Sergamumas gripu ir toliau pamažu didėja

Peršalimas, sloga, karščiavimas, Covid-19, gripas / Shutterstock nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-10 13:00
Praėjusią savaitę gripu susirgo 221 asmuo, ankstesniąją savaitę – 178. 1-ąją šių metų savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines paguldyti 32 asmenys, tarp jų 24 vaikai, 1 asmuo buvo gydomas intensyvios terapijos skyriuje.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) praneša, kad Lietuvoje praėjusią savaitę (2019 m. gruodžio 30 d. – 2020 m. sausio 5 d.) bendras sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis šiek tiek padidėjo lyginant su ankstesne savaite, gripo atvejų – toliau pamažu daugėja.

Bendras sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis Lietuvoje praėjusią savaitę siekė 43 atvejus 10 tūkst. gyv. (ankstesniąją savaitę – 31 atvejį 10 tūkst. gyventojų). NVSC duomenimis, pernai tuo pačiu metu (1-ąją metų savaitę) bendras Lietuvos gyventojų sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo didesnis – 69,7 atvejo 10 tūkst. gyventojų. 

Patikimiausia apsauga – skiepai

Primename, gripas – tai ūmi virusų sukelta kvėpavimo takų infekcija, pasireiškianti karščiavimu, sausu kosuliu, gerklės, galvos ir raumenų skausmu, nuovargiu ir silpnumu. Gripo virusas plinta oro lašeliniu būdu. Čiaudint ar kosint susidarantys lašeliai patenka ant viršutinių kvėpavimo takų gleivinės.

Užkratas taip pat gali būti perduodamas per kontaktą su kvėpavimo takų išskyromis (pvz., liečiant daiktus arba paviršius, kuriuose yra virusas, ir po to liečiant savo akis, nosį ar burną). Apskaičiuota, kad vienas sergantis gripu gali užkrėsti keturis asmenis. Todėl susirgus rekomenduojama vengti žmonių susibūrimo vietų, likti namuose ir laikytis gydytojų nurodymų.  

Kiekvieno gripo sezono metu cirkuliuoja ne vienas, o keli skirtingi gripo virusai (A ir B tipų). Atkreipiame dėmesį, kad persirgus, imunitetas susidaro tik konkrečiam persirgtam gripo viruso tipui, todėl išlieka tikimybė užsikrėsti kito tipo gripu. Kiekvienais metais kuriama nauja sezoninio gripo vakcina, atsižvelgiant į cirkuliuojančius virusų tipus ir potipius.

2019–2020 m. gripo sezono vakcinos skirtos apsaugoti nuo A (H1N1), A (H3N2), ir dviejų B tipo virusų, todėl pasiskiepijus susidaro imunitetas abiejų tipų gripui.

Šaltinis: www.nvsc.lt