Šeimos gydytoja: lietuviai visiškai nesirūpina sveikata profilaktiškai

Gydytoja ir pacientė / Shutterstock nuotr. / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-04-15 17:48
Lietuvos žmonės nėra įpratę rūpintis savo sveikata, tik nedaugelis tikrinasi profilaktiškai, į gydytojus kreipiasi tik tada, kai turi nusiskundimų, o tada ir atrandamos pažengusios ligos. Šeimos gydytoja, terapeutė Ingrida Kelbauskienė sako, kad taip yra iš dalies dėl „nemokamos“ sveikatos apsaugos sistemos.

Pasak šeimos gydytojos, terapeutės Ingridos Kelbauskienės, Lietuvos žmonės visiškai neturi įpročio rūpintis savo sveikata, o pas gydytojus ateina tik tada, kai jau turi nusiskundimų, tuomet ligos surandamos jau pažengusios. Tik pavieniai pacientai pavyzdingai rūpinasi savo sveikata.

„Profilaktinių patikrų visai nedaro, jei darbas nepriverstų, tai niekada ir neateitų turbūt. Yra žmonių, kurie labai domisi savo sveikata, prisižiūri, yra tokie atsakingi pacientai, bet dauguma lietuvių, jei žmona neatveš, tai vyras niekada neateis, o jeigu ateina, tai tikrai kažkas atsitiko. Vyrai visai nesirūpina, jeigu jiems ką skauda, jie buteliuką išgeria. Ir galvoja, kad tada jiems praeis“, – pasakoja šeimos gydytoja I.Kelbauskienė.

Pasak gydytojos, atsainų požiūrį į sveikatą lemia tai, kad Lietuvoje per privalomąjį sveikatos draudimą garantuota nemokama sveikatos priežiūra. „Jeigu medicina labai brangiai kainuotų ir žmonės žinotų, kad susirgę labai brangiai mokės, tada jie greitai atbėgtų pasitikrinti tiek dantis, tiek bendrą sveikatą“, – sako I. Kelbauskienė. Pasak jos, nemokama sveikatos priežiūra taip pat lemia nereikalingus vaikščiojimus pas gydytoją ir atsainų pacientų požiūrį į suplanuotus vizitus: „Ateina nemokamai gerklyčių pažiūrėti arba tempia vaiką pirmą dieną, kai pakilusi temperatūra. O kada tikrai reikia, pacientai neateina", – teigia šeimos gydytoja. 

Pasak gydytojos, profilaktiškai sveikatą reikėtų tikrintis kartą į metus. Gydytojas vizito metu klausinėja pacientą, paskiria reikiamus tyrimus, o tai, kad pacientas niekuo nesiskundžia, nebūtinai reiškia, kad yra sveikas. „Vienai 16-os metų merginai nustačiau kasos vėžį. Ji neturėjo jokių nusiskundimų, tiesiog padariau echoskopiją, buvo patvirtinta vėžio diagnozė. Ji buvo išoperuota ir dabar sėkmingai gyvena. Tai ir echoskopiją reikia padaryti, gal ne kasmet, bet kas 2-3 metus“, – sako gydytoja I.Kelbauskienė.

Nors karantino metu atidedami profilaktiniai patikrinimai, nebūtinosios paslaugos, konsultuotis su gydytojais galima telefonu. Šeimos gydytoja, terapeutė Ingrida Kelbauskienė sako jau ne vienerius metus konsultuojanti telefonu, o karantinas galbūt pakeis sveikatos priežiūros sistemą daugiau paslaugų teikti nuotoliniu būdu.

„Karantino laikas išmokys mus dirbti nuotoliniu būdu ir tai yra fantastika. Dabar matau, kad daug reikalų galima sėkmingai išspręsti telefonu. Juk pasitaiko, ateina į polikliniką žmogus su viena liga, vienas čiaudo, kitas kosti, įvairių virusų papildomai prisirenka ir apserga kita liga. Tai kam vaikščioti pas gydytojus, kai daug sveikatos bėdų gali telefonu išspręsti“, – sako šeimos gydytoja Ingrida Kelbauskienė.

Šeimos gydytoja, terapeutė I.Kelbauskienė konsultuoja manodaktaras.lt platformoje.