Šeimos gydytoja: didžiajai daliai „peršalusių“ patvirtinamas koronavirusas

Peršalimas, sloga, karščiavimas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-12-25 23:19
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai pastebi, kad dalis žmonių neįvertina, kad pasireiškę peršalimo simptomai gali būti koronavirusinė infekcija COVID-19, ir toliau gyvena įprastą gyvenimą, keldami riziką artimiesiems. Vilniaus Šeškinės poliklinikos šeimos gydytoja Ineta Zeringytė sako, kad didžiajai daliai pacientų, besikreipiančių dėl peršalimo simptomų, patvirtinama COVID-19 liga.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai iš skambinančiųjų pasakojimų ir darbo oro uoste pastebi, kad dalis žmonių nerimtai vertina peršalimo simptomus, pirmiausia juos aiškina paprastu peršalimu ir toliau gyvena įprastą gyvenimą. Pavyzdžiui, dalis žmonių registruojasi COVID-19 testui, tačiau, laukdami testo rezultatų, eina į darbą, bendrauja su šeimos nariais arba COVID-19 testui registruojasi gerokai vėliau, nei pajunta simptomus.

Kiti, jaučiantys lengvus simptomus, įtikina save, kad tai tikrai ne COVID-19 ir gyvena įprastą gyvenimą. Pasak visuomenės sveikatos specialistų, bet kokius peršalimo simptomus reikėtų vertinti kaip galimą koronavirusinę infekciją ir elgtis reikėtų taip, lyg būtume užsikrėtę COVID-19 – izoliuotis, susisiekti su šeimos gydytoju pasikonsultuoti dėl gydymo, nedelsiant registruotis testui.

Vilniaus Šeškinės poliklinikos šeimos gydytoja Ineta Zeringytė sako susidurianti su pacientais, nerimtai vertinančiais peršalimo simptomus ir apskritai neigiančiais, kad COVID-19 egzistuoja.

„Yra grupė žmonių, kurie, netgi sirgdami, kai COVID-19 infekcija patvirtinta ir PGR testu, ir kliniškai, vis dar neigia, kad yra koronavirusinė infekcija. Kai kuriais atvejais nenori izoliuotis, nes, jų teigimu, COVID-19 yra išpūstas burbulas ir tokio viruso nėra. Tenka pakankamai daug laiko skirti įkalbinėjimui ir diskusijai, kad jie liktų saviizoliacijoje ir saugotų kitus. Paprastai tokie yra jaunesni žmonės, vyresniems žmonėms simptomai labiau išreikšti, jie labiau linkę saugoti savo sveikatą“, – pasakoja šeimos gydytoja I.Zeringytė.

Šeškinės poliklinikos šeimos gydytoja Ineta Zeringytė. Asmeninio archyvo nuotr.
Šeškinės poliklinikos šeimos gydytoja Ineta Zeringytė. Asmeninio archyvo nuotr.

Tarp peršalusių – didžioji dalis COVID-19

Šeimos gydytoja I.Zeringytė sako, kad didžiajai daliai pacientų, kurie kreipiasi dėl peršalimo simptomų, nustatoma COVID-19 infekcija: „Negalima sakyti, kad kiti virusai nebecirkuliuoja, bet statistiškai ta koronavirusinė infekcija paplitusi labiausiai, ypatingai paplitusi tarp šeimos narių.“

Pasak šeimos gydytojos, COVID-19 liga gali pasireikšti iš pažiūros nieko bloga nereiškiančiais simptomais. „Lengva sloga, viduriavimas, nugaros, galvos skausmai. Šitiems simptomams esant labai dažnai išryškėja koronavirusinė infekcija. Po kelių dienų pasireiškia ir kiti simptomai“, – sako I.Zeringytė.

Pasak Šeškinės poliklinikos šeimos gydytojos, jeigu pacientas kreipiasi su peršalimo simptomais, pirmiausia įvertinama, ar simptomai būdingi virusinei ar bakterinei infekcijai. „Jeigu įtariama koronavirusinė infekcija, rekomenduojame atlikti testą, iki rezultato gavimo reikia izoliuotis. Kai kurie žmonės patys užsiregistruoja testui, kitiems parašomi siuntimai. Jeigu tai atvejis, kai yra glaudus kontaktas, kai serga šeimos narys, pagal naują tvarką, COVID-19 testas nebūtinas, galima diagnozuoti remiantis epidemiologija ir klinika“, – sako Šeškinės poliklinikos šeimos gydytoja I.Zeringytė.