Seksualiai aktyvios moterys nutolina menopauzę / 123RF.com nuotr.

Seksualiai aktyvios moterys nutolina menopauzę

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-21 08:00
Seksualiai aktyvios moterys menopauzę patiria vėliau nei tos, kurių lytinis gyvenimas ne toks aktyvus. Manoma, kad tai susiję su vadinamąja „močiutės hipoteze“ – jei mažėja tikimybė pastoti, vietoj energijos eikvojimo ovuliacijai, ji nukreipiama rūpinimuisi anūkais.
Tyrime dalyvavo beveik 3 tūkst. moterų iš JAV. Moterims, kurios seksualine veikla užsiėmė bent kartą per savaitę, nustatyta 28 proc. mažesnė menopauzės rizika bet kuriuo amžiaus tarpsniu, palyginti su moterimis, kurios seksualine veikla užsiima rečiau nei kartą per mėnesį.

Toms moterims, kurios seksualine veikla užsiėmė kartą per mėnesį, tikimybė, kad joms bus prasidėjusi menopauzė mažesnė 19 proc., palyginti su moterimis, kurios seksualine veikla užsiėmė rečiau. Seksualine veikla tyrėjai laikė lytinius santykius, oralinį seksą, glamones ir masturbaciją. Tyrimo pradžioje dalyvėms vidutiniškai buvo 45 metai, jos buvo apklausiamos 10 metų laikotarpiu. Maždaug 45 proc. tyrimo dalyvių menopauzė prasidėjo 52 metų.

Šio tyrimo išvados, kad seksualiai aktyvesnės moterys menopauzę patiria vėliau, manoma, susijusios su vadinamąja „močiutės hipoteze“. Ši teorija teigia, kad menopauzė evoliucijos eigoje išsivystė tam, kad sumažintų reprodukcinį konfliktą tarp skirtingų moterų kartų ir kad būtų užtikrintas rūpinimasis jauniausia karta.

Sekso metu kūnui siunčiami signalai, kad yra tikimybė pastoti. Tačiau jei nėštumas mažai tikėtinas dėl seksualinės veiklos stokos, tai reiškia, kad kūnui nėra naudinga eikvoti energiją ovuliacijos procesui. Pagal „močiutės hipotezę“, egzistuoja biologiniai energijos mainai – ankstyvesnė menopauzė užtikrina, kad vietoj energijos eikvojimo ovuliacijai, energija geriau bus panaudota rūpinantis anūkais.

Tyrėjai taip pat patikrino, ar įtakos menopauzės pradžiai turėjo gyvenimas su vyru. Pagal vieną teoriją, moterys, turinčios daugiau kontakto su vyriškais feromonais, vėliau patiria menopauzę. Tačiau ryšio tarp menopauzės pradžios ir gyvenimo su vyru tyrėjai nerado.

Sekso ir menopauzės ryšys nėra pakankamai ištirtas. Ateities tyrimai galbūt atsakys į klausimą, ar seksualine veikla galima kontroliuoti menopauzės simptomų, pavyzdžiui, karščio bangų, atsiradimą. Tačiau tyrimo autoriai sako, kad bet kokiu atveju aktyvesnis lytinis gyvenimas greičiausia nepakenks.

Menopauzė nustatoma, kai moteris 12 mėnesių neturi menstruacijų. Tačiau pereinamoji fazė, kai pakinta hormonų aktyvumas, gali trukti iki 5 metų. Jo metu gali pasireikšti karščio bangos, emociniai sutrikimai, bendras jautrumas, koncentracijos stoka, svorio padidėjimas, kiti simptomai.

Parengė Monika Kairienė pagal cnn.com