Hemorojus / Shutterstock nuotr.

Proktologas dr. Paulius Žeromskas: pusė pacientų neteisingai sau diagnozuoja hemorojų

Monika Kairiene
Publikuota: 2021-04-14 13:18
Hemorojus – dažniausiai įgimta kraujagyslių liga, kurios simptomus gali išprovokuoti ilgesnis sėdėjimas, vidurių užkietėjimas, dažnas stanginimasis. Šios ligos simptomai – kraujavimas, hemoroidinių mazgų iškritimas, diskomfortas ar niežėjimas, gali atsirasti gleivių iš išangės, jei liga pažengusios stadijos. Proktologijos klinikos „Z Klinika“ gydytojas doc. dr. Paulius Žeromskas portalui manodaktaras.lt sako, kad pacientai dažnai neteisingai sau diagnozuoja hemorojų ir užsiima savigyda, vaistinėje nusipirkę vaistų. Pasak proktologo P.Žeromsko, išangės problemas galima greitai išspręsti nuotoliniu būdu – dažnu atveju teisingai nustatyti diagnozę galima iš pokalbio su pacientu.

Klinikos „Z Klinika“ gydytojas proktologas doc. dr. Paulius Žeromskas sako, kad dažnai pacientai, turintys išangės problemų, galvoja, kad jiems – hemorojus. Tačiau tai pasitvirtina tik pusei atvejų. „Maždaug pusei žmonių, kurie ateina pas gydytoją, galvodami, kad jiems hemorojus, nustatomos kitos išangės ar tiesiosios žarnos ligos – įplėšos, įvairios išangės odos ligos, grybeliai, psoriazės, smailiagalės kandilomos. Jeigu tie žmonės eina į vaistinę ir perka vaistus nuo hemorojaus, jie tiesiog išmeta pinigus į balą, užsiimdami savigyda“, – sako gydytojas proktologas P.Žeromskas.

Pasak gydytojo, žmonės tiesiog nežino kitų išangės ligų. „Daugelis nežino simptomų. Bet kokį išangės simptomą, ar tai būtų skausmas, niežulys, kraujavimas, priskiria hemorojui. Šioje vietoje eiliniam žmogui kitos ligos nėra – arba hemorojus, arba vėžys“, – portalui manodaktaras.lt sako proktologas P.Žeromskas.

Gydytojas ragina neužsiimti savigyda, taip pat kreiptis į gydytoją laiku. „Reikalinga gydytojo konsultacija, kad gydymą sukoreguotų taip, kaip turėtų būti. Bet kuri uždelsta liga žmogui sukelia problemų. Kuo labiau užleistas hemorojus, tuo invazyvesnio gydymo reikia. 4-os stadijos hemorojus operuojamas, o 1-os stadijos hemorojui gydyti užtenka vaistų – žvakučių kelioms dienoms“, – teigia P.Žeromskas.

Gydytojas, proktologas doc. dr. Paulius Žeromskas / RVUL nuotr.

Gydytojas, proktologas doc. dr. Paulius Žeromskas / RVUL nuotr.

Nuotolinės konsultacijos – ir hemorojui gydyti

Pasak gydytojo doc. dr. P.Žeromsko, į proktologą reikėtų kreiptis, pasikeitus tuštinimosi pobūdžiui (pavyzdžiui, buvo užkietėję viduriai, o žmogus pradėjo dažnai tuštintis, arba atvirkščiai), atsiradus skausmui išangėje tuštinantis arba ne, atsiradus išskyroms, kraujui ar pūliams, apčiuopus darinius išangėje.

Gydytojas proktologas P.Žeromskas sako, kad pasikonsultuoti dėl išangės problemų galima ir nuotoliniu būdu. Nuotolinėmis konsultacijomis galima daug ką išspręsti. „Daugeliu atvejų diagnozė teisingai nustatoma pasišnekėjus. Pašnekesio užtenka 80 proc. pacientų. Daugelis turime mobiliuosius telefonus, galime nufotografuoti tai, kas mus neramina, taip pat ir išangę. Nuotolinė konsultacija yra pakankamai pilnavertė. Likusius 20 proc. pacientų, kurių pasakojimas nesutelpa į nė vieną galimą ligą, galima pasikviesti apžiūrėti, atlikti endoskopiją“, – sako P.Žeromskas.

Pasak gydytojo, nuotolinės konsultacijos gali padėti greitai išsklaidyti ir baimę dėl įsivaizduojamo vėžio. „Mes visi karantino metu patiriame įtampą, dalis žmonių neturi normalių pajamų, dalis atskirti nuo savo aplinkinių, išgyvena emocines krizes. Įsivaizduokite, jei tokiam žmogui dar yra išangės problemų, jis bijo eiti pas gydytoją, nes bijo užsikrėsti COVID-19. Nuotolinės konsultacijos leistų labai greitai – kitą kartą ir per kelias valandas – gauti kvalifikuotą konsultaciją ir nebebijoti, kad sergi vėžiu“, – sako gydytojas.

Hemorojus / Shutterstock nuotr.

Hemorojus / Shutterstock nuotr.

Be to, nuotolinės konsultacijos, pasak P.Žeromsko, yra tiesiog patogu tiek gydytojui, tiek pacientui, taupomas kelionės laikas, pinigai. „Važinėju konsultuoti į Klaipėdą, tam sugaištu 3,5 val. pirmyn ir 3,5 val. atgal. Per tą laiką galėčiau pakonsultuoti 12 pacientų. Nuotolinė konsultacija galėtų būti pagalbos ranka tiems žmonėms, kurie gyvena atitolusiose Lietuvos vietose, toliau nuo medicininių centrų. Taip pat yra poreikis tų žmonių, kurie gyvena Norvegijoje, Airijoje, Didžiojoje Britanijoje. Jie ten negauna tokios paslaugos, nes paprastai nelabai gali susišnekėti.“

P.Žeromskas pabrėžia, kad nuotolinės konsultacijos metu galima išrašyti elektroninius receptus, taigi galima sėkmingai paskirti gydymą.

Užsiregistruoti pas gydytoją proktologą Paulių Žeromską galima ČIA.