Plaukų slinkimas gali įspėti apie rimtas sveikatos problemas

Plaukų slinkimas, slenkantys plaukai / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-09-12 10:20
Slenkantys plaukai – kasdienis reiškinys, kurį pastebime šukuodamiesi ar prausdamiesi. Būna periodų, kada plaukų slinkimas tampa itin gausus. Ar tai gali lemti metų sezonas? Ar plaukų slinkimas gali būti ligos simptomas? Kalbamės su gydytoja endokrinologe med. dr. Rūta Kerpauskiene.

Kodėl plaukų slinkimas yra endokrinologinė problema?

Plaukų slinkimas gali būti kurių ligų simptomas arba tai gali būti atskira liga. Dažniausiai tenka kalbėti apie pagrindinę priežastį, dėl kurios žmonės kreipiasi dėl plaukų slinkimo, plikimo, tai yra androgeninė alopecija. Tai yra endokrinologinis susirgimas, kuris būdingas beveik pusei moterų ir dar didesnei daliai vyrų skirtingais pasireiškimo laipsniais. Androgeninė alopecija – tai plikimas, atsirandantis dėl paveldėtos plaukų folikulų savybės neįprastai reaguoti į normalų kraujyje esančių vyriškų lytinių hormonų (androgenų) kiekį. Androgeninė alopecija yra dažniausia plikimo priežastis, ji lemia apie 95 proc. nuplikimo atvejų.

Priežastis yra patologinė plauko folikulo reakcija į normalų žmogaus hormoną – testosteroną. Tai yra pagrindinė plaukų slinkimo priežastis. Ją galima šiek tiek pristabdyti, jeigu ne visiškai pašalinti. Gydytojas endokrinologas šią problemą ir sprendžia.

Gydytoja endokrinologė med. dr. Rūta Kerpauskienė
Gydytoja endokrinologė med. dr. Rūta Kerpauskienė

Apie kokias ligas gali įspėti prasidėjęs plaukų slinkimas?

Plaukų slinkimas būdingas ne vienai endokrininei ligai, tai ir skydliaukės problemos, jos veiklos suaktyvėjimas, taip pat ir sulėtėjimas gali pasireikšti plaukų slinkimu. Skydliaukė yra pagrindinė endokrininė liauka, laikoma antrąja žmogaus širdimi, ji reguliuoja labai daug organizmo funkcijų. Tad plaukų slinkimas gali būti rimtos ligos simptomas. Žinoma, plaukų slinkimo priežasčių gali būti ir daugiau, plaukas yra labai įdomus organas, tai gali būti ir įvairūs fiziologiniai dalykai, tarkime menopauzė, nėštumas, žindymas, senatvė. Taip pat gali būti sezoninis plaukų slinkimas, labiau būdinga rudeniui ir pavasariui.

Kokie tyrimai yra atliekami? Kaip aiškinatės plaukų slinkimo priežastis?

Visų pirma yra pokalbis, labai svarbu išsiaiškinti, kada tai prasidėjo, kokiomis aplinkybėmis, galbūt pabandyti atsekti kažkokį veiksnį, kuris galėjo sąlygoti, ar žmogus prieš kurį tai laiką nepersirgo kažkokiomis infekcinėmis ligomis, ar neturėjo operacijos, kokia šeimyninė padėtis, kokie yra tėvų, artimiausių giminaičių plaukai – gal reikia ieškoti genetinių priežasčių.

varbu ir tai, ar slinkimas yra visoje galvoje ar tik viršugalvyje. Pirmiausia išsiaiškinamos visos aplinkybės. Tada žiūrima, kaip atrodo plaukai, kokios būklės yra plaukų folikulai. Tada sprendžiame, kokie dar tyrimai galėtų būti reikalingi. Gali prireikti atlikti įvairius kraujo, hormonų tyrimus, ištirti, ar organizmui nestinga vitaminų.

Koks gydymas?

Plaukų slinkimo atveju yra idealu surasti priežastį ir ją pašalinti. Jeigu randame priežastį, tai tokius atvejus lydi sėkmė ir problema gana greitai išsisprendžia. Jeigu to padaryti neįmanoma, nes plaukų slinkimą lemia žmogaus genetika, tada lieka galimybė procesą pristabdyti, pagerinti esamą situaciją. Tokiu atveju pravartu įvertinti kraujo tyrimus, neretai organizmui trūksta geležies, vitaminų.

Tada rekomenduojame pacientui jų pavartoti ir trūkumą atstatyti. Jeigu trūkumo nerandame, tai nėra jokio reikalo vartoti kažkokius papildus ir tikėtis efekto. Jeigu reikalingas rimtesnis gydymas, yra tam skirti vaistai, jie gali būti tepami, gali būti geriami, yra įvairios injekcijos, lazerio terapija, gydymo būdų pasirinkimas yra didžiulis. Jeigu plaukų slinkimą lemia skydliaukės ligos, reikia ją gydyti.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją endokrinologę med. dr. Rūtą Kerpauskienė GALITE ČIA.