Nuotolinės konsultacijos su gydytoju / Shutterstock nuotr.

Šeimos gydytoja: „Vis daugiau atostogaujančių lietuvių renkasi video konsultacijas“

Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-08-13 14:24
Kiekvienas savo sveikata besirūpinantis žino, jog ruošiantis atostogauti tiek Lietuvoje, tiek užsienyje būtina įsidėti bent minimalią vaistinėlę. Tačiau vasarą nutinka nenumatytų situacijų ir negalavimų, tad išvykus bene vienintelis patogiausias ir greičiausias būdas lieka – video konsultacija su gydytoju. Kaip portalui manodakataras.lt pasakojo šeimos gydytoja Natalija Vaicekauskienė, nuotolinės konsultacijos metu yra pasitaikę visko – ir kuriozinių situacijų, ir itin sunkių atvejų, kai pacientui teko skubiai kviesti greitąją pagalbą.
Nors nuotolinės konsultacijos (telefonu ar video) tapo itin populiarios karantino metu dėl Covid-19 pandemijos, tačiau ir šiuo metu jomis naudojasi vis daugiau pacientų. Pasak šeimos gydytojos, jas ypač pamėgo užsienyje gyvenantys ar atostogaujantys lietuvaičiai.

„Sulaukiame tikrai nemažai besikreipiančiųjų. Užsienyje itin populiarūs taip vadinami „chatai“ – pokalbių kambariai. Žmonės įprato per pandemiją konsultuotis, tad ir iki šiol naudojasi šia paslauga. Nes išties dėl daugelio negalavimų galima pasitarti nuotoliniu būdu. Be to, gydytojas gali lengvai prisijungti prie paciento e-sveikatos duomenų, išrašyti siuntimą ar pratęsti receptą ir pan.“, – teigė gydytoja N.Vaicekauskienė.

Užsienyje gyvenantys lietuvaičiai, kaip pastebi šeimos gydytoja, videokonsultacijas renkasi dažniau, nes turbūt jiems drąsiau ar psichologiškai ramiau, kai gali matyti gydytoją. Lietuvos gyventojai labiau įpratę rinktis nuotolines konsultacijas telefonu. Tačiau prireikus pamatyti pacientą, gydytoja sako pati paprašanti jo prisijungti video transliacijai.

„Neretai užsienio lietuvaičiai video konsultacijų metu prašo tiesiog patarimo, ką daryti ir kur kreiptis vienos ar kitos ligos atveju. Neseniai vieno video pokalbio metu žmogus kreipėsi dėl dviejų rimtų pūlinių galūnėse. Patariau, kur geriausia kreiptis, nes jo neišvengiamai laukė pūlinio atvėrimo operacija“, – pasakojo medikė.

Tačiau bene dažniausiai, pasak gydytojos N.Vaicekauskienės, video konsultacijoms žmonės pasinaudoja, norėdami pasitarti:

  • dėl peršalimo ligų,
  • viršutinių kvėpavimo takų infekcijų,
  • tonzilito, anginos,
  • vasarą itin dažnai – dėl vabzdžių įkandimų ir kt.
  • neretai žmonės konsultuojasi, atsiradus tyrimų pakitimams, norėdami prasitęsti receptą ar gauti siuntimą pas gydytoją ir pan.

Pasak šeimos gydytojos, daugiausia kreipiasi jaunesnio ir vidutinio amžiaus (iki 50 metų) pacientai, itin dažnai nuotoliniu būdu konsultuojasi tėvai dėl mažų vaikų savijautos.

„Prasidėjus karui, yra tekę konsultuoti ukrainiečius, emigravusius į kitas šalis. Tai, suprantama, neeilinės, sunkios situacijos – kreipdavosi pacientai, turintys daugybę lėtinių ligų. Ne vienam ligoniui teko internetu tiesiog ieškoti ligoninės toje šalyje. Pagal simptomus vienam pacientui įtarėme miokardo infarktą, kitam – ūmius pilvo skausmus. Tokiose situacijose negali delsti – skubiai kvietėme geitąją pagalbą“, – prisiminė N.Vaicekauskienė

Gydytoja primena, jog pagal galimybes būtina pasiruošti video konsultacijai, kad ji vyktų kuo sklandžiau: 

  • turi būti geras patalpos apšvietimas,
  • rami aplinka, jokių pašalinių garsų,
  • turėkite šalia vartojamus vaistus bei termometrą (gydytojas gali paprašyti pasimatuoti kūno temperatūrą),
  • esant kraujo spaudimo problemoms, būtina turėti kraujospūdžio matuoklį ir kt.

SVARBU: esant ūmiai ir sunkiai ligos būklei, patariama negaišti laiko videokonsultacijoms ir nedelsiant kviesti greitąją pagalbą.