Po neaiškaus ligos atvejo, „AstraZeneca“ sustabdė vakcinos nuo COVID-19 bandymus

Farmacijos grupė „AstraZeneca“ turės aprūpinti vakcina visas ES nares, vos tik skiepai bus sukurti / Scanpix nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-09-09 13:14
Farmacijos bendrovė „AstraZeneca“ antradienį paskelbė, kad savanoriškai laikinai sustabdė savo vakcinos nuo COVID-19 klinikinius atsitiktinių imčių bandymus, nes vienam savanoriui pasireiškė neaiškūs negalavimai.

„AstraZeneca“ nurodė, kad toks sustabdymas yra įprastas veiksmas.

Bendrovė, kuri vakciną nuo COVID-19 kuria drauge su Oksfordo universitetu, yra tarp favoritų šiose pasaulinėse lenktynėse.

„Vykstant Oksfordo vakcinos nuo koronaviruso pasauliniams atsitiktinių imčių tyrimams, kaip jų dalis buvo inicijuotas mūsų standartinis patikrinimo procesas, mes savanoriškai padarėme vakcinavimo pauzę, kad saugumo duomenis galėtų patikrinti nepriklausoma komisija“, – sakė atstovas.

„Tai įprastinis veiksmas, kuris turi būti atliekamas kaskart, kai vieno iš tyrimų metu atsiranda galimai nepaaiškinta liga ir kol tai yra tiriama“, – pridūrė jis.

Bendrovė nurodė, kad didelių tyrimų metu kartais pasitaiko atsitiktinių negalavimų atvejų, bet jie turi būti nepriklausomai ištirti.

„Stengiamės paspartinti šio vieno atvejo patikrinimą, kad iki minimumo sumažintume bet kokį galimą poveikį tyrimų grafikui“, – sakė atstovas.

Kol kas neaišku, kur yra susirgęs klinikinių tyrimų savanoris ir kokio pobūdžio bei laipsnio yra jo negalavimai.

Klinikinių tyrimų pauzės nėra neįprastas dalykas, tačiau manoma, kad tai pirmas toks kartas vykdant kuriamų vakcinų nuo COVID-19 bandymus.

„AstraZeneca“ yra tarp devynių bendrovių, šiuo metu vykdančių paskutinį kuriamų vakcinų bandymų etapą.

Jungtinėse Valstijose rugpjūčio 31 dieną ši bendrovė dešimtyse vietovių pradėjo registruoti savanorius, kurių reikia 30 tūkstančių.

Kuriamai vakcinai AZD1222 naudojamas susilpnintas įprastą peršalimą sukeliantis adenovirusas, pakeistas taip, kad koduotų vadinamąjį dyglio baltymą (angl. spike protein), kuriuo naudodamasis naujasis koronavirusas patenka į ląsteles.

Po paskiepijimo šis baltymas gaminamas žmogaus organizme ir tai parengia imuninę sistemą koronaviruso atakai vėlesnio užsikrėtimo atveju.

Europos Komisija ir vakciną nuo koronaviruso kurianti įmonė „AstraZeneca“ yra sudariusi sutartį dėl būsimo vaisto įsigijimo.

Sutartyje numatyta, kad visos valstybės narės galės įsigyti 300 mln. vakcinos dozių. Vakcinos bus paskirstytos proporcingai, remiantis gyventojų skaičiumi. Lietuvai numatoma patiekti kiek daugiau nei 1,8 milijono vakcinų dozių.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.