Plastiko kiekiai žmogaus organizme gali būti kur kas didesni nei iki šiol manoma / Shutterstock nuotr.

Plastiko kiekiai žmogaus organizme gali būti kur kas didesni nei iki šiol manoma

Autorius: Manodaktaras.lt | Publikuota: 2019-12-10 09:00
Nors polikarbonatiniai plastikai plačiai naudojami pramonėje, tik pastarąjį dešimtmetį mokslininkai pradėjo tyrinėti chemikalo bisfenolio A (BPA) poveikį žmogaus sveikatai. Gali būti, kad iki šiol JAV Maisto ir vaistų administracija ir kitos reguliuojančios institucijos remiasi klaidingais apskaičiavimais – pritaikius naują skaičiavimo metodiką, tikrasis BPA kiekis žmogaus organizme gali būti keliasdešimt kartų didesnis.

BPA dažniausiai aptinkamas plastikiniuose induose, plastikiniuose buteliuose, plastikinėse pakuotėse, maisto skardinėse, permatomo tvirto plastiko žaisluose. Pagrindinis BPA poveikis yra per maistą ir gėrimą – jis veikia panašiai kaip natūralūs hormonai, imituoja jų veiklą ir trikdo normalų jų funkcionavimą – dėl to ši medžiaga labai pavojinga dar negimusiems kūdikiams, mažiems vaikams bei paaugliams.

Pakliuvęs į organizmą, BPA suskyla į metabolitus – medžiagas, dalyvaujančias tarpinėje medžiagų apykaitoje. Sraigės fermento tirpalas BPA metabolitus šlapime suriša į pirminį junginį – taip netiesioginiu būdu apskaičiuojamas BPA kiekis žmogaus organizme. JAV mokslininkai pritaikė naują – tiesioginį – BPA lygio žmogaus organizme skaičiavimą. Pagal jų skaičiavimus, tikrasis plastiko chemikalų kiekis gali būti net 44 kartus didesnis nei skaičiuojant įprastu būdu.

Mokslininkams nerimą kelia ir kiti chemikalai, taip pat ir tie, kuriuos pramonė naudoja vietoje BPA. Kitų chemikalų, trikdančių endokrininę sistemą, apskaičiavimas taip pat paremtas netiesiogine analize – tad jų kiekiai žmogaus organizme gali būti kur kas didesni nei manoma.

Siekiant apsisaugoti nuo galimo neigiamo BPA poveikio, rekomenduojama atsakingai naudoti plastikinius gaminius – vengti juose šildyti maistą, nes BPA bei kitos cheminės medžiagos į aplinką ir maistą patenka veikiant aukštai temperatūrai. BPA siejama su tokiomis medicininėmis problemomis kaip nutukimas, širdies ligos, krūties, prostatos vėžys, diabetas, vaisingumo problemos, smegenų vystymosi sutrikdymas.

Parengė Monika Kairienė pagal medicalnewstoday.com ir nvspl.lt