti, bet ir infekcijoms plisti. Todėl sumažėjus skiepijimo apimtims kyla grėsmė ligų atsinaujinimui ar net jų plitimui, sukeliant protrūkius“, – pabrėžė prof. dr. S.Čaplinskas.

ULAC medikai primena, net ir karantino metu Lietuvoje yra rekomenduojama vykdyti planinius skiepijimus reguliuojant pacientų srautus.

Asmenims, atidėjusiems vakcinaciją ir norintiems pasiskiepyti, gydytojas, įvertinęs sveikatos būklę, amžių bei kitas aplinkybes, turės sudaryti individualų skiepijimų planą.

Šaltinis: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras