Šeimos gydytojas M. Paulius: prie nuotolinių konsultacijų reikėjo priprasti – jos pasiteisino ir išliks

Šeimos gydytojas, konsultacija nuotoliniu būdu / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-05-15 10:30
Karantino metu apribojus tiesiogines konsultacijas su gydytojais, daugelis pacientų suprato, kad dalį sveikatos problemų galima išspręsti ir nuotoliniu būdu. „AND“ klinikos šeimos gydytojas Mindaugas Paulius sako, kad prie nuotolinių konsultacijų priprasti reikėjo ir jam, tačiau neabejoja, kad karantinas ilgam pakeis pacientų ir gydytojų bendravimą – nuotolinės konsultacijos įsitvirtins ir pasibaigus karantinui.

Pasikeitęs šeimos gydytojų darbas

Karantino metu labai pasikeitė šeimos gydytojų darbas, nebūtinosios konsultacijos ir tyrimai buvo sustabdyti, prioritetas teikiamas nuotolinėms paslaugoms. Švelninant karantiną sveikatos priežiūros įstaigos vėl priima pacientus, tačiau pacientų srautai ribojami, tad prireiks laiko, kol pas gydytojus bus galima užsiregistruoti įprastai.

„AND“ klinikos šeimos gydytojas Mindaugas Paulius sako, kad reikėjo laiko priprasti prie pasikeitusio darbo pobūdžio: „Iš pradžių buvo keista. Manau, kad gydytojai yra žmonės, kuriems reikia kontakto, jiems reikia žmonių. Karantino pradžioje ateini į darbą, užsidedi ausines ir prisėdi prie kompiuterio. Bet kai išgirsti paciento balsą, girdi, kad pacientas šypsosi, supratęs, kad paskambino jo gydytojas, tas kontaktas atsikuria“, – sako šeimos gydytojas M.Paulius.

Nuotoliniu būdu paskirtas gydymas davė efektą, vaikai pasveiko, išsisukome be priėmimų skyrių.

Gydytojas pasakoja, kad teko išmokti telefonu „pasiklausyti“ kosulio, o pacientus nuotolinės konsultacijos skatina šiek tiek labiau pasidomėti savo sveikata ir prisiminti anatomijos žinias: „Kai reikia papasakoti, kur guzas atsirado – „ten kažkur“. Ar čia čiurna, ar blauzda, čia vidinė ar išorinė pusė? Būna ir linksmų pokalbių, pasijuokiame, kad pagaliau išsiaiškinome, kur problema. Ateini pas gydytoją ir bedi pirštu: „čia man blogai“, o kai nuotoliniu būdu reikia papasakoti – jau sudėtingiau“, – sako šeimos gydytojas M.Paulius.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip pasiruošti videokonsultacijai su gydytoju?

Šeimos gydytojas Mindaugas Paulius
Šeimos gydytojas Mindaugas Paulius

Dalį problemų galima išspręsti nuotoliniu būdu

Pasak šeimos gydytojo M.Pauliaus, pacientai nustemba, kad  kai kurias problemas galima sėkmingai išspręsti telefonu. Esant reikalui, gydytojas išrašo elektroninį receptą, tad gydymą galima gauti ir neapsilankius pas gydytoją.

Šeimos gydytojas M.Paulius sako, kad karantino metu nuotoliniu būdu teko konsultuoti dėl įvairių problemų. „Turėjau ir karščiuojančių vaikų, su gerklės skausmais. Tėvai fotografuodavo gerkles, siųsdavo nuotraukas elektroniniu paštu. Patys tėvai išmoko vaikams gerkles pažiūrėti, kartais radiniai juos pačius nustebindavo, telefonu spręsdavome dėl gydymo taktikos. Džiaugiuosi, kad nuotoliniu būdu paskirtas gydymas davė efektą, vaikai pasveiko, išsisukome be priėmimų skyrių. Taip pat būta įvairiausių bėrimų. Pacientams labai sunku apibūdinti bėrimus, tuomet paprašau jų atsiųsti nuotraukas. Išaiškėja ir blusų įkandimai, ir įvairios alerginės reakcijos pavasariui atėjus“, – pasakoja „AND“ klinikos šeimos gydytojas M.Paulius.

Videokonsultacija suteikia daugiau informacijos negu telefoninė. Galima vertinti paciento mimiką, bendrą būklę, kaip jis kalba, juda.

Nuotolinis konsultavimas išliks ir po karantino

Šeimos gydytojas M.Paulius neabejoja, kad karantinas ilgam pakeis gydytojų ir pacientų bendravimo įpročius – nuotolinės konsultacijos įsitvirtins kaip svarbi sveikatos priežiūros sistemos dalis. „Taip ir turėtų būti, užsienyje tai yra plačiai taikoma praktika. Lietuvoje pacientai ir gydytojai buvo neįpratę, karantinas tapo priverstiniu būdu išbandyti nuotolines konsultacijas. Privalumų jose ras abi pusės. Galimybė patekti pas gydytoją bus ir tai svarbiausia. Bet kaip alternatyva, kai nebūtina tiesioginė fizinė gydytojo konsultacija, nuotolinė konsultacija yra puiki išeitis“, – sako gydytojas M.Paulius.

Nuotolinės konsultacijos gali būti telefonu ar vaizdo ryšiu. Gydytojų videokonsultacijos Lietuvoje yra naujovė, jas galima išbandyti manodaktaras.lt platformoje. „Videokonsultacija vis tiek suteikia daugiau informacijos negu telefoninė. Galima vertinti paciento mimiką, bendrą būklę, kaip jis kalba, juda, gestikuliuoja. Vaizdo konsultacijoje galbūt aktualesnės tokios problemos kaip bėrimai, patinimai, sumušimai, traumos“, – sako „AND“ klinikos šeimos gydytojas M.Paulius.

Pas šeimos gydytoją Mindaugą Paulių nuotolinei videokonsultacijai galite registruotis čia.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip pasiruošti videokonsultacijai su gydytoju?