PSO: Vėžio atvejų pasaulyje daugės / Shutterstock nuotr.

PSO: Vėžio atvejų pasaulyje daugės

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-02-19 13:00
Per ateinančius du dešimtmečius pasaulyje vėžio atvejų padaugės 60 proc. – naujoje ataskaitoje teigia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Mažų ir vidutinių pajamų šalyse šis padidėjimas gali siekti net 81 proc. PSO perspėja, kad Europos regione beveik trečdalio mirčių nuo vėžio būtų galima išvengti, jei rūkantieji mestų žalingą įprotį – tokia dalis mirčių nuo vėžio siejama su tabako vartojimu.
Pasak PSO, 2018 metais nuo vėžio mirė 9,6 mln. žmonių. Vėžys yra antra pagal dažnumą mirties priežastis pasaulyje, kasmet vienas iš šešių žmonių miršta nuo vėžio. PSO prognozuoja, kad per artimiausius du dešimtmečius pasaulyje vėžio atvejų padaugės 60 proc., didžiausias didėjimas (81 proc.) prognozuojamas mažų ir vidutinių pajamų šalyse.

Viena priežasčių, kodėl vėžio atvejų išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse daugės netolygiai, susijusi su vėžio rizikos veiksniais. Mažų pajamų šalyse diagnozuojama daugiau su infekcijomis susijusių onkologinių susirgimų, pavyzdžiui, gimdos kaklelio vėžio, kurį sukelia žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija. Be to, tabako vartojimas mažų pajamų šalyse nemažėja. O plaučių vėžys, kurio pagrindinė priežastis yra rūkymas, išlieka viena pagrindinių mirties nuo vėžio priežasčių.

Kita priežastis susijusi su finansavimu. Besivystančiose šalyse didelė dalis ir taip ribotų sveikatos apsaugos išteklių skiriama infekcinių ligų suvaldymui, o ne vėžio prevencijai, diagnozavimui ir gydymui.

PSO įvardija keletą strategijų siekiant išvengti naujų vėžio atvejų:

  • Tabako vartojimo kontrolė (tabakas siejamas su 25 proc. mirčių nuo vėžio atvejų)
  • Vakcinos nuo hepatito B siekiant apsisaugoti nuo kepenų vėžio
  • Vakcinos nuo ŽPV siekiant apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio
  • Atrankinės tyrimų programos ir gydymas

PSO perspėja, kad Europos regione beveik trečdalį mirčių nuo vėžio sukelia tabakas. Tabako vartojimas siejamas su 27 proc. mirčių nuo vėžio atvejų Europos regione 2018 metais. Plaučių vėžys yra vienas dažniausių onkologinių ligų, o išgyvenamumas susirgus plaučių vėžiu – vienas mažiausių. Skaičiuojama, kad beveik 9 iš 10 plaučių vėžio atvejų galima išvengti, jei rūkantieji mestų šį įprotį.

Parengė Monika Kairienė pagal who.int