Prof. Saulius Čaplinskas atsako į 10 svarbiausių klausimų apie pneumokoką

Pati efektyviausia apsisaugojimo priemonė nuo pneumokokų (pneumokokinės infekcijos) – skiepai. / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-11-16 15:22
Koronavirusas, gripas ir pneumokokas – trys itin pavojingos infekcijos, galinčios baigtis tragedija. Profesorius virusologas Saulius Čaplinskas savo feisbuko paskyroje dalijasi atsakymais į 10 populiariausių klausimų pneumokoką.
Prof. dr. Saulius Čaplinskas.
Prof. dr. Saulius Čaplinskas.

Kas yra pneumokokai ir kuo jie pavojingi žmogui?

Pneumokokai yra bakterijos. Šiandien yra žinoma apie 90 skirtingų pneumokokų tipų (taip vadinamų serotipų). Vieni pneumokokų serotipai yra ypač dažni, kiti ypač reti. Pneumokokas yra bakterija dažniausiai sukelianti komplikacijas po gripo ir bet kurių kitų virusinių susirgimų. Pneumokokinė infekcija galima kartu su virusine infekcija arba sekti po jos. Gripo ir pneumokoko derinys yra labai pavojingas, todėl yra pramintas mirtinu duetu. Nuo 30 proc. iki 50 proc. visų plaučių uždegimų (atmetus kovidinius plaučių uždegimus) sukelia pneumokokai. Pneumokokai yra dažniausia priežastis dėl kurios žmonės vartoja antibiotikus.

Kada padidėja rizika susirgti pneumokokine infekcija?

Didesnė rizika susirgti pneumokokine infekcija siejama su amžiumi ir su lėtinėmis ligomis. Labiausiai serga maži vaikai iki 5 metų amžiaus ir vyresnio amžiaus žmonės (rizika pradeda didėti jau nuo 50 m. ir ypač išauga nuo 65 m. amžiaus).  Sergantiems lėtine liga pneumokokas pavojingas bet kuriame amžiuje - t.y. ir 12 m. astma sergančiam vaikui ir 35 m. žmogui sergančiam cukriniu diabetu.

Pneumokokas dažniausiai sukelia plaučių uždegimą, kokias kitas ligas jie taip pat sukelia ir kokio amžiaus žmonėms susirgti yra itin pavojinga?

Vaikams pneumokokai dažniausiai sukelia ausų uždegimą, o suaugusiems - plaučių uždegimą. Ir vaikams ir suaugusiems pneumokokai gali sukelti taip vadinamą invazinę infekciją, kai pneumokokai išplinta kraujyje, jie sukelia sepsį ir meningitą. Įprasta manyti, kad meningitą sukelia meningokokai, tačiau pneumokokų sukeltas meningitas pasižymi ypač sunkia eiga ir dideliu mirtingumu.

Šiuo metu siaučia kovido pandemija, COVID-19 taip pat sukelia plaučių uždegimą. Ar šių infekcijų sukelta pneumonija vienodai pavojinga žmogaus organizmui, kitaip tariant, kurios infekcijos sukeltas plaučių uždegimas gali būti pavojingesnis?

Tiek COVID-19, tiek pneumokoko sukeltas plaučių uždegimas gali būti mirtinai pavojingas. Kuo žmogus vyresnio amžiaus, kuo daugiau jis turi lėtinių ligų, ypač taip vadinamų imunosupresinių ligų (serga onkologine liga, dėl reumatinės ligos vartoja imunitetą slopinančius vaistus), tuo didesnė sunkaus plaučių uždegimo ir mirties nuo plaučių uždegimo rizika.

Bakterinės infekcijos gydymui skiriami antibiotikai, tačiau jie ne visada padeda. Kada antibiotikai tampa neveiksmingi?

