Pediatras R. Selvestravičius: gydytojo nuotolinė konsultacija nuramina tėvus

Pediatras, vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius / 123RF.com nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-05-29 12:13
Viena, kai suserga suaugęs, kita – kai mažas vaikas. Vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius sako, kad tėvai labai jaudinasi, kai suserga jų vaikai ir tai yra normalu. Pasak pediatro, vaikų tėvus paprastai nuramina konsultacija su gydytoju telefonu.

Pakanka skambučio telefonu

Vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius sako, kad ir ne karantino metu konsultuodavo tėvus nuotoliniu būdu, tačiau karantino metu skambučių padaugėjo. Kai kurioms problemoms išspręsti pakanka konsultacijos telefonu: „Pavyzdžiui, tėveliai žino, kad vaikas alergiškas, atsiranda bėrimas. Jiems neramu, bet važiuoti pas gydytoją nenori, vaikas nekarščiuoja, jaučiasi gerai. Tėvai atsiunčia bėrimo nuotrauką, išsiklausinėjęs galiu sustyguoti gydymą, patarti, ko vengti“, – sako pediatras R.Selvestravičius.

Pirminė konsultacija – nuspręsti, ar reikia medikų apžiūros

Pasak vaikų ligų gydytojo R.Selvestravičiaus, pirminė konsultacija telefonu padeda nuspręsti, ar vaikui reikia medikų apžiūros, ar pakaks simptominio gydymo: „Kai paskambina tėvai, iškart suprantu, ar galėsiu padėti telefonu. Jei vaikas vangus, reikia žiūrėti gerklę, klausyti širdį, plaučius. Kai tėvai skambina dėl lengvesnių būklių – bėga sloga, vaiko temperatūra iki 38 laipsnių, jis žvalus – dažniausiai užtenka pakonsultuoti tėvus, ką daryti, jei kyla aukštesnė temperatūra, kaip valyti nosytę, kaip skysčius gerti“, – pasakoja vaikų ligų gydytojas R.Selvestravičius.

Pasak pediatro, skambutis nuramina tėvus: „Tėvams žymiai ramiau, nes jie gauna instrukciją, ką reikia daryti, esant konkrečiam susirgimui. Jei vaiko būklė grėsminga, gydytojas sakys nedelsti ir važiuoti į ligoninę. Jeigu būklė vidutinė, gali reikėti pasidaryti kraujo tyrimą. Jei vaiko būklė lengva, tėvams užtenka sudėlioti žingsniukus, ko tikėtis, ko nebijoti, ko laukti iš to susirgimo“, – sako vaikų ligų gydytojas R.Selvestravičius.

Atmintinė tėvams: kaip atskirti, ar vaikui reikia medikų apžiūros

Vaikų ligų gydytojas R.Selvestravičius aptaria pagrindinius dalykus, vertinant vaiko būklę:

 • Bendra vaiko būklė – vangus ar aktyvus
 • Nosis – sloguoja ar ne
 • Akys – traiškanotos, pūliuoja ar ne
 • Ausys – didesnis vaikas pasakys, kad skauda ausį. Mažesniam vaikui galima paspausti ataugėlę prie ausies landos, jei vaikas pradeda verkti ar traukia galvą, didelė tikimybė, kad jam skaudą ausį. Jei iš ausies bėga skystis, reiškia, trūkęs būgnelis.
 • Temperatūra yra normali organizmo reakcija į kažkokią problemą. Tai gali būti reakcija į infekciją (virusinę ar bakterinę), į alergeną, į perkaitimą, kitas problemas.
 • Karščiavimas ir vandeninga sloga reiškia paprastą peršalimo virusą. Vaikams reikia duoti daug skysčių, jei aukšta temperatūra – vaistų, mažinančių karščiavimą. Tačiau sloga yra rimta liga kūdikiams iki pusės metų, nes tokie maži vaikai nemoka kvėpuoti per burną.
 • Karščiavimas ir ausies skausmas leidžia įtarti vidurinės ausies uždegimą. Jei vaikas vangus, intoksikacija yra didesnė, tai gali būti bakterinė infekcija. Tokiu atveju reikia kreiptis į gydytoją, jis įvertins, ar tai – pūlingas otitas ir reikia antibiotikų, tą parodys ir kraujo tyrimas.
 • Gerklė – ar paraudusi, ar yra pūlingų apnašų. Tėveliai turėtų pažiūrėti vaikų gerklę, pagal ją galima spręsti, ar jau reikia pas gydytoją. Pūlingos pūslytės leidžia įtarti pūlingą tonzilitą, kurį reikia gydyti antibiotikais, kuriuos išrašys gydytojas.
 • Kosulys – laringitinis kosulys – sausas, įkyrus gerklinis kosulys, tarsi šuniuko lojimas. Atsiradus dusulio priepuoliams, tėvai kreipiasi į gydytoją. Jei kosulys be dusulio priepuolių, temperatūra nedidelė, pakaks inhaliacijų.
 • Iš kur kosulys – pasak gydytojo R. Selvestravičiaus, tarp bronchito ir plaučių uždegimo yra vienas žingsnis. Didesni vaikai gali paprašyti parodyti, iš kur kyla kosulys, jei rodo į krūtinę – dirgina bronchus, jei gerklę – dirgina gerklę.
 • Vėmimas – jei vaikas dažnai vemia, kad ir negausiai, tik laiko klausimas, kada atsidursite ligoninėje, nes sugirdomus skysčius vaikas išvemia. Reikia kreiptis į gydytoją. Tačiau jei vėmimas nedažnas – 1-2 kartus per parą – neapkraunant skrandžio kas 15 minučių girdant po šaukštą pasieksite lašinės efektą.
 • Viduriavimas – skysčių netekimas viduriuojant nėra toks didelis kaip vemiant. Jei vaikas skystai tuštinasi 4 kartus per parą, reikia duoti daug skysčių. Pagal dabartines rekomendacijas, net ir esant lengvai bakterinei infekcijai, antibiotikai nėra skiriami, svarbu – daug skysčių.
 • Pilvo skausmas – jei vaikui apendicitas, skausmas nedingsta, jis nėra priepuolinis, skausmas stiprėja, gali atsirasti viduriavimas, vėmimas, temperatūra. Reikia kreiptis į gydytoją. Jeigu pilvo skausmas pasireiškia su viduriavimu, pilvo pūtimu, skausmas tai užeina, tai praeina, galima įtarti žarnyno infekciją. Tokiu atveju svarbu vartoti daug skysčių, pamasažuoti pilvuką, reguliuoti maistą.
 • Mergaitėms, jei yra aukšta temperatūra, galima įtarti šlapimo takų infekciją. Reikia kreiptis į gydytoją.

Pasak vaikų ligų gydytojo R.Selvestravičiaus, svarbu stebėti vaiko būklę, girdyti skysčius, jei numušus temperatūrą vaikas vis tiek vangus, tai reiškia stiprią intoksikaciją, reikia ieškoti pagalbos. Ši atmintinė – tik orientacinė, dėl vaiko būklės geriausia pasikonsultuoti su gydytoju.

Pediatras, vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius konsultuoja manodaktaras.lt platformoje