„Delta“ – užkrečiamiausias variantas iš visų iki šiol nustatytų. Jis jau aptiktas mažiausia 85-iose šalyse ir sparčiai plinta tarp nepaskiepytų gyventojų / „Scanpix“ nuotr.

Plintantis „Delta“ varianto koronavirusas kelia pasauliui naujų iššūkių

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-06-27 11:50
Itin užkrečiamas pandeminio koronaviruso variantas „Delta“ skatina naujus COVID-19 pliūpsnius net ir šalyse, kurių didelė gyventojų dalis yra paskiepyta, o ekspertai perspėja, kad vakcinavimo pastangos yra kritiškai svarbios siekiant suvaldyti šią naują grėsmę.
Vertinant pasaulio mastu, COVID-19 pandemijos tempas lėtėja. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė, kad pastarosiomis dienomis patvirtintų naujų koronavirusinės infekcijos atvejų skaičius buvo mažiausias nuo vasario, taip pat sumažėjo su COVID-19 siejamas mirštamumas.

Vis dėlto naujasis variantas kelia didėjantį nerimą ir skatina įvesti naujų suvaržymų šalyse, anksčiau sugebėjusiose suvaldyti koronaviruso epidemijas savo teritorijose.

„Pasaulio mastu šiuo metu labai nerimaujama dėl „Delta“ varianto“, ir PSO dėl jo tai pat susirūpinusi“, – penktadienį per spaudos konferenciją sakė šios Jungtinių Tautų agentūros vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

„Delta“ – užkrečiamiausias variantas iš visų iki šiol nustatytų. Jis jau aptiktas mažiausia 85-iose šalyse ir sparčiai plinta tarp nepaskiepytų gyventojų, – pridūrė jis. – Nors dalis šalių švelnina visuomenės sveikatos ir socialines priemones, pasaulyje pradedame stebėti didėjantį [viruso] plitimą.“

Sergamumas COVID-19 didėja Rusijoje, Australijoje, Izraelyje ir kai kuriose Afrikos šalyse. Iš dalies šią padėtį lemia „Delta“ varianto plitimas.

Kitos šalys nuogąstauja, kad ateis ir jų eilė.

Užkrečiamesnė atmaina

„Delta“ varianto pandeminis koronavirusas SARS-CoV-2 buvo pirmiausiai nustatytas Indijoje. Šioje šalyje jis pradėjo plisti balandį.

Europoje „Delta“ atmaina pirmiausiai įsitvirtino Jungtinėje Karalystėje, kur greitai pradėjo plisti sparčiau negu ankstesnis nerimą sukėlęs užkrato variantas „Alpha“. Dabar „Delta“ varianto infekcija Anglijoje sudaro 95 proc. genetiškai ištiriamų COVID-19 pacientų ėminių.

Manoma, kad „Delta“ yra 40–60 proc. užkrečiamesnis negu „Alpha“ atmaina. Pastaroji savo ruožtu yra užkrečiamesnė už pirminio varianto SARS-CoV-2 , lėmusią pirmąją COVID-19 pandemijos bangą praeitų metų pradžioje.

Panašus scenarijus kartojosi ir kitose šalyse.

Jungtinėse Valstijose praeitą savaitę 35 proc. genetiškai ištirtų COVID-19 pacientų ėminių buvo nustatytas variantas „Delta“. Birželio 5-ąją jų dalis apie 10 procentų. Panaši naujojo varianto plitimo dinamika stebima ir Izraelyje.

Europos ligų kontrolės centro (ECDC) prognozė rodo, kad Europos Sąjungoje iki rugpjūčio pradžios „Delta“ gali lemti apie 70 proc. visų naujai registruojamų COVID-19 atvejų.

Svarbiausia – vakcinacija 

JAV vyriausybės vyriausiasis užkrečiamųjų ligų specialistas Anthony Fauci naująjį variantą pavadino „didžiausia grėsme“ siekiant kontroliuoti virusą ir paragino paspartinti vakcinaciją. Apie tai antradienį pranešė Amerikos žiniasklaida.

Keli tyrimai parodė, kad vakcinos yra labai veiksmingos saugantis nuo „Deltos“, nors ir šiek tiek mažiau nei nuo kitų atmainų, bet tiktai po antrosios dozės. 

Didžiosios Britanijos vyriausybės neseniai paskelbti duomenys rodo, kad apie 96 proc. visiškai paskiepytų žmonių yra apsaugoti nuo patekimo į ligoninę, o 79 proc. – nuo simptominių „Delta“ atmainos atvejų. 

Gavus tik vieną dozę apsauga yra žymiai mažesnė – tik 35 procentai. 

„Pasaulis silpsta“

„Delta“ yra tokia užkrečiama, kad ekspertai teigia, jog norint ją suvaldyti, reikėtų paskiepyti daugiau nei 80 procentų gyventojų. Tai nemenkas iššūkis net ir toms valstybėms, kurios įgyvendina didelio masto vakcinacijos programas

PSO skaičiuoja, kad Afrikoje visiškai paskiepyti tik vienas procentas gyventojų – mažiausias procentas pasaulyje.

Pasak agentūros vadovo, Afrikoje pastebima „nerimą kelianti tendencija, ji tampa pavojinga“. 

„Delta“ atmaina užfiksuota 14-oje Afrikos šalių, ji sudaro daugumą naujų atvejų Kongo Demokratinėje Respublikoje ir Ugandoje.  

PSO penktadienį pareiškė, kad vakcinų tiekimas skurdesnėms šalims pagal pasaulinę programą „Covax“ sustojo. 

 „Pasaulis silpsta, – įspėjo Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas. – Tiesiog duokite mums vakcinų“.   

Grįžti prie apribojimų?

Pasak infekcinių ligų modeliavimo specialisto biologo Samuelio Alizono, dar labiau padėtį komplikuoja tai, kad „Delta“, panašu, iš esmės apeina imunitetą, įgytą anksčiau persirgus infekcija. 

„Iš tikrųjų nebegalime pasikliauti natūraliu imunitetu“, – naujienų agentūrai AFP sakė jis.

Kadangi daug jaunesnių žmonių yra neskiepyti, gali tekti iš naujo imtis griežtų priemonių siekiant sustabdyti viruso plitimą, net ir tose šalyse, kur atrodė, kad didelio masto vakcinacija leis atšaukti apribojimus. 

Europos ligų kontrolės centras įspėjo, kad tolesnis apribojimų švelninimas gali sukelti naujų atvejų šuolį visose amžiaus grupėse.

Kai kurios šalys, pavyzdžiui, Izraelis ir Australija, jau paskelbė grįžtančios prie tam tikrų apribojimų.

„Mūsų tikslas – tai nutraukti, – pareiškė Izraelio ministras pirmininkas Naftali Bennettas. – Paimti kibirą vandens ir užpilti jį ant ugnies, kol ji dar neįsismarkavo.“