Rekomendacija, kurios sunku laikytis – neliesti rankomis veido

Rekomendacija, kurios sunku laikytis – neliesti rankomis veido / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-03-10 13:00
Koronaviruso COVID-19 protrūkis pasaulyje priminė, kaip svarbu laikytis rankų higienos ir neliesti rankomis veido. Jei dažniau plautis rankas prisimename, rekomendacijos neliesti veido laikytis sunkiau. Žmonės veidą liečia dažniausiai nesąmoningai, taip sudarydami sąlygas virusams ir bakterijoms pakliūti į organizmą.

Viena iš medikų rekomendacijų siekiant apsisaugoti nuo koronavirusų – neliesti rankomis veido. Paviršiai, kuriuos liečiame – daiktai, rankenos, turėklai – užteršti patogenais, kurie ant paviršių gali išgyventi iki 9 dienų. Patogenai patenka ant rankų, o liesdami veidą, sudarome sąlygas jiems per akių, nosies ir burnos gleivinę patekti į organizmą. Pasaulyje stengiantis suvaldyti koronavirusą COVID-19, sveikatos pareigūnai pabrėžia, kad mikrobams užtenka vieno prisilietimo, kad nuo pirštų patektų į organizmą.

Tačiau rekomendacijos neliesti savo veido gali būti sunkiau laikytis negu atrodo iš pirmo žvilgsnio. 2015 metais atliktas tyrimas rodo, kad žmonės veidą paliečia vidutiniškai 23 kartus per valandą. Beveik pusė prisilietimų – liečiant akis, nosį ar burną.

Žmonės veidą liečia dažniausiai spontaniškai ir nesąmoningai. Šis įprotis susijęs su emocijų reguliavimu procesu. 2014 metais atliktas tyrimas rodo, kad veido lietimas padeda sumažinti stresą ir diskomfortą.

Tačiau net ir liečiant veidą, galima sumažinti infekcijų riziką. Visų pirma, reikia įsisąmoninti šį įprotį, kad būtų galima jį kontroliuoti. Atkreipti dėmesį į situacijas, kada norisi liesti veidą. Jei tai varvanti nosis ar čiaudulys, šalia reikėtų turėti servetėlę. Geriau naudotis ja nei liesti veidą plikomis rankomis. Įsisąmoninti šį įprotį padėtų ir priminimai telefone. Galima stengtis užimti rankas, pavyzdžiui, gniaužyti antistresinį kamuoliuką arba dažniau laikyti rankas sukryžiuotas. Mažiau liečiamas veidas, jei dėvimi akiniai arba pirštinės.

Ne mažiau svarbu ir rankų higiena. Medikai rekomenduoja rankas plauti vandeniu ir muilu bent 20 sekundžių. Jei nėra galimybės rankas nusiplauti vandeniu, patariama naudoti rankų dezinfekantą alkoholio pagrindu. Itin svarbu rankas vandeniu ir muilu nusiplauti, jei rankos akivaizdžiai purvinos, taip pat – pasinaudojus tualetu, išsipūtus nosį, nusikosėjus ar nusičiaudėjus.

Parengė Monika Kairienė pagal cnn.com