Rekomendacijos darbdaviams, kai medikai dirba keliose gydymo įstaigose

Ligoninės operacinė / 123FR nuotr.
Autorius: Manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-05-15 13:22
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sušvelnino reikalavimus medikams dėl darbo ciklais, kai šie dirba keliose įstaigose, savo sprendime įrašydamas, kad toks būdas yra ne privalomas, o galimas.

Penktadienį registruotame sprendimo pakeitime ministras nurodė, kad medikų, dirbančių ir kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kai šie turi tiesioginių kontaktų su pacientais, darbas „gali būti organizuojamas ciklais arba darbdavio patvirtintu suderintu darbo grafiku“. 

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad numatytos konkrečios rekomendacijos darbdaviams – gydymo įstaigų vadovams, kaip elgtis karantino metu ir kokius sprendimus inicijuoti, kai medikai dirba keliose gydymo įstaigose. Siūloma, kad tokiais atvejais medikų darbas būtų organizuojamas ciklais arba kitokiu abiejų šalių suderintu darbo grafiku, kuris užtikrintų minimalius darbuotojų tarpusavio, medikų ir pacientų kontaktus.

Pavyzdžiui, medikas dirba visu etatu vienoje įstaigoje, o kita dalimi etato – kitoje. Jei būtų nuspręsta ir abi pusės, t. y. darbdavys ir darbuotojas, sutartų laikytis minėtų rekomendacijų, vadinasi medikas visas šias valandas išdirbtų vienoje įstaigoje, tarkim, per tris savaites, o likusią savaitę – kitoje, kurioje atidirbtų likusias darbo valandas. Tai reiškia, kad vienu metu medikas nepertraukiamai galėtų dirbti vienoje įstaigose, o po to – nepertraukiamai kitoje.

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras A.Veryga atkreipia dėmesį, kad tai yra rekomendacija, o ne prievolė.

„Mūsų tikslas – labai paprastas. Siekiame maksimaliai užkirsti kelią galimai kryžminei taršai tiek tarp gydymo įstaigų, tiek tarp darbuotojų, tiek tarp darbuotojų ir pacientų. Šios rekomendacijos – tarsi kelrodis gydymo įstaigų vadovams, kaip organizuoti įstaigų darbą, siekiant išvengti galimo šio klastingo viruso plitimo“, – sako ministras A.Veryga. 

Teikti tokias rekomendacijas nuspręsta, įvertinus specifinę situaciją Lietuvoje, kai dažnas medikas dirba keliose įstaigose. „Reikėtų suprasti, jei šių rekomendacijų nebus paisoma ir jei medikas, dirbantis keliose darbovietėse, užsikrėstų koronavirusu, tuomet labai išaugtų infekcijos išplitimo galimybė. O tai reiškia, kad esant reikalui, būtų izoliuoti visi kontaktą turėję kolegos ar net uždaromi gydymo įstaigų skyriai. Beje, panašių atvejų jau yra buvę Lietuvoje, siekiant suvaldyti šio klastingo viruso plitimą, pavyzdžiui, Ukmergėje, Panevėžyje“, – sako ministras A.Veryga.

Sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės teigimu, ciklas suprantamas kaip einamojo mėnesio darbo valandų skaičių apimantis darbo epizodas, nepertraukiamai vykstantis vienoje gydymo įstaigoje. 

„Tai reiškia, kad pasirinkus darbo organizavimą tokia tvarka, medikas, tik išdirbęs mėnesio darbo valandų kiekį vienoje įstaigoje, eitų dirbti į kitą įstaigą atidirbti ten privalomo to mėnesio krūvio. Svarbu ir tai, kad darbdaviai, radę galimybę ir suderinę darbo grafiką, užtikrinantį minimalius darbuotojų tarpusavio kontaktus, darbuotojų ir pacientų saugą bei kontaktų atsekamumą užtikrintų, kad būtų užkirstas kelias galimam viruso plitimui“, – sako viceministrė L.Jaruševičienė. 

Jos teigimu, darbo ciklas negali būti skaičiuojamas dienai, kai iš ryto dirbi vienoje įstaigoje, o po pietų – kitoje. Siekiant maksimaliai sumažinti kryžminės taršą, reikia susumuoti visas mėnesio valandas ir vieną ciklą atidirbti vienoje įstaigoje, tuomet – dirbti kitoje.

SAM atkreipia dėmesį, kad, žinoma, tai turi būti daroma pagal darbo santykius reglamentuojančius teisės aktus. Darbo grafikų derinimo tvarka pagal Šakos kolektyvinę sutartį turi būti derinami su įstaigoje veikiančia Šakos sutartį pasirašiusia profesine sąjunga, jei tokia yra. Svarbu atkreipti dėmesį, jog, nors kiekviena įstaiga yra specifinė, vidiniais teisės aktais numatanti skirtingas darbo laiko režimo sistemas, už infekcijų kontrolės įstaigoje užtikrinimą atsakingas įstaigos vadovas.

