Moters vaisingumas; gydytojo ginekologo konsultacija / Shutterstock nuotr.

Policistinių kiaušidžių sindromas gali liudyti ir apie nevaisingumą

Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-05-14 16:00
Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) – tai moters hormonų pusiausvyros sutrikimas, kai organizmas pagamina per daug androgenų (vyriškųjų lytinių hormonų) nei įprastai. Tai moterų sveikatos sutrikimas, apimantis reprodukcinės funkcijos, medžiagų apykaitos ir psichinės sveikatos problemas. Kaip atpažinti šį sindromą ir tinkamai sureguliuoti gyvenimo būdą, norint jo išvengti, manodaktaras.lt kalbina gydytoją akušerę-ginekologę Viktoriją Ambroževičiūtę.

Simptomų gausa

Pasak gydytojos, policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) gali pasireikšti įvairiais klinikiniais simptomais: 

  • nereguliarus menstruacijų ciklas (mažiau nei 21 dienos arba daugiau nei 35 dienos, arba mažiau 8 menstruacinių ciklų per metus);
  • padidėjęs kūno plaukuotumas tose kūno vietose, kur vyrų plaukuotumas natūraliai yra didesnis (krūtinės, liemens, nugaros, veido srityse);
  • plaukų slinkimas/alopecija – vyriško tipo plikimas;
  • padidėjęs vyriškų hormonų – androgenų kiekis kraujyje;
  • nevaisingumas (daugiau nei pusė pacienčių skundžiasi šiuo sutrikimu);
  • nėštumo komplikacijos (ankstyvi persileidimai, gestacinis diabetas, nėščiųjų hipertenzinės būklės, priešlaikinis gimdymas);
  • riebi oda, aknė;
  • nuotaikos pokyčiai, vargina nerimas, depresija, nuovargis;
  • antsvoris, nutukimas, kuriuos pakankamai sunku koreguoti;
  • atsparumas insulinui, metabolinis sindromas, prediabetinė būklė, II tipo cukrinis diabetas.

„Policistinių kiaušidžių sindromas yra vienas dažniausiai pasitaikančių (nuo 8 iki 13 proc.) reprodukcinio amžiaus moterų sutrikimų. Taip pat manoma, jog apie 70 proc. atvejų lieka nenustatyti“, –  teigė „Nordclinic“ akušerė-ginekologė Viktorija Ambroževičiūtė.

Gydytoja akušerė-ginekologė Viktorija Ambroževičiūtė

Gydytoja akušerė-ginekologė Viktorija Ambroževičiūtė

Įtakos turi ir netinkami gyvenimo būdo įpročiai

Pats svarbiausias veiksnys šio sindromo išsivystymui, anot gydytojos, yra rezistencija insulinui, kuri sukelia pastovią padidintą insulino gamybą, todėl veikiant lytinius hormonus, moters organizme didėja vyriškų hormonų – androgenų kiekis. 

Šioje būklėje dažnai nevyksta ovuliacija, folikulai kiaušidėse neauga arba auga neefektyviai ciklo metu. 

„Tam įtakos turi ir gyvenimo būdo įpročiai – mažas fizinis aktyvumas, nesubalansuota mityba, nutukimas, – paaiškino gydytoja akušerė-ginekologė. – Taip pat, manoma, kad šio sindromo atsiradimui turi įtakos genetiniai veiksniai ir pastebima, jog liga pasireiškia dažniau toms pacientėms, kurių šeimose jau fiksuoti tokie atvejai. Tačiau kol kas konkretaus geno, kuris lemtų šį sutrikimą, nenustatyta“.

Pasireiškus minėtiems simptomams, rekomenduojama kreiptis į gydytoją akušerį-ginekologą. Kuo anksčiau nustatomi rizikos veiksniai, lemiantis šį sindromą, tuo anksčiau galima juos koreguoti ir išvengti galimų komplikacijų. 

Pasak V.Ambroževičiūtės, vien tik PKS būdingas ultragarsinis kiaušidžių vaizdas jokiu būdu nenustato diagnozės. Sindromas nustatomas, remiantis tam tikrais kriterijais, apimančiais pacientės nusiskundimus, objektyvią apžiūrą, laboratorinius ir moters dubens ultragarsinį tyrimus. Kartais gali tekti atlikti tyrimus, kuriais siekiama atmesti į PKS panašius simptomus turinčias ligas, pvz. antinksčių ir kiaušidžių navikai sukelia androgenų padidėjimą kraujyje.

Gydymas kiekvienai moteriai – individualus

Gydytoja pabrėžė, jog šio sindromo gydymas, atsižvelgiant į pacientės ateities planus, yra individualizuotas. Tačiau nepaisant to, moteris nori šiuo metu pastoti ar ne, pirmas žingsnis gydymo plane yra gyvenimo būdo korekcija.

„Rekomenduojamas fizinis aktyvumas, esant antsvoriui ir nutukimui, svorio korekcija siekiant išvengti ir galimų su PKS susijusių rizikų kitoms ligoms. Taip pat labai svarbi subalansuota mityba, kurios galite pasiekti gydytojų dietologų pagalba. Neretai vien tik mitybos korekcija, kurioje vengiama greitai pasisavinančių angliavandenių, vartojant tam tikrus maisto papildus, padeda šį sindromą turinčioms pacientėms turėti reguliarų ciklą“, – paaiškino akušerė-ginekologė V.Ambroževičiūtė.

Moterims, kurios neplanuoja nėštumo, dažniausiai skiriamos sudėtinės kontraceptinės tabletės, o toms, kurios planuoja pastojimą – ovuliaciją skatinantys medikamentai. 

Galimos komplikacijos

Jei policistinių kiaušidžių sindromas pastebimas per vėlai ir gydymas yra uždelstas, tokioms moterims, pasak gydytojos:

  • didėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika (padidėjęs kraujospūdis, cholesterolio kiekio padidėjimas),
  • didėja cukrinio diabeto rizika,
  • didesnė gimdos gleivinės (endometriumo) ir kiaušidžių vėžio rizika,
  • gresia nutukimo, ankstyvų persileidimų ir kitos nėštumo komplikacijos.

„Tačiau svarbiausia neišsigąsti ir žinoti, jog jūs tikrai nesate viena. Pasaulyje yra nemažai šį sutrikimą turinčių moterų ir merginų bendruomenių, kurios palaiko vieną kitą“, – teigė ginekologė.