Sėklidės vėžys – vienas chemoterapijos kursas toks pat efektyvus kaip du

Sėklidės vėžys – vienas chemoterapijos kursas toks pat efektyvus kaip du / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-15 13:00
Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas parodė, kad vienas chemoterapijos kursas gydant sėklidžių vėžį buvo toks pat efektyvus kaip standartiškai skiriami du kursai. Skiriant vieną kursą vietoj dviejų, gydymas trumpesnis, pacientas patiria mažiau šalutinių poveikių.

Sėklidės vėžys nėra dažna liga, tačiau tai dažniausia onkologinė liga, kuria suserga jauni vyrai. Dažniausiai suserga 20-45 metų amžiaus vyrai, tačiau gali susirgti ir jaunesnio bei vyresnio amžiaus asmenys. 246 pacientų tyrimas, publikuotas Europos Urologijos žurnale, parodė, kad sėklidės vėžys sėkmingai išgydomas vienu chemoterapijos kursu, nors įprastai skiriami du.

Tyrime dalyvavo pacientai, kuriems nustatyta didelė sėklidės vėžio atsinaujinimo rizika, jiems buvo paskirtas tik vienas chemoterapijos kursas. Po 2 metų sėklidės vėžys atsinaujino 1,3 proc. pacientų – tai yra maždaug tiek pat, kiek paprastai vėžys atsinaujina dviem chemoterapijos kursais gydomiems pacientams.

Chemoterapija daro žalą imuninei sistemai, padidina infekcijų riziką, pažeidžia organus ir veikia vaisingumą. Skiriant vieną chemoterapijos kursą vietoj dviejų, pacientai patiria mažiau šalutinių ilgalaikių poveikių, bloginančių gyvenimo kokybę.

Lietuvoje kasmet nustatoma apie 30-40 naujų sėklidės vėžio atvejų. Rizika didesnė tiems vyrams, kurių artimieji sirgo sėklidžių vėžiu. Vyrams, kurie sirgo vienos sėklidės vėžiu, didesnė rizika susirgti kitos sėklidės vėžiu. Sėklidės vėžiu dažniau suserga vyrai, kuriems nustatyti sėklidžių nusileidimo sutrikimai. Rizika didesnė ir vyrams, sergantiems Klainefelterio sindromu – genetine liga, pasireiškiančia žemu vyriškųjų hormonų lygiu organizme.

Pakitimus sėklidėse aptikti gali patys vyrai, jei jie nuolat atlieka savo sėklidžių savityrą. Ją rekomenduojama atlikti po vonios ar dušo kartą per mėnesį – pirštais apčiuopti abi sėklides vienu metu. Apčiuopus mazgelį sėklidėje ar padidėjusią, patinusią sėklidę, susikaupus skysčiui, pajutus sunkumą, maudimą ar kitą neįprastą pojūtį kapšelyje, reikia kreiptis į gydytoją. Tik nedidelei daliai vyrų, kuriems buvo nustatytas sėklidės vėžys, mazgelis sėklidėje buvo skausmingas.

Kiti simptomai gali būti susiję su sėklidės vėžiu, bet galimi ir dėl visai kitų priežasčių: apatinės pilvo dalies ar kirkšnies srities maudimas, nugaros maudimas ar skausmas, krūtų ar krūtų spenelių padidėjimas, skausmas krūtinėje, padažnėjęs kvėpavimas, ligai išplitus – atsikosėjimas kraujingais skrepliais.

Sėklidės vėžys beveik visada pagydoma liga, ypač jei nustatoma ankstyvųjų stadijų, o ir vėlyvesnių stadijų liga dažnai gydoma sėkmingai. Ligos gydymas nesumažina lytinės potencijos, dažniausiai išlieka galimybė turėti vaikų.

Parengė Monika Kairienė pagal bbc.com ir nvi.lt