Šeimos gydytojo konsultacija. / Shutterstock nuotr.

Šeimos gydytojo priimamasis: kodėl žmonės mėgsta sirgti tik viena liga

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-03-25 12:59
Slopstant Covid-19 sukeltai pandemijai pacientai plūsta į gydymo įstaigas, nes sveikatos problemos niekur nedingo, ne viena dar labiau paaštrėjo, užleistos ligos kelia didelį galvos skausmą medikams, o pirmiausia – šeimos gydytojams. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės poliklinikos šeimos gydytojas Domas Denisovas sako, kad pacientai neretai klaidingai galvoja, jog sulaukę neigiamo Covid-19 infekcijos testo, gali nusiraminti ir jaustis sveiki.
Šeimos gydytojas Domas Denisovas.

Šeimos gydytojas Domas Denisovas.

Ligos niekur nedingo

Šeimos gydytojas sako, kad žmonės tiesiog primiršo, kad žiemą ir pavasarį siautėja peršalimo ligos, taip pat užklumpa žarnyno virusai, kurių įprastai padaugėja rudenį bei žiemą, o daugelio šių ligų simptomai labai primena Covid-19 infekcijos sukeltus simptomus.

„Labai daug paūmėjusių nugaros skausmų, nes žmonės daugiau sėdėjo, nesimankštino, negalėjo nueiti į baseiną ar sporto sales. Nemažėja ir besiskundžiančių širdies ir kraujagyslių ligomis. Ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių, kurie per karantiną bijojo ateiti į polikliniką. Širdies ligas veikia ir nuolatinis nerimas, padidėjęs kraujospūdis. Nerimas ir nemiga yra galima ir karantino, ir pačios covid-19 infekcijos pasekmė“, – pasakoja D.Denisovas.

Medikui neretai tenka išklausyti ir pacientų nusiskundimus dėl koronaviruso infekcijos sukeltomis pasekmėmis.  

Ne visada reikia siuntimo pas specialistus

Šeimos gydytojas pripažįsta, jog nemažai pacientų ateina į konsultaciją tik norėdami gauti siuntimą pas specialistą ir dažniausiai net nepagalvoja, kad jo sveikatos problemą gali išspręsti ir šeimos gydytojas. „Žinoma, yra pacientų, kurie konkrečiai žino, kad reikia siuntimo pas akių gydytoją, nes turi glaukomą arba gerai žino savo neurologines problemas, tad reikia nukreipimo pas neurologą. Tačiau tikrai ne visais atvejais reikia gydytojo specialisto. Kad ir nugaros skausmai. Užtenka pokalbio ir neretai pavyksta įrodyti pacientui, kad reguliari mankšta gali padėti atsikratyti skausmų“, – patirtimi dalinasi gydytojas D.Denisovas.

Besiskundžiančius nerimu, nemiga, o tai labai dažna ir Covid-19 ligos sukelta pasekmė, šeimos gydytojas stengiasi įtikinti neskubėti vartoti migdomųjų vaistų, nes jais Lietuvoje pacientai yra linkę papiktnaudžiauti.

„Pirmiausia rekomenduoju miego higieną, tuo pačiu laiku nueiti miegoti, prieš miegą atlikti specialius pratimus. Neprisivalgyti prieš naktį. Patariu lovoje nesinaudoti išmaniaisiais įrenginiais, nenaršyti internete. Galima prieš miegą pavartoti žolinių preparatų: valerijono, melisos“, – pataria šeimos gydytojas.

Medikas pripažįsta, jog nerimas yra sudėtingesnė būsena, tad kiekvienas atvejis sprendžiamas individualiai su kiekvienu pacientu. „Kartais jo atsikratyti padeda sveika gyvensena, fizinis krūvis, bet, jeigu matau, kad yra reikalinga, savo pacientus siunčiu psichologo arba psichiatro konsultacijai“, – sako D.Denisovas.

Šeimos gydytojas pastebi, kad persirgę Covid-19 infekcija, žmonės labai sunkiai grįžta į ankstesnę būseną, skundžiasi prarastu gyvenimo džiaugsmu, jaučia didelį nuovargį, netgi depresijos požymius.

