Šeimos gydytoja paaiškina, kada moterims verta atlikti išsamius sveikatos tyrimus

Moters sveikatos apžiūra / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-06-27 09:33
Labai dažnai į gydytojus kreipiamės tik tada, kai jau atsiranda kokie nors sveikatos sutrikimai ir pradedame jausti nemalonius simptomus. Tačiau siekiant atpažinti įvairias ligas ar sveikatos sutrikimus ankstyvose stadijose, jiems tik pradėjus vystytis ir stipriai neprogresavus, itin svarbu profilaktiniai ištyrimai bei reguliarus apsilankymas pas gydytojus.

Valstybinė ligonių kasa asmenims pagal rizikingiausias amžiaus grupes kompensuoja profilaktinius ištyrimus dėl onkologinių susirgimų (gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio), gydytojai profilaktinių ištyrimų metu skiria bendrus kraujo, šlapimo tyrimus. Tačiau, pasak „Inmedica“ šeimos gydytojos Julitos Valančauskytės, kartais tai gali būti nepakankamai išsamu, o kartais gaunami bendrieji rezultatai būna be pakitimų, nors asmuo jaučia įvairius simptomus, susijusius su sveikata. 

Šeimos gydytoja Julita Valančauskytė
Šeimos gydytoja Julita Valančauskytė

„Tad labai svarbus paties žmogaus suinteresuotumas savo sveikata bei noras išsitirti papildomai pagal galimybes. Privati medicina, net ir dirbdama su ligonių kasomis, orientuojasi į asmens gerovę ir siekia pasiūlyti tokius tyrimų paketus, kurie apimtų ne tik bendrus, bet ir papildomus elektrolitų, vitaminų, hormonų, vidaus organų funkcijai vertinti skirtus tyrimus, onkologinius žymenis“, – paaiškino gydytoja.
 
Moterims patartina bent kartą per metus nuvykti ginekologo konsultacijai, krūtų echoskopijai bei atlikti profilaktinius kraujo tyrimus, siekiant įvertinti bendrą organizmo būklę.

Šiuo metu moterys gali rinktis iš trijų ištyrimo paketo variantų:

  • MINI paketas

Jis pakankamas jaunoms, didesnių nusiskundimų neturinčioms moterims, jo metu vertinamas bendras kraujo vaizdas, ištiriama kepenų, inkstų veikla, tikrinama gliukozė bei pagrindiniai elektrolitai, atliekama lipidograma, kuria įvertinamas tiek „gerasis“, tiek „blogasis“ cholesterolis.

  • MIDI paketas

Šis pasiūlymas prie MINI varianto papildomai ištiria kasos fermentus, apima daugiau elektrolitų tyrimų, įtraukiant ir moterims itin svarbų geležies atsargų – feritino tyrimą, visapusiškai vertinama skydliaukės veikla. Šis ištyrimo paketas, pasak šeimos gydytojos, itin tinkamas toms moterims, kurios įtaria galinčios turėti hormonų disbalansą ar skydliaukės veiklos sutrikimų, jaučiančios įsitempimą, gausesnį prakaitavimą, pastebėjusios plaukų ar odos pakitimus.

  • MAXI paketas

Tai pati išsamiausia tyrimų programa. Jos pagalba papildomai ištiriamas vitaminas B12, kurį gana svarbu sekti skrandžio problemų turinčioms, žaliavalgėms ar veganėms moterims, taip pat tikrinami mikroelementai cinkas ir varis, kurie svarbūs gražiems plaukams, odai, stabiliai nervų sistemai, stresą patiriančioms ar neaiškių virškinimo sutrikimų turinčioms moterims – tai galimybė išsitirti ir visas galimas bilirubino frakcijas. Be to, šis paketas apima ir pagrindinius vėžinius žymenis: krūties, kiaušidžių, virškinimo sistemos trakto (žarnynas, kepenys, kasa).
 
„Tik savalaikė ankstyva diagnostika ir reakcija į besikeičiantį organizmą gali padėti užkirsti kelią pažengusiems susirgimams. Norint būti sveikoms ir energingoms visoms moterims patariu nepamiršti savęs ir reguliariai tikrintis savo sveikatą“, – patarė gydytoja J.Valančauskytė.

Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.