Pneumokokas yra bakterija, todėl galima gydyti antibiotikais. Tačiau, pneumokokai tampa vis atsparesni antibiotikams, o daugeliui antibiotikų atsparių pneumokokų sukeltos infekcijos išgydti ir išgelbėti žmogaus tampa nebeįmanoma. Lietuvoje šiandien cirkuliuoja visi labiausiai antibiotikams atsparūs pneumokokų serotipai (14, 19A, 19F ir 15A), kurie nustatomi susirgusiems invazine pneumokokine infekcija.

Ką reikėtų žinoti apie skiepus nuo pneuomokokų: Lietuvoje kūdikiai pradėti skiepyti nuo 2014 metų. Kam reikėtų pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos? Ar visiems, kurie gimė anksčiau nei 2014 m.?

Nuo pneumokokinės infekcijos ypač rekomenduojama pasiskiepyti vyresniems nei 65 m. amžiaus asmenims ir sergantiems lėtinėmis ligomis. Lietuvoje nemokamai valstybės lėšomis skiepijami tik sergantys tam tikromis lėtinėmis ligomis, kurių sąrašą apibrėžia sveikatos apsaugos ministro įsakymas. Teiraukitės savo šeimos gydytojo, ar jums priklauso nemokami skiepai nuo šios infekcijos.

Šiuo metu skiepijama naujo tipo vakcina, jos užtenka vienos dozės visam gyvenimui ir ji rekomenduojama visiems nuo 18 metų. Ar ši viena dozė sukuria pakankamą imunitetą visam gyvenimui?

Šiuo metu Lietuvoje skiepijama konjuguota pneumokokine vakcina, kuri apsaugo nuo 13-os labiausiai paplitusių pneumokokų serotipų. Užtenka vieno skiepo, kurio poveikyje susiformuoja visą gyvenimą išliekanti imuninė atmintis. Tik reikia turėti omenyje, kad apsauga išlieka tiems 13-ai pneumokokų serotipų, nuo kurių ir buvo skiepijama.

Ar tiesa, kad nuo 65 metų reikia dar kartą pasiskiepyti nuo pneumokoko, nes išblėsta imunitetas?

Skiepijant senos kartos polisacharidine vakcina, praėjus 5 metams reikalinga revakcinacija, nes polisacharidinė vakcina nesukuria imuninės atminties. Tačiau, skiepijant naujos kartos konjuguota pneumokokine vakcina revakcinacija nėra reikalinga, nes susiformuoja imuninės atminties ląstelės, kurios, nesvarbu kiek laiko bus praėję po skiepo, geba greitai prigaminti antikūnų ir neutralizuoti pneumokoką jam dar nespėjus sukelti ligos.

Peumokokai plinta oro lašeliniu būdu, tai dabar dėvimos kaukės turėtų užkirsti kelią jų plitimui. Ar pandemijos metu jaučiamas atvejų sumažėjimas?

Pneumokokus žmonės gali nešioti savo pačių nosiaryklėje, todėl jie gali sukelti infekciją tiesiog nusilpus žmogaus imunitetui, pervargus, ar išgyvenat stresą. Kitaip tariant, žmogus gali užsikrėsti pats nuo savęs. Todėl, net ir COVID-19 karantino metu, kai buvome izoliuoti ir dėvėjome kaukes, susirgimų plaučių uždegimais Lietuvoje nesumažėjo. Mirčių nuo plaučių uždegimo Lietuvoje 2020 m. buvo kaip ir kasmet iki kovido – apie 600 (į šį skaičių kovido sukelti plaučių uždegimai nėra priskaičiuojami).

Kokie pneumokoko sukeliamų ligų simptomai?

Pneumokokinis plaučių uždegimas išsiskiria ypač sunkia eiga. Taip yra todėl, kad pneumokokas pakankamai dažnai yra linkęs iš plaučių prasibrauti į kraują ir sukelti sepsį. Galima sakyti, kad pneumokokinis plaučių uždegimas turi polinkį komplikuotis sepsiu. Todėl grėsmė numirti nuo pneumokokinio plaučių uždegimo, ypač rizikos grupių žmonėms, yra pakankamai reali.