Priežastys, dėl kurių žmonės griežia dantimis

Griežimas dantimis. 123rf nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-10-05 10:32
Dantimis griežia ir vaikai, ir suaugusieji, o šio nemalonaus reiškinio priežasčių yra bent kelios. Kodėl svarbu gydyti šį sutrikimą, klausiame specialistės odontologijos kabineto „Sosdenta“ odontologės Eglės Fabijonavičienės.

Kodėl žmonės griežia dantimis?

Bruksizmas – tai griežimas dantimis arba per stiprus dantų sukandimas miegant. Dėl šio sutrikimo tuo metu, kai burna yra ramios būsenos, dantys stipriai sukandami dėl kramtomųjų raumenų aktyvios veiklos.

Griežimas dantimis miegant dažniausiai pasireiškia neįprastais apatinio žandikaulio judesiais, dėl kurių dantys trinasi vienas į kitą ir sukuria girgždantį garsą. Griežimas dantimis nėra miego sutrikimas, bet gali sukelti miego sutrikimus, daryti įtaką miegui.

Kokios yra pagrindinės griežimo dantimis priežastys?

Bruksizmo priežasčių gali būti viena arba kelios. Pirmiausia, minėtini psichologiniai veiksniai: stresas, nerimas, įtampa, depresija, emocinės traumos. Tai – dažniausios priežastys, sukeliančios bruksizmą. Taip pat viena priežasčių – žmogaus asmenybės tipas: dantimis dažnai griežia agresyvūs, hiperaktyvūs, pikti žmonės, labai jautrūs asmenys. Jie kaupia ir slopina visas neigiamas emocijas, pyktį.

Viena priežasčių gali būti ir netaisyklingas sąkandis, atsirandantis dėl netaisyklingai išdygusių dantų, esant per aukštoms ar per žemoms plomboms, nekokybiškoms dantų restauracijoms.

Bruksizmo priežastys yra ir įvairios ligos: neurozės, esant smegenų žievės ar kamieno pažeidimams (epilepsijai), taip pat Parkinsono liga, navikinės smegenų ligos.

Vaikams šis sutrikimas gali pasireikšti tuomet, kai keičiasi jų sąkandis, t. y. kai auga žandikauliai ir dygsta dantys. Toks dantų griežimas laikomas fiziologiniu. Dažniausiai jis pasireiškia tada, kai pradeda dygti pirmieji nuolatiniai dantys, t. y. apie 5–7 gyvenimo metus. Bruksizmą sukelia ir vaistai (antidepresantai), taip pat tam tikrų vitaminų ir mineralų (magnio ir B grupės vitaminų) trūkumas.

Dažniausiai dantimis griežia 20–45 metų žmonės, ir tai nepriklauso nuo lyties.

Kaip gydomas bruksizmas?

Jei šis sutrikimas atsiranda dėl psichologinių priežasčių, patariama vakare atsipalaiduoti, išgerti žolelių arbatos, pagulėti šiltoje vonioje, praktikuoti meditaciją, prieš miegą nevartoti kofeino, aštraus maisto, alkoholio. Jei bruksizmą paskatina netaisyklingas sąkandis, tuomet reikalinga sąkandžio korekcija, nudilusius dantis būtina atkurti tiesioginėmis ar netiesioginėmis restauracijomis. Labai svarbu atkurti nudilusius iltinius dantis, mat taip šoniniai dantys apsaugomi nuo dilimo, o smilkinio ir apatinio žandikaulio sąnarys – nuo pertempimo ir galimų pažeidimų. Bruksizmui gydyti naudojama apsauginė nakčiai skirta kapa, kad būtų apsaugoti dantys, žandikaulio sąnarys ir veido raumenys. Ji gaminama kiekvienam žmogui individualiai. Kapa nakčiai dedama ant dantų, tada jie vienas su kitu nekontaktuoja, o dėl to atsipalaiduoja raumenys ir apatinio žandikaulio sąnarys. Dantys taip apsaugomi nuo trynimosi vienas į kitą.

Kokie galimi bruksizmo padariniai?

Dėl dantų nudilimo prarandamas estetinis vaizdas. Dažnai būna taip, kad nuskyla kandamasis kraštas, atsiranda pleištinių defektų dantų kaklelio srityje, skilimų emalėje, nudyla prieškrūminių ir krūminių dantų gumburai, susiformuoja duobelių kramtomuosiuose paviršiuose. Be to, esant griežimui dantimis, pasireiškia ir dantų jautrumas šalčiui, karščiui, taip pat jautrumas valant dantis šepetėliu.

Bruksizmas paskatina žandikaulio sąnario skausmus, traškesį, spengimą ausyse, žmogus sunkiai, ribotai išsižioja, atsiranda migreninis galvos skausmas. Taip pat dažnai prasideda pakitimai burnos gleivinėje – atsiranda įspaudai liežuvio pakraštėliuose.

Pas odontologę Eglę Fabijonavičienę greitai ir paprastai registruokitės internetu www.manodaktaras.lt.