Pienligę gali išprovokuoti ir perdėta higiena

Makšties kandidozę gali išprovokuoti daugybę veiksnių, tarp jų – ir netinkami higienos įpročiai. / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-03-07 17:41
Su makšties kandidoze arba pienlige – išorinių lytinių organų arba makšties gleivinės infekcija – susiduria bent trys ketvirtadaliai moterų. Ji gali pasireikšti tiek vaikystėje, paauglystėje, tiek brandžiame amžiuje. Nors dažniausiai ši grybelinė infekcija nesukelia didelio pavojaus ar rimtų komplikacijų, negydoma ar gydoma netinkamai gali sukelti didelį diskomfortą arba tapti lėtine.

Pienligės atsiradimo priežasčių – ne viena

„Dažniausiai makšties kandidozę sukelia balkšvasis balkšvagrybis Candida albicans, su kuriuo mes gyvename nuolat – šis grybelis gali būti aptinkamas ant mūsų odos, virškinimo trakte, burnoje, kvėpavimo takuose ir kt. Jis nepavojingas tol, kol jam nesudaroma palanki terpė daugintis ir plisti“, – pasakojo „Nordclinic“ gydytoja akušerė ginekologė I.Sučkova.

Šio grybelio dauginimąsi gali išprovokuoti daugybę veiksnių, pavyzdžiui, antibiotikų vartojimas, nusilpęs imunitetas, įvairios lėtinės ligos, vartojami kontraceptikai. Ši liga gali dažniau kartotis sergančioms cukriniu diabetu ir kitomis endokrininėmis ligomis, taip pat gali paūmėti nėštumo metu. 

Gydytoja pataria moterims atkreipti dėmesį ir į savo kasdienę higieną, mat netinkami higienos įpročiai ir priemonės taip pat gai sukelti makšties kandidozę.

„Kai kurioms moterims patinka perdėta higiena, mėgsta išplauti makštį – to daryti tikrai nereikėtų. Taip yra sutrikdoma normali makšties mikroflora, pakinta rūgštingumas. Taip pat nepatarčiau lytinių organų prausti muilu, geriau naudoti specialius intymios higienos prausiklius ar praustis tik vandeniu. Pienligė gali atsirasti ir tuomet, jei vasarą po maudynių nepersirengiate šlapio maudymosi kostiumėlio. Pastovus vienkartinių higieninių įklotų naudojimas bei retas keitimas taip pat gali sukelti šią infekciją, nes susigėrus išskyroms, esant šiltai ir drėgnai terpei įklote ilgainiui susidaro tarsi šiltnamis – tai palanki terpė daugintis grybeliui, – paaiškino ginekologė.

Gydytoja akušerė-ginekologė Irina Sučkova
Gydytoja akušerė-ginekologė Irina Sučkova

Simptomus lengva supainioti su rimtesnėmis ligomis

Sergant pienlige dažniausiai moterys jaučia perštėjimą, niežulį ir deginimo pojūtį išorinių lytinių organų srityje. Dar vienas iš pagrindinių šios infekcijos požymių – sutirštėjusios balkšvos išskyros, panašios į grūdėtą varškę. Kartais net gali patinti lytinės lūpos, gleivinėje gali susidaryti smulkūs įtrūkimai.

Pajutus pirmuosius simptomus, akušerė ginekologė I.Sučkova pataria moterims iškart kreiptis į savo gydytoją, o ne pačioms spėti ligos diagnozę ir gydytis savarankiškai: „Patarčiau neeksperimentuoti su savo sveikata. Mat tokie simptomai kaip perštėjimas, niežulys gali būti ir rimtesnių ligų požymis, pvz. trichomonozės ar kt. Žinoma, jei ilgai tenka laukti eilės pas ginekologą, galite panaudoti ir nereceptinį vaistą, pvz. kapsulę nuo grybelio į makštį, kuri yra gana veiksminga. Bet tik tuo atveju, jei jums jau yra buvusi pienligė ir tikrai atskiriate jos simptomus. Tačiau po to vis tiek patarčiau pasirodyti savo ginekologui, ypač jei pienligė ilgai nepraeina arba linkusi kartotis.

Lėtinės ligos gydymas trunka kelis mėnesius

Pasak gydytojos, dažnai pasitaiko ir lėtinė pienligės forma, ypač tuo atveju, jei infekcija gydoma savarankiškai, bet nesistemingai. Pajutusi peršėjimą ar pastebėjusi gausesnes išskyras moteris dažniausiai panaudoja vieną makšties žvakutę. Tam kartui simptomai gali ir dingti, tačiau, anot ginekologės, po mėnesio gali vėl pasikartoti. Ir jei moteris tęsia šį nesibaigiantį „gydymo ciklą, pienligė tampa lėtine.

„Todėl būtina gydyti ligą sistemingai. Jei pienligė linkusi pasikartoti kelis kartus per metus, reikia kreiptis į ginekologą ir pradėti rimtą gydymą. Gydytojas pirmiausia išsiaiškins, koks yra konkretus sukėlėjas, nes candida grybelio yra įvairių rūšių, kaip candida albicans arba candida non-albicans. Iš makšties imamas pasėlis, nustatomas sukelėjas bei jo jautrumas vaistams. Lėtinės pienligės gydymas (tiek vaginalinėmis žvakutėms, tiek geriamais vaistais) paprastai trunka iki šešių mėnesių, – teigė akušerė ginekologė I.Sučkova.

Vyrai taip pat gali užsikrėsti

Labai dažnai moterys, jei joms atsirado pienligė, prašo gydytojos skirti vaistų ir vyrams. Tačiau, kaip patikino ginekologė, nereikėtų skubėti vyro gydyti, jei jam neatsirado jokių simptomų.

„Žinoma, Candida albicans grybelis vyrams gali sukelti varpos galvutės ar apyvarpės uždegimą. Tokiu atveju gydome ir partnerį, bet jei vyras neturi nusiskundimų, jo ir gydyti nereikia“, – patarė medikė.

Moteriai gydantis nuo pienligės, lytiniai santykiai nėra draudžiami, tik po jų vyrui rekomenduojama iškart nusiprausti po dušu ir kruopščiai nuplauti lytinius organus. Tačiau esant šiai infekcijai, dažniausiai moterys pačios susilaiko nuo lytinių santykių, nes jaučia didelį diskomfortą.