Santykių krizė / Fotolia nuotr.

Psichologė Sonata Mickuvienė: išgyvenančius santykių krizes gelbsti videokonsultacijos

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2020-05-23 15:14
Psichologė Sonata Mickuvienė sako, jog anksčiau ir pati skeptiškai žiūrėjo į nuotolines konsultacijas ir, jeigu tik pavykdavo, stengdavosi jų išvengti. Deja, karantino sąlygos, priverstinis užsidarymas namuose kardinaliai pakeitė specialistės požiūrį į galimybę padėti savo klientams – konsultuoti nuotoliniu būdu. O ieškantiems psichologo pagalbos – videokonsultacijos – tai puiki išeitis, nes karantino sąlygos sustiprino nemažai psichologinių problemų: paaštrėjo ne vienos poros tarpusavio konfliktai, ne vienas pajuto vienišumą, netgi depresines nuotaikas.
Kaip vyksta videokonsultacija?

Psichologė S.Mickuvienė pasakoja, kad ji beveik niekuo nesiskiria nuo mums įprastos „gyvos“ konsultacijos: „Man pačiai tai buvo atradimas, nes neturėjau patirties su nuotolinėmis konsultacijomis. Sėdime su pacientu vienas priešais kitą, pasisveikiname, šiek tiek paaiškinu konsultacijos struktūrą: kas čia dabar bus“. Pasak specialistės, nepasikeitė ir konsultacijos trukmė – ji užtrunka tiek pat, kiek ir vykdavo kabinete.

Psichologė Sonata Mickuvienė

Psichologė Sonata Mickuvienė

Psichologė sako, kad ji namuose susikūrė darbinę aplinką. „Aš turiu tokį darbo kambariuką, tai tikrai konsultuoju ne virtuvėje ar svetainėje. Patariu pacientui pasistatyti šalia stiklinę vandens, pasidėti servetėlių, jeigu jų prireiktų. Taip būdavo ir mano kabinete, kur konsultacijos vykdavo gyvai“, – pasakoja S.Mickuvienė.

Vienintelis nepatogumas, jeigu reikia padaryti testą ar kokį klausimyną užpildyti. Kabinete tą pacientai galėdavo padaryti čia pat vietoje, o konsultuojant nuotoliniu būdu jiems tenka testus atsispausdinti, užpildyti, nuskenuoti ir atsiųsti el. paštu.

Ar nepasikeitė pacientai ir psichologinės problemos?

Psichologė pripažįsta, kad dalis klientų atsisijojo, nes jie nori bendrauti gyvai, tad lauks karantino pabaigos ir tada planuoja sugrįžti. „Turėjau vieną pacientą, su kuriuo turėjom susitikti kovo viduryje, staiga karantinas, neliko tokios galimybės, jis nusprendė kantriai sulaukti, kada vėl galėsime bendrauti gyvai“, – pasakoja S.Mickuvienė.

Nežinomybė visada gąsdina. Ir aš turėjau išankstinę nuostatą dėl nuotolinių konsultacijų. Bet pabandžius, daugelis lieka labai patenkinti.

Pasak psichologės, atsirado kitų, naujų pacientų, tarp jų nemažai porų, kurios karantino metu itin sukonfliktavo tarpusavyje. „Tai labai ryški tendencija, bent jau tarp mano pacientų. Turėjau tikrai ne vieną porą, kuriems anksčiau iškilę sunkumai karantino metu dar paaštrėjo. Kadangi teko ir išbūti ilgą laiką kartu, ir atsisakyti įprastų veiklų. Tad ne tik paaštrėjo seni konfliktai, bet ir iškilo nauji. Kreipdavosi ir po vieną skųsdamiesi: na nebegaliu būti kartu su savo sutuoktiniu“, – sako psichologė.

Ypatingai buvo sunku poroms, kurios turi vaikų. Jiems teko ne tik dirbti nuotoliniu būdu, bet ir padėti vaikams mokytis per atstumą. „Nenuostabu, kad pritrūksta vidinių resursų, kantrybės, susilaikymo… Todėl tarp pacientų nusiskundimų ryškiausi tarpusavio konfliktai, nesusikalbėjimas“, – teigia specialistė. 

 Pasak psichologės, šeimos, gyvenimo draugo ar draugės neturintiems žmonėms iškilo vienišumo problema. Ypač ekstravertams, kurie buvo įpratę daug bendrauti, susitikti su kitais. Pasitaikė pacientų, kuriuos kankino depresinės nuotaikos.

Galvoju, kad pasibaigus karantinui, kažin ar tuos žmones prisikviesčiau į gyvas konsultacijas. Yra tokių, kurie ir toliau jas tęs nuotoliniu būdu.

„Tai daugiau būdinga mano naujiems klientams, senuosius buvau aprūpinusi informacija, su jais jau buvo nemažai dirbta, tad jiems buvo lengviau išgyventi tą laikotarpį. Intravertai netgi kalbėjo, jog karantinas jiems buvo visai naudingas“, – pasakoja S.Mickuvienė. Tėvai kreipėsi dėl paauglių, kuriems buvo sunku mokytis nuotoliniu būdu, kurie jautėsi labai nelaimingi įkalinti namuose, negalėdami susitikti su draugais. Priverstinis buvimas namuose paaugliams ypač sudėtingas. 

Keičiasi išankstinės nuostatos

Psichologė S.Mickuvienė sako, kad visos videokonsultacijos pavyko, tik vienam pacientui patarė kreiptis pas gydytoją psichiatrą, nes jo būsena sukėlė rimtų įtarimų. Bet kitais atvejais viskas vyko kaip ir anksčiau gyvose konsultacijose. „Aš pati nemėgau nuotolinių konsultacijų, bet dabar net jų nenorinčius pacientus bandau įkalbėti: tik pabandykim, nepatiks to toliau nepraktikuosim. Nežinomybė visada gąsdina, gal kiti turi išankstinę nuostatą, ir aš turėjau, bet pabandžius, daugelis lieka labai patenkinti“, – pasakoja specialistė.

Pasak jos, daugelis naujovę išbandžiusių pacientų džiaugiasi, kad nereikia niekur važiuoti, susitaupo nemažai laiko, nesuka galvos dėl parkavimo, savo namų aplinkoje jaučiasi ir saugiau, ir jaukiau. „Ir aš dabar galvoju, kad pasibaigus karantinui, kažin ar tuos žmones prisikviesčiau į „gyvas“ konsultacijas. Yra tokių, kurie ir toliau tęs nuotoliniu būdu, ypač gyvenantys ne Vilniuje ar net ne Lietuvoje“, – tvirtina psichologė S.Mickuvienė. Ji ir pati džiaugiasi, jog atsirado daugiau laiko, lengviau susiplanuoti darbo dieną.

Užsiregistuoti konsultacijai pas psichologę Sonatą Mickuvienę galite ir manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.