Medikai kritikuoja

Siūlymas riboti darbo vietų skaičių medikų bendruomenės anksčiau kritikuotas teigiant, jog mažesnės ligoninės dėl tokių apribojimų gali likti be dirbti galinčio personalo.

Sulaukęs kritikos, ministras penktadienį tvirtino, kad ir pirminis sprendimo variantas tebuvo rekomendacija, tačiau paragino įstaigas įvertinti rizikas, kurios kiltų darbuotojui užsikrėtus, t.y. kad asmeniui užsikrėtus koronavirusu gali tekti izoliuoti net kelių gydymo įstaigų personalą ir sutriktų visų tokių įstaigų darbas.

A. Veryga ir anksčiau yra siūlęs, kad medikai dirbtų tik vienoje gydymo įstaigoje, siekiant taip sumažinti koronaviruso plitimo riziką. Nesulaukęs medikų organizacijų pritarimo, jis tuomet įpareigojo medikus deklaruoti, kur dirba.

Teisininko komentaras: nukentėtų ne tik gydytojų, bet ir pacientų interesai

„Baltijos ir Amerikos klinika“ dar anksčiau kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją prašydama panaikinti šią naują gydytojų darbo organizavimą ciklais tvarką (iš pradžių ši tvarka nebuvo pateikta kaip rekomendacija – red.). Klinikos teisininkas Modestas Sriubas teigia, kad ji pažeistų ne tik gydytojų, gydymo įstaigų interesus, bet ir pacientų teises.

„Ši tvarka prieštarauja Darbo kodekse apibrėžtai darbuotojo teisei pasirinkti ir dirbti norimą darbą pagal sudarytą darbo sutartį, kurioje įprastai nustatomos tarpusavio teisės ir pareigos, pareigų pažeidimo atvejai ir atlygis už išdirbtą laiką. Pažymėtina, kad šių darbo sutarčių nuostatų niekas kitas negali pakeisti, išskyrus atvejais, kai tai imperatyviai nustato įstatymai, pavyzdžiui, Darbo kodeksas. Taigi, norint įgyvendinti šią naują tvarką, turėtų būti keičiamas Darbo kodeksas,“ – teigia „Baltijos ir Amerikos klinikos“ teisininkas advokatas M.Sriubas.

Teisininkas pažymi, kad Darbo kodekse nėra nustatytas darbo funkcijų organizavimas ar atlikimas „ciklais“, nėra nustatyta „ciklais“ darbo laiko apskaita, kuri nepažeistų darbuotojų finansinio intereso gauti teisingo dydžio atlygį už darbą. Dėl šios priežasties Klinika ketina kreiptis ir į Valstybinę darbo inspekciją prašydama išaiškinti, ar priimtas nutarimas gali būti traktuojamas kaip aukštesnę galią turintis teisės aktas nei šiuo metu galiojantis Darbo kodeksas.

Anot teisininko, gydytojų darbo apribojimai pažeidžia ir gydymo įstaigų bei juose besigydančių pacientų interesus.

Apribojus gydytojų darbą keliose gydymo įstaigose, nukentėtų pacientų gydymas ir jų sveikata.

„Per visą karantino laikotarpį susidarė nemažas pacientų srautas. Daugelis laukė planinių procedūrų, operacijų, diagnostinių tyrimų, patekimo pas gydytojus konsultacijoms, apžiūrai. Šie pacientų poreikiai gauti gydymo paslaugas jų pačių pasirinktoje gydymo įstaigoje niekur nedingo, o jų patenkinimui reikalingi klinikoje dirbantys gydytojai. Šiuo atveju, apribojus gydytojų darbą keliose gydymo įstaigose, nukentėtų pacientų gydymas ir jų sveikata. Mes to negalime leisti, todėl, esant poreikiui, savo ir pacientų interesus ginsime teisinėmis priemonėmis,“ – pažymi M.Sriubas.

Advokatas pažymi, kad nepaisant visų šios naujos tvarkos teisinių pažeidimų, ji yra ir nelogiškas sprendimas siekiant apsaugoti nuo galimų užsikrėtimų koronavirusu.

„Darbo funkcijų atlikimas „ciklais“, kai darbuotojas nėra tinkamoje saviizoliacijoje reikiamą terminą, net ir atliekant prevencinius tyrimus dėl koronaviruso ligos nustatymo, niekaip neužtikrina neužsikrėtimo COVID-19 liga, kadangi darbuotojas per vadinamą „kitą ciklą“ – iš esmės tada kada nėra pirmame darbe, bendrautų su savo šeimos nariais ir giminaičiais, eitų į parduotuves, susitiktų su draugais, kitaip aktyviai leistų laiką viešumoje ir pan. Kaip žinia, ne darbo funkcijų ribojimas „ciklais“, o tik savalaikė ir tinkamų asmeninių apsaugos priemonių naudojimas tiek asmeniniame gyvenime, tiek darbe, sumažina tikimybę užsikrėsti COVID-19 virusu ir jo neplatinti,“ – tvirtina „Baltijos ir Amerikos klinikos“ teisininkas advokatas M.Sriubas.

Naujausi straipsniai