„Tenka su pacientais pasikalbėti netgi apie hobius, kažkokią įdomesnę veiklą, juk gyvenime svarbu ne vien tik darbas ar namų tvarkymas. Kad ir kalbų mokymasis, tai labai naudinga ypač vyresnio žmonėms kaip dimensijos prevencija. Bet jeigu aš matau realius depresijos požymius, jeigu pacientas pats pasakoja apie ilgą laiką sutrikusią nuotaiką, prastą miegą, nuolatinį nerimą, tada jau rekomenduoju kreiptis pas kitus specialistus“, – teigia medikas.

Šeimos gydytojas sako, kad nereikėtų dėl visų sveikatos bėdų kaltinti karantino, ne ir iki pandemijos  buvo ir depresijos, ir nerimo sutrikimai. Todėl svarbu, jog sudėtingesnius atvejus įvertintų psichiatrai, nes jie gali paskirti tinkamus vaistus.

Pamirštos kitos ligos

Šeimos gydytojas atkreipia dėmesį, kad dominuojant Covid-19 infekcijai, liko primirštos kitos peršalimo virusinės ligos, kurios dažnai keliauja su žarnyno virusais, daugeliui jau žinomos nora ir rota infekcijos. „Rudenį, žiemą, net ir pavasarį, kai žmonės daugiau būna užsidarę savo butuose, namuose, uždarose erdvėse, susidaro palanki terpė plisti virusinėms ligoms. Karantino metu visi labai daug šneka apie covidą ir mes tarsi primiršome, kad yra ir gripas, paragripas, rota ir nora virusai, kurie labai dažnai pacientus aplanko viduržiemį. Dažniausiai užklumpa vaikus, bet serga ir suaugusieji“, – pastebi D.Denisovas.

Jo teigimu, kai žmogus pradeda kosėti, temperatūra pakyla iki 38 laipsnių, susuka pilvą, jis dažniausiai pagalvoja covidą, o gavęs neigiamą testo atsakymą, apsidžiaugia ir pamano, kad yra sveikas. Deja po kelių dienų skambina šeimos gydytojui ir skundžiasi, kad sveikatos būklė negerėja. Ir dažniausiai prašo antibiotikų.

„Pacientams tikrai nereikia nusiraminti, kai covid testas yra neigiamas, nes ir kitos infekcijos gali pridaryti nemažai bėdų. Būna ir tokių ligonių, kurie visą savaitę kankinasi varginami aukštos temperatūros, bet kreiptis į medikus neskuba, nes gi ne covidas, o kai atvyksta, jau būna išsivysčiusios komplikacijos“, – sako šeimos gydytojas.

Medikui tenka savo pacientams paaiškinti, kad yra ir kitų virusų, ne tik covid-19, kurių taip paprastai testais nenustatysi. Ligoniams yra rekomenduojama pradėti nuo simptominio gydymo, likti namuose, daugiau ilsėtis ir stebėti savo būklę. „Žarnyno virusų, tokių, kaip rota, nora, sukeltos infekcijos sukasi kiekvienais metais, bet žmonės linkę pamiršti, kad jomis susirgus taip pat kosima, karščiuojama ir vargina viduriavimas“, – teigia D.Denisovas.

Gydytojui yra tekę susidurti ir su daug rimtesnėmis situacijomis, kai gavę neigiamą Covid-19 testą, pacientai „pravaikšto“ sunkią ligą, nesikreipia į medikus. „Žmonės mėgsta sirgti tik viena liga, o kai kalba sukasi tik apie vienintelę sveikatos problemą, tai neretai jie ir patenka į kitų ligų spąstus, nes apie jas tiesiog nepagalvoja. Taip pat mažai galvojama ir apie profilaktiką. Šeimos gydytojų pareiga priminti apie profilaktines programas, pakviesti pacientus jomis pasinaudoti. Karantino metu žmonės bijojo ir masiškai atsisakydavo atvykti į gydymo įstaigas išsitirti. Džiugu, kad dabar situacija pradėjo šiek tiek gerėti“, –  pastebi šeimos gydytojas D.Denisovas.

Surasti šeimos gydytoją savo mieste ir užsiregistruoti konsultacijai patogu manodaktaras.lt platformoje.