Šiemet Lietuvoje užregistruota 13 kokliušo atvejų

Kokliušas / Shutterstock nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-11-04 08:00
Šiemet per devynis mėnesius Lietuvoje užregistruota 13 kokliušo atvejų. Tai trečdaliu mažiau palyginus su pernai tuo pačiu laikotarpiu, kai buvo registruota 20 atvejų. Iš visų susirgusių, keturi sergantys buvo hospitalizuoti – visi neskiepyti vaikai iki 4 metų amžiaus.

Kokliušas – tai ūminė bakterinė liga, kuriai būdingas priepuolinis, spazminio pobūdžio kosulys. Liga dažniausiai prasideda lengvais peršalimo reiškiniais, kosuliu, be žymesnio karščiavimo ar intoksikacijos. Po kelių savaičių kosulys sustiprėja, tampa priepuoliniu. Ligai vystantis kosulio priepuoliai dažnėja, tampa ilgesni ir sunkesni.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pagal amžiaus grupes daugiausia kokliušo susirgimo atvejų šiemet užregistruota tarp vyresnių nei 30 m. asmenų (38,5 proc., penki atvejai.); mažiau atvejų registruota tarp sergančiųjų iki 4 m. ir  10–14 m. vaikų grupėse – atitinkamai po 30,8 proc. (po keturis atvejus). Daugiau nei pusė (53,8 proc.) sirgusiųjų buvo neskiepyti nuo kokliušo infekcijos.

Medikai primena, kad kūdikiai iki 6 mėn. priskiriami didžiausiai rizikos grupei. Jie dažniau serga sunkiomis ligos formomis, patiria dažnesnes ir sunkesnes komplikacijas. Dažniausiai kūdikiai kokliušo infekcija užsikrečia nuo suaugusiųjų.

Kokliušas suaugusiesiems dažniausiai nediagnozuojamas, o atsiradę simptomai priskiriami prie kitų kvėpavimo takų ligų, nors atliktų tyrimų duomenimis, nustatyta, kad tarp ilgiau nei 14 d. kosinčių suaugusiųjų iki penktadalio yra sergančiųjų kokliušu.

Tiek persirgus, tiek pasiskiepijus nuo kokliušo infekcijos nesusidaro patvarus ilgalaikis imunitetas, o tai reiškia, jog laikui bėgant imunitetas silpsta. Atsižvelgiant į tai, 15–16 m. paaugliai nuo 2015 m. buvo pradėti skiepyti palaikomąją kokliušo vakcinos doze (kartu su difterijos, stabligės komponentus turinčia vakcina).

Pakartotina vakcinacija nuo kokliušo naudinga ir suaugusiems. Ypač rekomenduojama atnaujinti skiepus nuo šios infekcijos planuojantiems tapti tėvais, ar jau susilaukusiems kūdikio tėvams, globėjams ir seneliams, kadangi didžioji dauguma kūdikių ir  mažų vaikų kokliušu užsikrečia nuo šeimos narių.

Šaltinis: http://www.ulac.lt