Pasitikrinti cholesterolį turėtų vos 25-erių sulaukę žmonės / Shutterstock nuotr.

Pasitikrinti cholesterolį turėtų vos 25-erių sulaukę žmonės

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-12-09 12:30
Vadinamojo „blogojo“ cholesterolio perteklius sukelia širdies ir kraujagyslių ligas. Naujo tyrimo autoriai sako, kad pasitikrinti cholesterolio kiekį kraujyje turėtų jau 25-erių metų žmonės – tam, kad galėtų laiku pakeisti gyvenimo būdą arba pradėtų vartoti vaistus, mažinančius cholesterolio kiekį.
Didelio tyrimo rezultatai publikuoti medicinos žurnale „The Lancet“. Mokslininkai analizavo beveik 400 tūkst. žmonių iš 19 šalių duomenis. Kol kas tai – išsamiausias tyrimas, patvirtinantis „blogojo“ cholesterolio ilgalaikį poveikį širdies ir kraujagyslių sveikatai.

Tyrimas rodo, kad didesnė infarkto ar insulto rizika sulaukus 75-erių gresia tiems žmonėms, kurių kraujyje didelė „blogojo“ cholesterolio koncentracija nustatyta būnant 45 metų ar anksčiau. Mažesnė infarkto ar insulto rizika sulaukus 75-erių – tiems, kam dideli cholesterolio kiekiai nustatyti 60-ies.  

Pasak tyrimą atlikusių mokslininkų, pritaikius gydymą jaunesniems nei 45 metų vyrams, 1 iš 4 vyrų galima apsaugoti nuo infarkto ar insulto vėliau gyvenime. Ankstesnis gydymas mažinant cholesterolio kiekį nuo infarkto ar insulto apsaugotų 1 iš 8 moterų.

Šis tyrimas galbūt paskatins naujas rekomendacijas medikams – nustatyti „blogojo“ cholesterolio kiekį 25-30 metų žmonėms. Tyrimo autoriai sako, kad svarbu žinoti „blogojo“ cholesterolio kiekius jau jaunystėje. Tai paskatintų keisti gyvenseną – būti fiziškai aktyvesniems, sveikiau maitintis arba vartoti statinus – vaistus, mažinančius cholesterolio koncentraciją kraujyje. Paprastai statinai išrašomi vidutinio amžiaus pacientams.

Kai kuriems žmonėms didesnį cholesterolio kiekį lemia genetika. Tokiais atvejais jie galėtų vartoti statinus. Nors trumpuoju laikotarpiu statinų vartojimas yra saugus, poveikis vartojant juos dešimtmečiais nėra ištirtas. Tad jaunesniems žmonėms rekomenduojama cholesterolio kiekį visų pirma reguliuoti sveika mityba ir fiziniu aktyvumu.

Cholesterolis yra į riebalus panaši medžiaga, gaminama kepenyse ir esanti tam tikruose maisto produktuose. Cholesterolio reikia ląstelių statybai, hormonų gamybai, vitamino D apykaitai ir kt. Skiriami du tipai:

  • DTL (didelio tankio lipoproteinai) – tai „gerasis“ cholesterolis, padedantis organizmui išlikti sveikam
  • MTL (mažo tankio lipoproteinai) – tai „blogasis“ cholesterolis, nusėdantis ant kraujagyslių sienelių

Norint išlaikyti normalų cholesterolio kiekį kraujyje, rekomenduojama vengti gyvulinės kilmės riebalų, valgyti liesą mėsą, saikingai vartoti kiaušinius, valgyti daugiau vaisių ir daržovių, rinktis liesus pieno produktus.

Parengė Monika Kairienė pagal theguardian.com