Psichologė apie pandemines Kalėdas: gali kilti įtampos santykiuose

Kalėdų šventė nuotoliniu būdu / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-12-11 16:26
Sveikatos apsaugos ministerija, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras šiemet didžiąsias metų šventes rekomenduoja švęsti tik su tais šeimos nariais, su kuriais gyvenama. Nelankyti artimųjų ragina ir medikai, be poilsio dirbantys su COVID-19 pacientais. Taigi kiekviena šeima turės pasverti rizikas ir priimti sprendimus, kaip paminėti Kalėdas ir Naujuosius metus. Psichologė Pojauta Vilkauskaitė sako, kad neaiškumas dėl šventinio laikotarpio gali kelti daug įtampos.

Psichologė Pojauta Vilkauskaitė sako, kad pandemija yra krizinė situacija, o tokiose situacijose esame pažeidžiamesni, jautriau reaguojame į visokius sunkumus, tad artėjančios šventės ir neaiškumas dėl to, kaip jas paminėti, gali paskatinti išnirti visokius santykių skaudulius, gali kilti įtampos santykiuose.

„Jeigu pas mane neatvažiuoja, ar aš rūpiu, ar esu reikalingas. Ar neatvažiuoja dėl to, kad rūpinasi, ar kaip tik vengdamas susitikimo? Jeigu tėvai vis dar nekelia klausimo, kaip švęsime šventes, ar jiems savaime aišku, kad dėl karantino švęsime atskirai, ar jiems nerūpi? Kyla visokiausių klausimų, kurie šiame jautresniame etape, kai mes pažeidžiamesni, tampa skaudesni“, – sako P.Vilkauskaitė.

Psichologė pataria patiems tvirtai nuspręsti, kaip geriausia paminėti šventes. „Svarbu ir klausti, kaip artimieji vertina šitą pasirinkimą, kokie jiems kyla jausmai, išgyvenimai, tada galima labiau aptarti situaciją. Labai svarbu kalbėtis, įsivardinti, kokios kyla abejonės, kaip priimame vieną ar kitą sprendimą, kaip jį interpretuoja kiekvienas šeimos narys“, – sako P.Vilkauskaitė.

Psichologė Pojauta Vilkauskaitė. Asmeninio archyvo nuotr.
Psichologė Pojauta Vilkauskaitė. Asmeninio archyvo nuotr.

Šventės atskirai – galimybė įvertinti santykius

Psichologė P.Vilkauskaitė sako, kad didžiąsias metų šventes minėdami atskirai galbūt pajusime nemalonių, skausmingų jausmų, nes trūks artimųjų šalia, tačiau kartu ir įsivardinsime tai, kas mums brangu.

Kita vertus, švęsdami atskirai galbūt pajusime ir palengvėjimą, kai nereikės susitikti su giminaičiais, jei bendravimas su jais kelia įtampą. „Tai irgi gali suteikti informacijos, kad kažkas netinkamo vyksta santykyje, kad galėtume kitais metais jį keisti. Galbūt žmonės įsivertins, kad santykiai su tam tikrais žmonėmis yra destruktyvūs, žalojantys, nuspręs susidėlioti naujas ribas. Didesnis atitolimas net gali būti naudingas“, – sako psichologė P.Vilkauskaitė.

Pasiekti emocinį artumą, nors ir atskirai

Pasak psichologės, net ir švęsdami atskirai, turėtume bandyti susikurti emocinį artumą. „Šventės siejasi su artumu. Pandemijos sąlygos skatina mus didinti atstumą vienas nuo kito fiziškai. Kyla klausimų, ar pavyks pasiekti emocinį artumą susitinkant nuotoliniu būdu, pasimojuojant per langą, kalbant telefonu. Susiduriame su didele nežinomybe, kaip pavyks pasiekti emocinį artumą, kai pašalinamas fizinis kontaktas. Reikia kūrybingų sprendimų, kaip tą emocinį artumą pasiekti nesusitinkant. Galima susikurti kokį nors ritualą, kurį galime atlikti atskirose erdvėse, bet kuris sustiprintų mūsų bendrystę“, – sako P.Vilkauskaitė.

Užsiregistruoti pas psichologę Pojautą Vilkauskaitę galima ČIA