Imunoterapija / 123RF.com nuotr.

Rudenį pats metas pradėti imunoterapinį alergijos gydymą

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2019-11-13 11:32
Dar visai neseniai vyravo nuomonė, kad alergija nėra išgydoma. Apie vienintelį jos gydymo metodą – alergenų specifinę imunoterapiją (ASIT) – pasakoja gydytoja alergologė. Konsultavo gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė GINTARĖ PAULIKAITĖ.

Alergija vargina vis daugiau Lietuvos gyventojų. Ar ją galima išgydyti?

Alerginės ligos, neretai pasireiškiančios dar ankstyvoje vaikystėje, žmones gali varginti ir jiems suaugus. Kūdikystėje jos paprastai prasideda alergija maistui ar atopiniu dermatitu, ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams pasireiškia alerginio rinito (alerginės slogos) ir konjunktyvito (alerginio akių uždegimo) simptomai, vyresniems vaikams – bronchų astma, o po to ir kitos alerginės ligos. Daliai žmonių simptomus pavyksta sukontroliuoti pašalinus alergeną iš aplinkos. Tam naudojamos farmakologinės priemonės: tabletes nuo alergijos, akių lašus, purškalus nuo uždegimo, naudojamus į nosį, gydomuosius odos kremus. Kitiems šių priemonių poveikis nepakankamas, todėl alerginių ligų simptomai neigiamai veikia jų gyvenimo kokybę. ASIT yra vienintelis alergijos gydymo metodas, veikiantis ligos priežastį ir galintis pakeisti natūralią ligos eigą.

Papasakokite, kas yra sezoninės alergijos gydymas imunoterapija. Koks tai metodas?

Šis gydymas paremtas pakartotiniu žmogaus organizmo kontaktu su alergenu tam tikru laiko intervalu ir tam tikromis dozėmis. Organizmas yra „pripratinamas“ nereaguoti į alergeną, todėl mažėja varginančių simptomų stiprumas ir tikimybė vystytis naujiems. Gydymas atliekamas keliais būdais: taikoma poliežuvinė imunoterapija (naudojami lašai, purškalai, tabletės) arba alergenų ekstraktas sušvirkščiamas po oda. ASIT tinka gydyti sergančius ir sezonine alergija žiedadulkėms, ir tuos, kuriems pasireiškia alergija dėl įsijautrinimo namų dulkių erkėms, pelėsiams ar gyvūnams.

Kiek toks gydymas trunka?

Norint pasiekti visavertį gydymo poveikį, rekomenduojama ASIT tęsti 3–5 metus. Gydymo trukmę nusprendžia gydytojas alergologas, atsižvelgęs į ligos simptomus, paciento savijautą, o esant reikalui – atlikęs papildomus laboratorinius tyrimus.

Kokiu atveju žmogus gali būti gydomas imunoterapija?

ASIT galima gydyti suaugusiuosius ir vaikus nuo 5 metų amžiaus. Gydymas gali būti taikomas žmonėms, kuriuos vargina alerginio rinito, alerginio konjunktyvito, alerginės bronchinės astmos simptomai ar tuo atveju, jei buvo išplitusi alerginė reakcija įgėlus plėviasparniams vabzdžiams. Įsijautrinimas alergenams turi būti patvirtintas laboratoriniais tyrimais. Specifinių imunoglobulinų E pagrindiniams alergenų komponentams nustatymas kraujyje gydytojui alergologui leidžia tiksliau parinkti pacientui tinkančią imunoterapijos ekstrakto sudėtį.

Kokiu sezonu būtų geriausia pradėti gydymą? Ar tai turi įtakos gydymo rezultatams?

Sezoninės alergijos gydymą rekomenduojama pradėti rudenį, kad gydymas truktų bent 4–6 mėnesius iki tol, kol pradės žydėti augalai. Jau pirmą sezoną galima tikėtis simptomų palengvėjimo. Žydint augalams pradėti gydymo ASIT nerekomenduojama dėl galimo simptomų paūmėjimo. Nuolatinės alergijos gydymą galima pradėti bet kuriuo metų laiku, jei alerginė liga nepaūmėjusi.

Artėja šaltasis metų periodas. Ar alergija šalčiui šiuo metodu yra gydoma?

Alergija šalčiui arba šalčio dilgėlinė – vienas lėtinės dilgėlinės tipų, pasireiškiančių dėl putliųjų ląstelių suirimo ir aktyvių medžiagų išsiskyrimo po kontakto su žema temperatūra. To priežastis iki šiol nėra iki galo aiški, tačiau su specifiniais imunoglobulinais E alergenams tai nesusiję, todėl alergija šalčiui taikant ASIT negydoma. Įtarus šalčio alergiją yra atliekamas odos ledo testas ar kiti laboratoriniai tyrimai siekiant išsiaiškinti ligos priežastį. Pacientams rekomenduojama pirmiausia vengti provokuojančio veiksnio, kai kuriais atvejais simptomus gali palengvinti vaistai nuo alergijos. Jei įtariate, kad sergate šalčio alergija, kreipkitės į gydytoją alergologą – jis, atlikęs reikiamus tyrimus, parinks jums tinkamą gydymą.

Pas gydytoją registruokitės internetu www.manodaktaras.lt

Gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė GINTARĖ PAULIKAITĖ

Gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė GINTARĖ PAULIKAITĖ