Gydymo įstaigos, poliklinika, šeimos gydytojas / BNS nuotr.

Šeimos gydytoja apie darbą per pandemiją: dirba kaip logistikos centre, ragina pacientus kreiptis ir dėl kitų ligų

Monika Kairiene
Publikuota: 2020-11-16 15:31
COVID-19 pandemija smarkiai pakoregavo šeimos gydytojų darbą. Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė, šeimos gydytoja Jurga Dūdienė pasakoja, kad šeimos gydytojai pandemijos metu dirba kaip logistikos centre – daug pacientų tenka konsultuoti telefonu, informuoti apie teigiamus COVID-19 atvejus. Šeimos gydytoja ragina žmones nelaukti ir laiku kreiptis į gydytojus ne tik pajutus peršalimo simptomus, bet ir dėl kitų ligų.

Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė, šeimos gydytoja Jurga Dūdienė sako, kad COVID-19 prevencijos priemonės lėmė ir mažesnį gripo bei peršalimo ligų sergamumą. „Žmonės išmoko nebečiaudėti vienas ant kito, vėdina patalpas, plauna rankas. Daug žmonių taisyklingai dėvi kaukes. Todėl sergamumas oro lašeliniu būdu plintančiomis virusinėmis ligomis yra mažesnis“, – sako J.Dūdienė.

COVID-19 pandemija paskatino ir žmonių sąmoningumą, žmonės pradėjo atidžiau reaguoti į bet kokius peršalimo simptomus. „Anksčiau numodavo ranka ir net nesikreipdavo į šeimos gydytoją. Tie, kuriuos vadinu „didvyriais“, eidavo į darbą karščiuojantys, vaistų išgėrę, kad tik išdirbtų darbo dieną bendrose patalpose, vieni su kitais sėdėdami. Dabar vos pajutę peršalimo simptomus, žmonės pasilieka namuose. Sulaukiame daug skambučių, kai žmonės sako, kad juos namo išvarė bendradarbiai dėl to, kad truputį šniurkščioja nosimi“, – pasakoja šeimos gydytoja J.Dūdienė.

Šeimos gydytoja Jurga Dūdienė. Karolinos Pansevič nuotr.

Šeimos gydytoja Jurga Dūdienė. Karolinos Pansevič nuotr.

Darbas kaip logistikos centre

Rudeninė COVID-19 atvejų banga keičia ir šeimos gydytojų darbą, peršalimo simptomus pajutę pacientai daugiau konsultuojami telefonu. „Šiuo metu mūsų darbas atrodo kaip logistikos centro branduolyje. Operatyviai sprendžiame – nuotoliniu būdu išduodame nedarbingumo pažymėjimus. Jeigu nesunkūs simptomai, gydymąsi namuose taip pat organizuojame telefonu. Visus turime pakalbinti pasidaryti COVID-19 tyrimą. Nuo to priklauso, kiek žmonių turės izoliuotis“, – sako Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė J.Dūdienė.

Šeimos gydytojai padeda ir epidemiologams. „Šeimos gydytojai pirmieji gauna pacientų COVID-19 testų atsakymus e.sveikatos sistemoje, pranešimus galime gauti ir elektroniniu paštu. Galime sužinoti, kad yra konkretaus paciento atsakymas. Ne iš vieno kolegos girdžiu, ir pačiai tenka savaitgalį paskambinti pacientams, perspėti, kad atsakymas teigiamas, kad pacientas perspėtų artimus kontaktus, kad kuo greičiau visi izoliuotųsi. Didžiausias darbas yra logistinis, psichologinio palaikymo, į visus klausimus stengiamės atsakyti, lengvai sergančius pacientus pavyksta konsultuoti telefonu“, – pasakoja šeimos gydytoja J.Dūdienė.

Pajutus peršalimo simptomus – COVID-19 testas

Pasak J.Dūdienės, kiekvienam, pajutusiam peršalimo simptomus, turėtų būti atliekamas COVID-19 testas. „Kiekvienas žmogus savo aplinkoje turi kontaktų ratą ir tame rate atsiduria vyresnės kartos žmonės, bendradarbiai, turintys lėtinių ligų. Aktualu, kad jie būtų laiku įspėti ir galėtų stebėti savo būklę atidžiau. Pajutus peršalimo simptomus, kiekvienam svarbu sužinoti, ar užsikrėtė koronavirusine infekcija, ar ne. Nes nuo to priklauso, kiek ji bus išplatinta, kiek pasieks rizikos grupėje esančių žmonių“, – sako J.Dūdienė.

Pasak šeimos gydytojos, pajutus peršalimo simptomus, reikėtų likti namuose, jei reikalingas nedarbingumo pažymėjimas, kreiptis į šeimos gydytoją: „Išsityrus dėl COVID-19, kiekvieno paciento priežiūra bus žymiai paprastesnė. Jei nebus patvirtinta koronavirusinė infekcija, pacientą galėsime saugiau, paprasčiau priimti į sveikatos priežiūros įstaigą ir suteikti konsultacijas gyvai.“

Kitos ligos nedingo

J.Dūdienė ragina pacientus nebijoti kreiptis į gydytojus ir dėl kitų nusiskundimų. „Reikėtų pabrėžti, kad žmonės nevengtų kreiptis, jei sutrikusi sveikata dėl kitų ligų, pavyzdžiui, jei jaučia skausmą, diskomfortą krūtinėje. Būna, kad pacientai paskambina po kelių dienų ir klausia, ar priimsime. Jei tai nekarščiuojantys pacientai, paskiriame konsultacijas, padarome kraujo, šlapimo tyrimus, kardiogramą. Kitos ligos nėra dingusios. Svarbu, kad pacientai pagalbos kreiptųsi laiku“, – sako Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė, šeimos gydytoja J.Dūdienė.