PSO rekomenduoja kaukes vaikams dėvėti nuo 12 metų

Vaikas su apsaugine kauke / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-08-25 15:35
Pagal naujas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Jungtinių Tautų Vaikų fondo (UNICEF) rekomendacijas, vaikai iki 5 metų koronaviruso pandemijos metu neturėtų dėvėti kaukių, 6-11 metų vaikams kaukių dėvėjimas taip pat neprivalomas, atsižvelgiant į aplinkybes. Ir tik vaikai ir paaugliai nuo 12 metų turėtų būti vertinami kaip suaugusieji ir dėvėti apsaugines kaukes.

PSO rekomendacijos pagal amžiaus grupes:

VAIKAI IKI 5 METŲ neturėtų dėvėti kaukių

Jungtiniame PSO ir UNICEF pareiškime teigiama, kad maži vaikai yra ne tokie linkę susirgti koronavirusine infekcija ir perduoti ją kitiems. Tyrimai rodo, kad virusą dažniau platina paaugliai.

6-11 METŲ VAIKAI – įvertinti riziką

Sprendžiant dėl kaukių dėvėjimo 6-11 metų vaikams, reikėtų įvertinti riziką – atsižvelgti į vietinį COVID-19 plitimo intensyvumą, socialinę ir kultūrinę aplinką, vaiko sugebėjimą laikytis reikalavimo dėvėti kaukę, suaugusiųjų priežiūros prieinamumą, galimą poveikį mokymuisi ir psichosocialinei raidai, įvertinti kitas aplinkybes – negalią ar kitas ligas.

VAIKAI NUO 12 metų turėtų dėvėti kaukes kaip ir suaugusieji

PSO ir UNICEF rekomendacijose 12 metų ir vyresni vaikai ir paaugliai turėtų dėvėti kaukes kaip ir suaugusieji. Tačiau dėl kaukės nedėvėjimo negalima riboti švietimo prieinamumą.

„Bet kokio amžiaus vaikui, kuriam nustatyti raidos sutrikimai, negalia ar kitos specifinės sveikatos būklės, kurios gali būti nesuderinamos su kaukės dėvėjimu, kaukės dėvėjimas neturėtų būti privalomas. Galimybes dėvėti kaukę kiekvienu atveju turėtų įvertinti vaiko pedagogai ir/ar medikai“, – teigiama PSO ir UNICEF rekomendacijose.

Pasak PSO ir UNICEF, veido skydeliai – galima alternatyva, tačiau ne tokia efektyvi kaip kaukės. Be to, kaukės nėra vienintelė apsaugos nuo koronaviruso priemonė. „Svarbu pabrėžti, kad kaukių dėvėjimas yra vienas būdas ir kad vaikai taip pat turėtų laikyti socialinio atstumo, rankų higienos, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo“, – rašoma naujose PSO ir UNICEF rekomendacijose.

Lietuvoje apsaugines kaukes privaloma dėvėti prekybos ir paslaugų teikimo vietose, sporto varžybose, kultūros, pramogų bei kituose renginiuose ir susibūrimuose, organizuojamuose tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse, oro uostų patalpose, viešajame transporte – tiek darbuotojams, tiek lankytojams, vyresniems nei 6 metų vaikams.

Parengė Monika Kairienė pagal cnn.com