Prof. dr. Vytautas Kasiulevičius ruošiantis antrai COVID-19 bangai siūlo skiepytis nuo gripo

Vytautas Kasiulevičius / BNS nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-07-26 12:03
Pirmoji koronavirusinės infekcijos COVID-19 banga pasaulyje ir Lietuvoje nuvilnijo su iki šiol niekada netaikytomis griežtomis priemonėmis – karantinu, kelionių ribojimais ir pan. Sveikatos priežiūros specialistai sako, kad Lietuvoje rudenį sulauksime ir antros bangos, tačiau, pasak Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto profesorius dr. Vytauto Kasiulevičiaus, kol kas sunku prognozuoti, kokia ji bus. Gydytojas siūlo pasiskiepyti nuo gripo ruošiantis antrai COVID-19 bangai.

Prognozuoti sunku

VU Medicinos fakulteto profesorius dr. Vytautas Kasiulevičius sako, kad prognozuoti, kokia bus antroji COVID-19 banga, per anksti: „Labai sunku prognozuoti, nes tokiai infekcijai pažinti reikia metų. Su šia infekcija gyvename pusmetį ir dar negalime daryti aiškių apibendrinimų. Aišku, tikėtina, ypač nesant visuotinio imuniteto, kad susidursime su tam tikru susirgimų skaičiumi. Koks bus tas skaičius, dabar per anksti būtų pasakyti“, – sako gydytojas V.Kasiulevičius.

Pasak V.Kasiulevičiaus, tikėtina, kad infekcijos pakilimas bus rudens sezono metu, kaip būdinga koronavirusams: „Daug faktorių lemia – oro temperatūra, drėgmė, saulės aktyvumas, pagaliau – žmonių elgsena, kuri pasikeičia šaltuoju metų laiku. Žmonės daugiau būna uždarose patalpose, daugiau susitelkę į grupes, namuose sausa aplinka, tai sudaro galimybes plisti“, – sako prof. dr. V.Kasiulevičius.

Vakcina – tik kitais metais

Suvaldyti koronaviruso plitimą padėtų vakcina, kurios laukia visas pasaulis. Oksfordo mokslininkai neseniai paskelbė apie pažangą kuriant vakciną nuo COVID-19. „Yra kelios vakcinos, kinai eksperimentuoja su kita vakcina, taip pat amerikiečiai. Britų vakcinos paskelbti pirmos fazės tyrimai, kurie jau senokai atlikti ir rezultatai apibendrinti. Džiaugiamės tuo, kad jie pozityvūs, nustatyta, kad vakcina pakankamai saugi ir formuojasi imuninis atsakas. O kad galėtume atsakyti, koks vakcinos efektyvumas, reikia atlikti visas tris tyrimų fazes“, – sako gydytojas V.Kasiulevičius.

Tačiau, pasak prof. dr. V.Kasiulevičiaus, rudenį vakcinos dar tikrai neturėsime. „Greičiausiai vakciną, kuria galėsime skiepyti žmones, turėsime tik 2021 metais. Tai, kad vakcina yra sukurta ir gali būti, kad ji pasitvirtins kaip efektyvi, irgi yra faktas, bet tam reikia tyrimų. Tokie tyrimai ir jų rezultatai turėtų mus pasiekti iki metų pabaigos“, – sako V.Kasiulevičius.

Siūlo pasiskiepyti nuo gripo

Ruošiantis antrai COVID-19 bangai, VU profesorius V.Kasiulevičius rekomenduoja pasiskiepyti nuo gripo prieš prasidedant jo sezonui: „Todėl, kad bus karščiavimų, bus sunku diferencijuoti, kokia tų karščiavimų kilmė. Kadangi bus kartu ir gripo susirgimų daugiau, pasiskiepiję žmonės galės būti ramūs, kad bent gripu jie neserga. Jeigu jie karščiuos, žinosime, kad greičiausiai karščiuoja dėl COVID-19, jei atitiks kitus šios infekcijos kriterijus“, – sako gydytojas V.Kasiulevičius.