Prieštaringų COVID-19 testų rezultatų kaina – vilnietė skausmuose laukė atidėtos operacijos

COVID-19 testas, mėginio paėmimas koronaviruso testui / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2021-01-13 18:00
Vilnietė Lina (vardas pakeistas – red.) pateko į absurdišką istoriją dėl prieštaringų COVID-19 testų rezultatų. Dėl pirmojo teigiamo testo jai buvo atidėta stuburo išvaržos operacija, nepaisant to, kad dar du tą pačią dieną skirtingose klinikose atlikti COVID-19 testai buvo neigiami. Kaip portalui manodaktaras.lt pasakojo moteris, jai dėl užspausto nervo buvo paralyžiuota koja, ji skausmuose laukė, kol praeis 10 dienų nuo teigiamo testo, kad galėtų gauti naują siuntimą operacijai. Galiausiai operacija buvo atlikta. Tačiau tuo Linos istorija nesibaigė. Dar vienas, jau po operacijos atliktas COVID-19 testas buvo teigiamas.

Stuburo išvaržos operacija Linai Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (vadinamoje Lazdynų ligoninėje) turėjo būti atlikta stuburo išvaržos operacija. Prieš gulantis į ligoninę reikėjo atlikti COVID-19 testą. Mobiliajame punkte paimto COVID-19 mėginio testas buvo teigiamas. Tačiau moteris šiuo rezultatu nepatikėjo, nes nejautė jokių simptomų, neturėjo kontakto su sergančiaisiais, dėl to tą pačią dieną atliko dar du COVID-19 testus privačiose klinikose.

Abu privačiose klinikose atlikti testai, už kuriuos moteris sumokėjo 178 eurus, buvo neigiami. Visi COVID-19 testai atlikti PGR metodu iš nosiaryklės mėginio ir visų trijų testų rezultatai patalpinti e.sveikatos sistemoje. Tačiau dėl pirmojo teigiamo testo stuburo išvaržos operacija, ligoninės infektologų sprendimu, buvo atidėta.

Moteriai dėl užspausto nervo buvo paralyžiuota koja, ji kentėjo didelius skausmus, leidosi stiprius nuskausminamuosius vaistus. COVID-19 simptomai tuo laikotarpiu nepasireiškė. Praėjus 10 dienų po teigiamo testo moteris gavo naują siuntimą operacijai po kelių dienų. Dar vienas COVID-19 testas, atliktas prieš operaciją, buvo neigiamas. Stuburo išvaržos operacija galiausiai buvo atlikta.

Ligoninė: Pirmenybė – teigiamam rezultatui

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atsiųstą atsakymą, jei pacientui paskirtas planinis gydymas ligoninėje, o COVID-19 tyrimo rezultatas teigiamas, sprendimą dėl paslaugos atidėjimo priima gydytojas specialistas gydymo įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Dokumentų valdymo ir komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Asta Bagdonavičienė portalui manodaktaras.lt sakė, kad operacija vilnietei Linai buvo atidėta dėl to, kad kylant abejonėms dėl COVID-19 tyrimo rezultato, laikomasi maksimaliai įmanomo saugumo tiek pacientui, tiek gydytojui principo.

Pasak A.Bagdonavičienės, ligoninėje buvo atvejis, kai vieno ligoninės darbuotojo skirtingų ėminių rezultatai buvo skirtingi, vienas – teigiamas, kitas – neigiamas. „Tuomet buvome gavę Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistų išaiškinimą, kad pirmenybė teikiama teigiamam rezultatui, nes neigiamas rezultatas galėjo būti netinkamai paimto ar nepakankamo mėginio pasekmė.“

Pasak ligoninės atstovės, operacija yra chirurginė intervencija, visada turinti tam tikrą riziką.

„Todėl pacientai, gavę teigiamą tyrimo dėl koronaviruso atsakymą, dažniausiai patys atsisako planinės operacijos, kadangi COVID-19 ligos eiga gali būti nenuspėjama ir sukelti papildomų komplikacijų. Tačiau būna situacijų, kai operuoti būtina nieko nelaukiant, nes to reikalauja paciento sveikatos būklė. Jei operacijos atidėti negalima (tą sprendžia gydytojas), ji yra atliekama ir esant teigiamam COVID-19 rezultatui, tik laikantis papildomų infekcijų kontrolės reikalavimų. Personalas rengiasi darbui su COVID-19 pacientais skirtas asmens apsaugos priemones, po operacijos operacinė yra vėdinama, atitinkamai valoma ir dezinfekuojama. Tokiais atvejais operacija paprastai traktuojama nebe kaip planinė, bet kaip skubi pagalba, ir tokių operacijų mūsų gydytojai yra atlikę jau ne vieną“, – sako A.Bagdonavičienė.

NVSPL: Klaidingai teigiami rezultatai – reti

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Klinikinių tyrimų skyriaus vedėja Ilona Razmienė sako, kad klaidingai teigiami COVID-19 testų rezultatai yra ypatingai reti, nes tai susiję su reagentų specifiškumu, o jis naudojamuose reagentuose būna arti 100 proc. Specialistė išskiria galimus atvejus, kodėl gali būti gaunami klaidingai neigiami COVID-19 testo rezultatai:

1. Ėminio paėmimas. Neteisingai paėmus ėminį dėl SARS-CoV-2, gali būti gaunamas klaidingai neigiamas tyrimo atsakymas.
2. Ėminio laikymas ir transportavimas. Netinkamomis sąlygomis laikomas ėminys gali daryti įtaką tyrimo rezultatui – gali degraduoti viruso RNR.
3. Naudojami reagentai. Visų reagentų instrukcijoje nurodamas reagentų jautrumas ir specifiškumas. Pavyzdžiui, naudojami žemesnio jautrumo reagentai, o pacientui jau COVID-19 ligos pabaiga (viruso kiekis viršutiniuose kvėpavimo takuose nėra didelis). Tada tokie reagentai gali viruso ėminyje neaptikti.
4. Galima žmogiško faktoriaus klaida suvedant tyrimų rezultatus į e.sveikatos sistemą.

