Šeimos gydytojai su nerimu laukia antrosios COVID-19 bangos: kaip jai pasirengti?

Gydymo įstaigos, poliklinika, šeimos gydytojas / BNS nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-08-10 10:23
Sveikatos priežiūros specialistai sutaria, kad antroji COVID-19 banga bus, tik neaišku kokia. Ar galime jai pasirengti? Šeimos gydytoja Aušra Apanavičienė sako, kad galime tik bandyti išvengti užsikrėtimo COVID-19, taip pat racionalu pasiskiepyti nuo gripo.

Poliklinikos gali tapti infekcijos židiniais

Šeimos gydytoja Aušra Apanavičienė sako, kad gydytojai baiminasi antros COVID-19 bangos, kuri prognozuojama rudenį. Gydytojai nerimą kelia tai, kad vadinamųjų karščiavimo klinikų, į kurias nukreipiami viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintys pacientai, darbas nepakankamai gerai organizuotas. „Karščiuojančius žmones turime daugiau konsultuoti telefonu, tik paskui kviestis. Paskambini žmogui, jam pagalbos reikia čia ir dabar. Ir kaip jam atsakyti, dėl ko jis karščiuoja? Reiktų jį nukreipti į karščiavimo kliniką. O karščiavimo klinikos dirba tik pora valandų. Skambinau dėl vienos karščiuojančios merginos, užrašė po kelių dienų, tai koks to tikslas?“, – stebisi šeimos gydytoja Aušra Apanavičienė.

Pasak gydytojos, nerimaujama, kad tokiu būdu poliklinikos gali tapti infekcijos židiniais, jei bus paliktos kontaktinės konsultacijos: „Gydytojams sunku suvokti, kaip ši infekcija bus suvaldoma. Poliklinikos vis tiek bus židiniai, kur kontaktuos karščiuojantys žmonės, aišku, kad ši infekcija plis. Neaišku, kaip atsijosime tuos žmones, kad nebūtų kontakto. Nes pagalbos žmogui reikia čia ir dabar“, – sako gydytoja A.Apanavičienė.

Šeimos gydytoja Aušra Apanavičienė. Asmeninio archyvo nuotr.
Šeimos gydytoja Aušra Apanavičienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Pacientai aktyviai domisi gripo vakcina

Ruošiantis antrajai COVID-19 bangai, kai kurie sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja pasiskiepyti nuo gripo ateinantį sezoną. Tai padės atskirti karščiuojančius pacientus – pasiskiepusiųjų nuo gripo karščiavimas, tikėtina, bus dėl COVID-19, jei atitinka kiti kriterijai.

Šeimos gydytoja A.Apanavičienė sako, kad pacientai jau vidury vasaros aktyviai domisi vakcinacija nuo gripo: „Svarbiausia, kad valstybė nupirktų adekvatų vakcinų kiekį, nes norinčių pasiskiepyti bus daug. Tie pacientai, kurie ateina profilaktiškai – šeimos su vaikais, onkologiniai ligoniai – jau dabar domisi, kada prasidės gripo vakcinacija. Dar niekada nebuvo, kad taip aktyviai domėtųsi gripo vakcina“, – sako gydytoja A.Apanavičienė.

Pasirengti neįmanoma, tik – bandyti išvengti

Vakcina nuo gripo – ko gero, vienintelis veiksmas, ko galime imtis, ruošiantis antrajai COVID-19 bangai. Pasak gydytojos A.Apanavičienės, daugiau galime tik bandyti išvengti koronavirusinės infekcijos: „Elementarūs higienos įgūdžiai, plauti rankas, vengti kontaktų, dėvėti kaukes, kai prasidės peršalimo sezonas“, – sako gydytoja.

Tačiau šeimos gydytoja A.Apanavičienė atkreipia dėmesį, kad kaukės dažnai dėvimos netaisyklingai: „Tą vienkartinę kaukę, kuri turi galioti 2-3 valandas, nešioja po kelias savaites, mėnesiais. Arba ateina su tomis medžiaginėmis kaukėmis. Jas liečia, nusiima, vėl užsideda. Klausiu, tai kas kiek laiko skalbiate? Žiūri į mane…Net išorėje jos geriau neliesti, reikia dažnai keisti, skalbti, lyginti“, – sako šeimos gydytoja A.Apanavičienė.

Užsiregistruoti pas šeimos gydytoją Aušrą Apanavičienę galima ČIA