Vaiko vystymasis ir raida / Shutterstock nuotr.

Pirmasis kūdikio pusmetis – ką reikėtų žinoti apie jo vystymosi raidą?

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-05-07 13:15
Pirmieji vaiko metai yra labai svarbūs jo vystymuisi, o per pirmąją pusę metų kūdikis labai aktyviai pradeda susipažinti su jį supančiu pasauliu. Atranda savo rankas, pirštus, kojas, vėliau pradeda domėtis žaislais, daiktais bei aplinka ar žmonių veidais. Kas įvyksta per pirmąjį pusmetį, kodėl yra svarbus kiekvienas vystymosi etapas ir į ką tėvai turėtų atkreipti dėmesį: gal reiktų padėti mažyliui ar atvirkščiai, kokių klaidų nepadaryti, manodaktaras.lt kalbasi su kineziterapeute Egle Tamašauskiene.
Kineziterapeutė Eglė Tamašauskienė

Kineziterapeutė Eglė Tamašauskienė

Kaip vystosi kūdikio raida per pirmąjį pusmetį? Į ką reikėtų atkreipti dėmesį tėvams?

Ką tik gimęs naujagimis kojas ir rankas laiko sulenktas, kumščiai suspausti, galvą gulint būna pasukta į vieną ar į kitą pusę, o per pusę metų kūdikis padaro didžiulę pažangą, išmoksta labai daug naujų judesių. Iki trečio mėnesio kūdikiai išmoksta laikyti galvą, apie ketvirtą mėnesį jau kumščiai būna atgniaužti ir kūdikis tyrinėja savo rankas, žaislus.

Apie penktą mėnesį atranda kelius ir pėdas, prasideda šliaužimo pradžia – sukimasis aplink savo ašį, kūdikis vis labiau ir labiau tampa stipresnis. Sulaukusį pusės metų kūdikį pradedame sodinti, tada ir pasaulis jam atsiveria kitomis akimis. Dirbdama ir bendraudama su kūdikiais bei jų tėveliais, neretai išgirstu, kad sunkiausia būna pradėt guldyti ant pilvelio, nes mažyliai ilgai neišbūna tokioje padėtyje. Visada sakau, kad geriau trumpiau, bet kokybiškiau. Pratinant mažais žingsneliais kūdikis palengva pamėgsta gulėti ant pilvo. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į simetriją, ar kūdikis vienodai suka galvą į abi puses, ar pradeda vartytis į abi puses, turi būti aktyvios abi pusės.

Pakelti galvą, persiversti ant pilvo, šliaužioti, ropoti, sėdėti, ar visi vystymosi etapai turi savo terminus? Ar reikia sunerimti, jeigu vaikutis per ilgai neišlaiko galvos ar visiškai nenori ropoti?

Taip, visi raidos etapai turi savo terminus, nuo kada gali pradėti atlikti tam tikrą motorinį veiksmą iki kada jau turi būti jį įvaldęs. Pirmaisiais metais kūdikiai labai intensyviai mokosi judesių, o pirmasis pusmetis būna judesių pradžia, kai išmoksta išlaikyti galvą, stiprėja rankų atrama ir formuojasi liemens kontrolė.

Jeigu pastebite, kad kūdikis neišlaiko galvos ir jums reikia ją prilaikyti kai jam jau yra 4 mėnesiai, reiktų sunerimti. Lygiai taip pat, jeigu iki 5,5 mėnesių vaikutis nepradėjo vartytis, galbūt jam reikalinga pagalba ar reikėtų pastiprinti raumenis. Visada verta pasakyti šeimos gydytojui ar nuvykti pas kineziterapeutą. Laiku pastebėta problema dažniausiai lengviau ištaisoma.

Kodėl svarbu 3-4 mėnesių vaiką nuolat paguldyti ant pilvo, kas nutinka, jeigu tėvai to nedaro?

Kūdikį svarbu guldyti nuo pat gimimo ant pilvo, pradžioje sau ant krūtinės, nešioti ant pilvelio, vėliau ant kieto pagrindo pradėt guldyti. Kūdikis gulėdamas ant pilvo tarsi mankštinasi, bando kelti galvą, išsilaikyti ant rankų, tad dirba kaklo, pečių ir rankų raumenys. Jeigu pavėluosime guldyti ant pilvelio, kūdikio pečių juosta ir kaklo raumenys nesustiprės, tuomet jam bus sunkiau atlikti kitus motorinius įgūdžius. Nesimokys verstis nuo nugaros ant pilvo, nes neužteks jėgų iškelti galvą, sunkiau formuosis rankų atrama, jis nesistengs judėti aplink savo ašį, tada ir visi kiti judesiai vėluos, todėl labai svarbu laiku pradėti guldyti ant pilvelio ir įpratinti kuo daugiau taip išbūti.

Kiek yra svarbu, kad vaikai žaistų, kokie žaislai, žaidimai gali padėti vystytis rankų įgūdžiams?

Kūdikiai iki pusės metų tyrinėja pasaulį, todėl svarbu jam duoti kuo įvairesnių žaislų: skirtingų tekstūrų, paviršių, išgaubimų, skambančių, barškančių ir t.t. Dažniausiai jis deda juos į burną ir ragauja, nes kol kas ir su pasauliu susipažįsta per burną. Rankų įgūdžiams labai svarbu yra įvairūs žaislai, kuriuos galima skirtingai paimti, perimti iš vienos rankos į kitą, gali būt įvairiai dygliuoti žaislai, su įvairiais išgaubimais ar įdubimais, skirtingomis tekstūromis, rankos įgūdžiams tai bus labai naudinga.

Kodėl visgi ne visi vaikai šliaužioja ir ropoja? Kiti jau pusės metų bando stotis ir eiti laikydamiesi už daiktų?

Turėtų būti priežastis, kodėl taip vyksta ir reikėtų ją išsiaiškinti. Žinoma, galima sakyti, kad  kiekvienas vaikas vystosi, mokosi skirtingai, bet kūdikio raida yra nulemta genetiškai, todėl  sveikas kūdikis turėtų atlikti motorinius veiksmus jų nepraleisdamas.

Anksčiau, kai apie kūdikio raidą nelabai buvo kalbama ir jos nesureikšmindavo, visų laukiamiausias motorinis įgūdis buvo savarankiškas vaikščiojimas. Visi džiaugdavosi ypač ankstyvais kūdikio pirmaisiais žingsniais, tačiau džiaugtis šešių mėnesių vaikučio savarankiškais žingsniais tikrai nereikėtų: galbūt jis turi padidėjusį raumenų tonusą, o gal kokia nors įtampa neleidžia jam rinktis šliaužimo. Todėl į šį dalyką turime žiūrėti rimtai, ypač žinodami, kad pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais  pradeda vystytis stuburas.

Kokie pirmojo pusmečio signalai gali išduoti, kad vaiko raida yra sutrikusi?

Pirmieji požymiai yra galvos kontrolės nebuvimas, žaisliuko nesekimas akimis, stipriai padidėjęs arba kaip tik sumažėjęs raumenų tonusas, judesių sekos nebuvimas. Tai yra požymiai kai reikia sunerimti ir kreiptis į gydytoją.