Šeimos gydytojų asociacijos vadovas: nesitikėkite pas gydytoją patekti, kada panorėsite

Šeškinės poliklinika. BNS nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-05-13 09:38
Nors poliklinikos pradeda priimti pacientus, dėl COVID-19 grėsmės jos dirbs su daugybe ribojimų, dėl to galės priimti tik pusę pacientų. Prioritetas teikiamas nuotolinėms konsultacijoms telefonu. Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas, prof. habil dr. Julius Kalibatas sako, kad karantino metu ribojant vizitus pas gydytojus, susikaupė pacientų eilė, tad pas šeimos gydytoją ar specialistą patekti bus sudėtinga.

Sprendimą dėl konsultacijos priima gydytojai

Atnaujinus paslaugas sveikatos priežiūros įstaigose, prioritetas vis tiek teikiamas konsultacijoms telefonu. Dėl gyvo vizito būtinybės sprendžia patys gydytojai.

Pasak Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidento, prof. habil dr. Juliaus Kalibato, pacientai turėtų nusiteikti tam, kad konsultacijos pas gydytoją gali tekti palaukti: „Susidarė eilės, nes norinčių patekti pas šeimos gydytoją ar pas specialistus konsultacijai yra labai daug. Poliklinikos bent pradžioje galės pradės dirbti 50 proc. pajėgumu. Nereikia tikėtis, kad pacientas galės bet kada patekti pas šeimos gydytoją ar konsultacijai pas specialistus“, – sako gydytojas J.Kalibatas.

Pasak Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidento, konsultacijos telefonu ilgą laiką išliks labai svarbus elementas gydymo sistemoje. „Patariame pacientams toliau konsultuotis telefonu su šeimos gydytoju įvardijant savo problemas, ir šeimos gydytojas priims sprendimą, ar iš tikrųjų reikia, kad pacientas būtų apžiūrėtas, paskirti tam tikri tyrimai, galbūt nukreiptas pas specialistą konsultacijos ar vis dėlto tas problemas galima bus išspręsti telefonu“, – sako gydytojas J.Kalibatas.

Siekiant suvaldyti COVID-19 grėsmę, ribojami pacientų srautai, prie gydytojo kabineto turi laukti tik vienas pacientas, kabinetai po kiekvieno paciento priėmimo dezinfekuojami. „Reikia į kiekvieną sutiktą pacientą žiūrėti kaip į galimą infekcijos šaltinį. Pacientai turi saugotis kitų pacientų, gydytojai turi naudoti apsaugos priemones. Pacientų priėmimas pailgės, nes po kiekvieno paciento priėmimo reikia dezinfekuoti visus paviršius, stalus, durų rankenas“, – sako gydytojas.

Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas, prof. habil dr. Julius Kalibatas
Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas, prof. habil dr. Julius Kalibatas

Baiminasi lėtinių ligų paūmėjimo

Poliklinikoms atveriant duris, šeimos gydytojai prioritetą teiks lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams. „Didžiulė problema – širdies ir kraujagyslių ligos, gal kažkam išsiderino kraujospūdis, atsirado skausmai krūtinės plote, galėjo paūmėti visos gastroenterologinės ligos, galbūt atsirado problemų sergantiems diabetu. Tų pacientų daugybė. Jau nekalbant apie onkologinius susirgimus, kur irgi buvo atidėti tyrimai ar nukreipimai pas specialistus“, – sako Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos vadovas J.Kalibatas.

Sveikatos specialistai jau kelia klausimą, ar griežtos priemonės suvaldyti COVID-19 nesukels „paralelinės epidemijos“ – dėl uždelstų konsultacijų gali pablogėti lėtinėmis ligomis sergančių žmonių būklė. Tačiau Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas J.Kalibatas sako, kad Lietuvos šeimos gydytojai – labai profesionalūs ir išspręs pacientų problemas.

„Pasaulyje diskutuojama, ar mes, suabsoliutindami koronavirusinės infekcijos svarbą, pavojingumą, nepražiūrime daugybės infarktų, insultų, kitų ligų, nuo kurių dažniausiai miršta žmonės. Tačiau čia reikia rasti aukso vidurį. Manyčiau, kad mūsų šeimos gydytojai – vieni geriausiai paruoštų pasaulyje, nepadarys klaidų ir įvertins situaciją, kai gresia infarktas, insultas ar kitų ligų paūmėjimai. Ir pagalba bus suteikta reikiamu metu“, – sako prof. habil. dr. J.Kalibatas.

Į polikliniką – ne pabendrauti, o tik pas gydytoją

J.Kalibatas tikisi, kad apribotas patekimas pas gydytojus paskatins keisti pacientų įpročius. „Reikia įpratinti pacientus ateiti nurodytu laiku. Ne taip, kaip pas mus buvo įprasta, kad į polikliniką susirenka prieš 1-2 valandas. Pensinio amžiaus žmonės nori susitikti su panašaus amžiaus žmonėmis, pabendrauti. Turime elgtis kitaip, jei norime apsaugoti savo ir aplinkinių sveikatą. Kaip daugelyje užsienio šalių – jei pacientas atvyko 10 minučių anksčiau nei jo numatytas laikas, jis laukia prie gydymo įstaigos durų. Ir įeina į gydymo įstaigą tada kada jam paskirtas laikas“, – sako Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas J.Kalibatas.