SAM atsiųstame atsakyme taip pat tvirtinama, kad molekuliniai PGR tyrimai koronaviruso COVID-19 infekcijai nustatyti pasižymi dideliu jautrumu ir specifiškumu, todėl tikimybė, jog rezultatas gali būti klaidingai teigiamas, yra labai maža. Pasak SAM, atliktas tyrimas parodo tos dienos, kai buvo paimtas tepinėlis iš paciento ryklės arba nosiaryklės, sveikatos būklę.

S.Čaplinskas: kyla klausimų dėl klaidingai teigiamų rezultatų

Virusologas, prof. dr. Saulius Čaplinskas sako, kad COVID-19 ligos diagnostikai molekulinis PGR tyrimas laikomas auksiniu standartu, vis dėlto, pasak S.Čaplinsko, šio testo galimybės ribotos – galimi tiek klaidingai teigiami, tiek klaidingai neigami rezultatai.

Jeigu Lietuvoje toks didelis teigiamų rezultatų nuošimtis nuo atliekamų tyrimų, tai pirmiausia galvojame apie tai, kad infekcija plinta nevaldomai ir jos paplitimas tikrai didelis. Bet lygiai taip pat kyla klausimų dėl galimai teigiamų rezultatų. Tam, kad ši dvejonė būtų išsklaidyta, reikalinga išorinė laboratorijų kokybės kontrolė“, – sako S.Čaplinskas. Pasak jo, išorinę laboratorijų kontrolę turėtų vykdyti NVSPL. „Žinotume, ar visose laboratorijose gaunamas vienodas nuošimtis teigiamų testų, kaip skiriasi rezultatai pagal tiriamas grupes. Ar tikrinta su nežinomų mėginių panele? Ar gauti teisingi atsakymai, tiek teigiami, tiek neigiami.“

Pasak S.Čaplinsko, nesant išorinės laboratorijų kontrolės, po COVID-19 statistiką klaidžiojame tik apgraibomis, o konkrečiais atvejais prieštaringi testų rezultatai, lemiantys operacijų ar kitų sveikatos paslaugų atidėjimą, gali turėti rimtų pasekmių. „Šiuo atveju buvo atidėta operacija, ligonė patyrė daug sunkumų, bet gali būti, kad tokia situacija baigsis ligos komplikacijomis ir letalia išeitimi, jeigu nebus suteikia pagalba, laukiant COVID-19 tyrimų rezultatų.“

NVSPL tikrina prieš pradedant tirti PGR metodu

Pasak NVSPL, prieš pradedant laboratorijoms daryti tyrimus PGR metodu, NVSPL perduoda 5 tikrai teigiamus ir 5 tikrai neigiamus ėminius, kurie visi įvardinti, kaip X. Tai reiškia, kad laboratorijos nežino, kurie ėminiai teigiami, kurie neigiami. Atlikusios tyrimus, informuoja NVSPL apie tyrimų rezultatus. Jeigu rezultatai atitinka, laboratorija informuojama, kad tyrimus atliko sėkmingai.

Po šio pirminio patikrinimo laboratorijų atliekamų SARS-Cov2-testų PGR metodu kokybė rutiniškai nėra tikrinama. „Išorinio vertinimo NVSPL neatlieka, nes neturi tam teisinio pagrindo. Išorinė kontrolė, kaip numatyta įsakyme, yra nepriklausoma ir nešališka išorinio kokybės vertinimo programa, tad ir pati NVSPL perka iš tiekėjų šias kontroles ir nežinodama atsakymų, jose dalyvauja. Tas pačias kontroles įsigyja daugelis šalių ir visos vienu metu, per tam tikrą laiką turi jas atlikti ir pateikti online rezultatus“, – rašoma NVSPL atsiųstame atsakyme. Išorinė laboratorijų darbo atliekant tyrimus PGR metodu kontrolė turėtų būti vykdoma du kartus per metus.

COVID-19 testas po operacijos – teigiamas

Stuburo išvaržos operacija Lazdynų ligoninėje moteriai buvo sėkmingai atlikta, tačiau tuo Linos istorija nesibaigė. Po operacijos jai turėjo būti paskirta reabilitacija, tačiau pakeliui į sanatoriją ji sužinojo, kad po operacijos atliktas COVID-19 testo atsakymas – teigiamas. Moteris į sanatoriją nebuvo priimta. Tuo metu COVID-19 simptomų ji nejautė, tačiau po kelių dienų prasidėjo karščiavimas, uoslės sutrikimai, kiti COVID-19 simptomai. Moteris neabejoja, kad koronavirusine infekcija užsikrėtė ligoninėje. Vėliau Lazdynų ligoninėje atliktas visų ligoninės darbuotojų profilaktinis ištyrimas parodė, kad dešimtadalis ligoninės personalo buvo besimptomiai koronaviruso nešiotojai.