Savadarbės medžiaginės kaukės – „geriau negu nieko“, bet neapsaugo nuo COVID-19 / Shutterstock nuotr.

Savadarbės medžiaginės kaukės – „geriau negu nieko“: nuo ko jos apsaugo?

Monika Kairiene
Publikuota: 2020-03-24 09:04
Lietuvoje trūkstant medicininių kaukių ir respiratorių, verslininkai siūlo medžiagines kaukes, socialiniuose tinkluose jas raginama siūtis ir patiems. Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja kaukes dėvėti viešose vietose, esą medicininių kaukių rinkoje trūkstant, tiks ir kitos priemonės, uždengiančios nosį ir burną. Tačiau ekspertai abejoja savadarbių medžiaginių kaukių efektyvumu.
Paprasčiausios kaukės – pralaidžios

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė sako, kad vertinant savadarbes kaukes, reikia žinoti, iš kokios medžiagos, iš kelių sluoksnių jos pagamintos, ar yra koks nors vidinis sluoksnis:Kaukės paskirtis yra sulaikyti sekretą iš burnos, nosies. Bet paties viruso ar bakterijos tos kaukės nesulaiko, nes nėra sandarios. Jeigu ta kaukė yra iš kelių sluoksnių marlės, tai ji yra absoliučiai pralaidi. Medvilninė kaukė be jokio intarpinio sluoksnio, kuris galėtų sulaikyti sekretą, gal dėl grožio reikalinga?”, – sako D. Razmuvienė.

Tikra apsauga – respiratoriai su vožtuvais

VU profesorius, infekcinių ligų gydytojas Arvydas Ambrozaitis sako, kad savadarbės medžiaginės kaukės yra nepatikima apsauga nuo virusų ir bakterijų, jos skirtos sulaikyti lašelius, kai žmogus kosti ar čiaudo.

Pasak profesoriaus, apsaugą nuo virusų garantuoja filtruojančios kaukės – FFP3 klasės ar bent jau ne mažesnės nei FFP2 klasės respiratoriai: „Viską išsprendžia vožtuvas, kuris išleidžia iškvėptą orą, o įleidžia apvalytą orą iš aplinkos be bakterijų, virusų. Kaukės – nepatikima priemonė. Respiratoriai su vožtuvais – tai vienintelė garantija, kad neužsikrėsi”, – sako profesorius A. Ambrozaitis.

Geriau negu nieko

Tačiau abu specialistai sutinka, kad dėvėti medžiagines kaukes viešumoje – geriau negu nieko. „Psichologinis aspektas svarbus, kaukė suteikia ramybės“, – sako epidemiologė D. Razmuvienė.

Infekcinių ligų gydytojas A. Ambrozaitis teigia, kad savadarbės medvilninės kaukės yra „geriau negu nieko“ ir dėl kitos priežasties: „Gerai tuo, kad jos apsaugo nuo nereikalingo pirštų kontakto su burna, nosimi ir akimis. Žmogus per dieną nevalingai veidą paliečia apie 90 kartų per dieną”, – sako prof. A. Ambrozaitis.

Specialistai pabrėžia, kad nepaisant to, kaukė dėvima ar ne, būtina laikytis kitų apsaugos priemonių, skirtų suvaldyti COVID-19 plitimui: plauti rankas, neliesti veido, laikytis 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių, apsipirkinėjant naudotis vienkartinėmis pirštinėmis ir kt.

TAIP PAT SKAITYKITE: COVID-19 fronte dirbanti medikė maldauja laikytis karantino: gydytojai – pragare, o jums sunku likti namuose?

SVARBU
Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 galite skambinti (visą parą, nemokamai):
–  pasireiškus gripui būdingiems ligos simptomams: karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui, raumenų skausmui,
– po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju,
– norint pasikonsultuoti, kilus klausimų.