Šeimos gydytojų konsultacijos – vėl telefonu? Kaip keičiasi poliklinikų darbas karantino metu

Koronavirusas, COVID-19, kaukė, pulsoksimetras, virusai, poliklinika / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-11-26 14:52
Pirmojo karantino metu šoką patyrė visa sveikatos apsaugos sistema – buvo apribotas patekimas pas gydytojus, kontaktinės konsultacijos teiktos tik būtinais atvejais, prioritetas – nuotolinėms. Naujojo karantino metu tokių griežtų ribojimų nebus. Poliklinikos pačios spręs, kaip teikti paslaugas pacientams, kad tai būtų daroma saugiai, sumažinant riziką užsikrėsti COVID-19. Bent dalis poliklinikų grąžina pirmines šeimos gydytojų konsultacijas telefonu.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad šio karantino metu nebus tokių griežtų ribojimų poliklinikų darbui, kaip buvo pirmojo karantino metu. „Skiriasi tuo, kad planinės paslaugos nėra stabdomos ir nėra imperatyvaus nurodymo, kad viskas, kas įmanoma, turi persikelti į nuotolines konsultacijas. Kiekvienas gydytojas yra laisvas apsispręsti, kaip geriausiai tenkinti paciento interesus taip, kaip labiausiai tiktų šioje situacijoje, kad pacientas gautų reikiamą pagalbą. Dirbtinių ribojimų nėra numatyta. Jų gali kilti dėl objektyvių priežasčių – susirgus, užsikrėtus ar turėjus kontaktą su užsikrėtusiuoju. Jau vien tai yra didelis iššūkis. Bet kažkokių apribojimų teikti paslaugas kontaktiniu būdu nėra numatyta. Aišku, viskas turi būti vykdoma, laikantis infekcijų kontrolės ir kitų saugumo reikalavimų“, – sako sveikatos apsaugos ministras A.Veryga.

Pirminės šeimos gydytojų konsultacijos – telefonu

Naujo karantino metu pirminės sveikatos priežiūros įstaigos pačios spręs, kokių ribojimų imtis. Vilniaus Šeškinės poliklinika teigia, kad esminių pokyčių nebus. Didžiausias pokytis susijęs su šeimos gydytojų konsultacijomis.

„Grįžtame prie to, kad pirmoji šeimos gydytojo konsultacija visuomet bus nuotolinė. Tik susisiekęs su pacientu ir aptaręs jo sveikatos būklę, šeimos gydytojas priims sprendimą, ar užtenka nuotoliniu būdu paskirti tyrimus ir gydymą, ar reikia kviestis pacientą į polikliniką išsamesnei apžiūrai. Taip stengiamės apsisaugoti ir kitus pacientus apsaugoti nuo neatsakingų žmonių, kurie karščiuodami mėgina registruotis į tiesioginę konsultaciją, prieš vizitą išgeria vaistų nuo temperatūros ir taip praeina pro temperatūrą prie įėjimo į polikliniką matuojantį personalą“, – sako Vilniaus Šeškinės poliklinikos atstovė Loreta Kliučininkienė.

Šeškinės poliklinikoje toliau bus teikiamos tiesioginės vaikų ligų gydytojų konsultacijos. Tačiau į jas galima bus registruotis tik telefonu – registratorės užduos keletą kontrolinių klausimų ir pagal situaciją registruos pacientą į tiesioginę arba į nuotolinę konsultaciją.

 

Šeškinės poliklinika. BNS nuotr.
Šeškinės poliklinika. BNS nuotr.

Vilniaus Antakalnio poliklinikoje dalis šeimos gydytojų dirbs nuotoliniu būdu. Gydytojai dirbs rotacijos principu, vieną savaitę – poliklinikoje, kitą – nuotoliniu būdu. Anot Antakalnio poliklinikos pranešimo, gydytojai nuotoliniu būdu įvertins besikreipiančių pacientų sveikatos būklę ir esant poreikiui nurodys jiems atvykti į įstaigą išplėstiniam ištyrimui.

Prioritetas nuotolinėms konsultacijoms bus teikiamas ir Antakalnio poliklinikos Psichikos sveikatos centre. Kitų skyrių – Moterų konsultacijos, Terapijos, Chirurgijos, Laboratorijos, Odontologijos bei Radiologijos ir endoskopijų – gydytojai paslaugas teiks poliklinkoje. Pakartotiniai pacientų apsilankymai tyrimų įvertinimui ir pan., esant galimybei, bus organizuojami nuotoliniu būdu.

Karščiuojančių pacientų priėmimas

Poliklinikos toliau atskirs karščiuojančių pacientų srautus, siekiant apsisaugoti nuo COVID-19 rizikos. Antakalnio poliklinikos pacientai, kuriems pasireiškė peršalimo simptomai, aptarnaujami nuotoliniu būdu, jei reikia atlikti tyrimus, jie bus nukreipiami į įstaigoje veikiančius karščiuojančių pacientų apžiūros kabinetus. Šeškinės poliklinikoje karščiuojantys pacientai taip pat priimami per atskirą įėjimą, apžiūrimi Izoliatoriuje.