Po apsilankymo gamtoje – specifiniai COVID-19 simptomai? O gal – erkinio encefalito?

Erkės / Fotolia nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-04-25 10:30
Erkinio encefalito liga prasideda panašiais į gripą ir koronavirusą požymiais: karščiuojama, skauda galvą, raumenis. Po savaitės šie požymiai išnyksta, kartais sveikata gali pagerėti ir po to vėl pakyla temperatūra, gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, sąmonės, pusiausvyros sutrikimai, paralyžius ir sunkūs centrinės nervų sistemos pažeidimo požymiai.

„Daug infekcinių ligų pasižymi panašiais simptomais. Tai juos pajutus reikia pagalvoti, kokia buvo situacija, ar buvote miške ar bendravote su žmonėmis, nesilaikydami saugos priemonių. Svarbu nepražiopsoti to momento, kada sveikatos būklė pradeda stipriai blogėti. Tada reikia kuo greičiau kreiptis į medikus“, – sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius prof. Saulius Čaplinskas.

Pasak profesoriaus, būna taip, kad žmogus gali ir nepastebėti erkės įkandimo, o taip pat būtina žinoti, kad  erkiniu encefalitu galima susirgti išgėrus nevirinto pieno, ypač – ožkų. Tokių atvejų Lietuvoje pasitaiko.

Prof. dr. Saulius Čaplinskas
Prof. dr. Saulius Čaplinskas

Persirgus erkiniu encefalitu dažni liekamieji reiškiniai, trikdantys gyvenimo kokybę, kartais sukeliantys neįgalumą – paralyžių, pusiausvyros sutrikimus, pečių juostos raumenų pakenkimus, galvos skausmus, klausos, dėmesio sutrikimus, psichologines problemas. Vienintelė efektyvi erkinio encefalito profilaktikos priemonė – skiepai.

Laimo ligą sukelia Borrelia bakterijos, pažeidžiančios įvairius organus ir sistemas. Ligai būdingi požymiai: erkės įsisiurbimo vietoje atsiradusi ovalios ar apvalios netaisyklingos formos raudonai alyvinė dėmė, daliai ligonių pasireiškia silpnumas, galvos, sąnarių ir raumenų skausmai, gali pakilti temperatūra. Vėlesnėse stadijose pažeidžiamos nervų, širdies ir kraujagyslių sistemos, vystosi audinių destrukcija. Laiku diagnozuota Laimo liga yra visiškai pagydoma skiriant 3 savaičių antibiotikų kursą. Liga diagnozuojama ne anksčiau nei po 3–4 savaičių nuo erkės įsisiurbimo.

Karantino sąlygomis ir saviizoliacijos sąlygomis reikia įvertinti galimą riziką ir galimą naudą.

Simptomų palyginimo lentelė / Prof. Saulius Čaplinskas
Simptomų palyginimo lentelė / Prof. Saulius Čaplinskas

Ar skiepijama karantino laikotarpiu? Planiniai skiepai yra vykdomi, dėl vizito būtina išankstinė registracija. Dėl visų kitų skiepų, kaip ir dėl tyrimų reikia tartis su šeimos gydytoju. ULAC direktorius prof. Saulius Čaplinskas atkreipia dėmesį, kad nuo Laimo ligos skiepų nėra, bet nuo erkinio encefalito vakcina gali apsaugoti.

„Skiepai nuo erkinio encefalito yra labai svarbūs. Vėlgi karantino sąlygomis ir saviizoliacijos sąlygomis reikia įvertinti galimą riziką ir galimą naudą“, – pastebi S.Čaplinskas. Jo teigimu, reikia žinoti, kaip laikytis saugos priemonių.

„Atvykus į sveikatos priežiūros įstaigą skiepytis, reikia stengtis, kad viruso neįkvėptum, žiūrėti, kad šalia ko arti nebūtų, nečiaudėtų, nekosėtų tau į veidą ir į akis, atstumą reikia bet kuriuo atveju išlaikyti, stengtis maksimaliai niekur nesiliesti arba naudoti pirštines arba iškart išėjus dezinfekuoti rankas“, – pataria profesorius.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2018 m. gruodžio mėn. visoje Lietuvoje buvo užregistruoti 5 susirgimo erkiniu encefalitu atvejai, 2019 m. gruodžio mėnesį vien Vilniuje užregistruoti 5 erkinio encefalito atvejai. Iš viso 2019 metų sausio–lapkričio mėnesiais Lietuvoje užregistruota apie 700 erkinio encefalito atvejų, nors kasmet vidutiniškai suserga apie 470 asmenų.