Prof. V.Kasiulevičius: karantino ribojimai būtini iki balandžio vidurio

Prof. Vytautas Kasiulevicius / „Scanpix“/AP nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-01-16 14:03
Vyriausybės ekspertų grupės narys, VU Medicinos fakulteto prodekanas prof. Vytautas Kasiulevičius mano, kad karantino ribojimai, siekiant suvaldyti COVID-19 plitimą, būtini bent iki balandžio vidurio. Kadangi Lietuvoje visuotinis testavimas, ankstyvas susirgusių asmenų išaiškinimas ir izoliavimas nėra taikomas, COVID-19 plitimui suvaldyti belieka ribojimai. Apie tai jis rašo savo feisbuko paskyroje.

Prof. V.Kasiulevičius lygina Airijos, Jungtinės Karalystės, Čekijos ir Lietuvos patirtį valdant COVID-19 pandemiją. Pasak V.Kasiulevičiaus, šiose šalyse siautėja skirtingos SARS-CoV-2 atmainos, tačiau scenarijai panašūs.

„Atlaisviname ribojimus – gauname naują susirgimų šuolį. O naujos viruso atmainos plinta dar greičiau, todėl pastangų jų plitimui suvaldyti reikia daugiau. Apribojame savo judėjimą, mažiau leidžiame laiko susibūrimuose – susirgimų mažėja, mažiau perteklinių mirčių, o kartu išvengiame perteklinio sveikatos sistemos perkrovimo net ir naujoms viruso atmainoms vyraujant. Tai rodo ir JK bei Airijos duomenys: vyriausybės vėl ėmėsi priemonių, žmonių judėjimas į susibūrimo vietas sumažėjo, situacija ima stabilizuotis.

Ir atkreipkite dėmesį, kad nepaisant visų ribojimų pramonė dirba, bekontaktines paslaugas sukuriančios įmonės dirba, elektros energijos sunaudojimas sumažėjęs labai minimaliai, o tose įmonėse, kur nuolat susitinka tie patys žmonės ir darbdaviai sugeba atskirti pamainas, užtikrinti minimalius tarpusavio kontaktus, aprūpinti dirbančiuosius apsaugos priemonėmis ir juos testuoti, ten protrūkiai dažniausiai minimalūs.

Reguliarus testavimas, ankstyvas susirgusių asmenų išaiškinimas ir izoliavimas irgi gali mažinti susirgimų skaičių. Taikant reguliarų testavimą galima būtų pradėti paslaugų sektoriaus atvėrimą. Bet be greitųjų antigenų testų ar automatizuotų PGR tyrimų linijų įdiegimo mūsų šalyje tokį visuotinį testavimą sunkai įsivaizduoju. Nei vieno dalyko iki šiol neturime.

Todėl šiandien turime tik vieną efektyvią priemonę – ribojimus, jie veikia ir tie apribojimai mūsų šaliai yra būtini ne iki sausio 31 dienos, o bent iki balandžio mėnesio vidurio, kuomet UV indeksas ir oro temperatūra pradės stabdyti infekcijos plitimą. Pagaliau, iki balandžio vidurio bus paskiepyti patys pažeidžiamiausi asmenys. Ir jau tuomet galima bus kalbėti apie laisvinimą“, – teigia V.Kasiulevičius.