Plaukimas – sveika, bet kodėl po maudynių skauda kaklą?

Vaikas mokosi plaukti / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2021-08-04 12:50
Vasarą maudytis ir plaukioti ežere, upėje ar jūroje mėgsta daugelis poilsiautojų. Medikai ir sporto treneriai tvirtina, kad plaukimas yra puiki mankšta, bet kineziterapeutas Vaidas Buterlevičius pastebi, jog po maudynių sulaukia gerokai daugiau pacientų, kurie skundžiasi kaklo skausmais.

Ar šių skausmų priežastimi gali būti netaisyklingas plaukimas?

Taip, tikrai gali. Viena dažniausių klaidų – tai plaukti iškėlus galvą į viršų, dėl to kaklo raumenys nuolat būna įtempti. Plaukimas iškėlus galvą labai vargina stuburą, jis būna netaisyklingai išsirietęs.

Kaklo raumenys kasdieniame gyvenime gauna didelį krūvį, todėl daug žmonių jaučia įtampą kakle ir pečių juostoje. Plaukiant pakėlus galvą į viršų, įdarbinama dar daugiau kaklo raumenų, todėl ir atsiranda kaklo bei galvos skausmai. Dažnai girdžiu nuomonę, jog plaukimas padeda tiems pacientams, kurie skundžiasi nugaros skausmais ar turi stuburo problemų, tačiau yra priešingai. Turint nugaros problemas: išvaržas ar ydingą laikyseną, plaukiant netaisyklingai, galime iššaukti dar didesnius skausmus ir pakenkti sau.

Kineziterapeutas Vaidas Buterlevičius
Kineziterapeutas Vaidas Buterlevičius

Koks plaukimas yra netaisyklingas, ką̨ žmonės daro ne taip, kaip reikėtų?

Netaisyklingas plaukimas – tai jau mano minėtas plaukimas iškėlus galvą virš vandens, tai dažniausia problema.  Tai pat netaisyklingas kvėpavimas, skubėjimas greičiau nuplaukti, plaukimo metu įtemptos kojos.

Kokie pratimai kaklui ir nugarai padėtų̨ atsikratyti netaisyklingo plaukimo sukeltų pasekmių̨?

Pradžioje rekomenduočiau apsilankyti pas specialistus, kurie įvertintų situaciją. Įvertinus netaisyklingo plaukimo pasekmes, tada būtų galima pritaikyti vienus ar kitus pratimus.

Ar plaukimas yra geras sportavimo būdas?

Vienas didžiausių plaukimo pranašumų yra tai, kad jis veikia visą kūną, nuo galvos iki kojų. Plaukimas gerina miego kokybe, mažina stresą, pakelia nuotaika, puikiai tinka nėštumo metu. Plaukimas turi daug privalumų lyginant su kitomis sporto šakomis:

  • padidina jūsų širdies susitraukimų dažnį, nevargindamas kūno
  • stiprina širdį ir plaučius
  • tonizuoja raumenis
  • kuria jėgas
  • ugdo ištvermę

Kokios raumenų grupės dirba?

Plaukimas yra viena iš nedaugelio sporto šakų, kuri suteikia jums viso kūno treniruotę, nes jis įtraukia beveik visas jūsų raumenų grupes. Plaukimo metu dirba rankų, pečių, nugaros viršutinė bei apatinė dalis, krūtine, pilvo presas, kojos.

Ką patartumėte?

Norinti pajausti plaukimo teikiamą naudą, rekomenduočiau apsilankyti pas plaukimo trenerius, kad pamokytų taisyklingo plaukimo. Po plaukimo jaučianti diskomfortą ar skausmus, būtina kreiptis pas specialistus, kad įvertintų situaciją.

Pas kineziterapeutą Vaidą Buterlevičių patogu registruoti manodaktaras.lt platormoje.