Skiepai nuo žmogaus papilomos viruso paauglėms: už ar prieš

Mergaičių skiepijimas, skiepai nuo ŽPV, vakcinacija / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2021-10-13 10:06
Viena iš efektyviausių gimdos kaklelio vėžio prevencijos priemonių – skiepai nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos. Penktus metus Lietuvoje pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą nuo ŽPV infekcijos nemokamai skiepijamos mergaitės nuo 11 metų. Tačiau vis dar vyrauja nuomonė tarp tėvų, kad šio amžiaus mergaites skiepyti nuo šios infekcijos per anksti. Apie tai, kodėl vyrauja toks skepticizmas ir kaip Lietuva atrodo kitų šalių kontekste skiepijant nuo ŽPV, portalui manodaktaras.lt pasakoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Eglė Savickienė.

Lietuvoje nuo ŽPV infekcijos nemokamai skiepijamos mergaitės nuo 11 metų. Kodėl pasirinktas būtent toks amžius?

Skiepai nuo žmogaus papilomos viruso mažina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Didžiausias vakcinos efektyvumas pasiekiamas, jei skiepijamos mergaitės, dar neturėjusios kontakto su ŽPV (t.y., neturėjusios lytinių santykių). 

Todėl atsižvelgiant į tai, tikslingiausia skiepus skirti 9–13 metų mergaitėms, t.y. iki seksualinių santykių pradžios, nes tada yra stipriausias imuninis atsakas į vakciną.

Skiepijant ŽPV vakcinomis, moterys yra apsaugomos daugiau kaip 90 proc. nuo ikivėžinių pažeidimų atsiradimų, o visų gimdos kaklelio vėžio atvejų galima išvengti iki 75 proc.

Kas pasikeitė per penkerius vakcinacijos metus – kiek jau paskiepyta mergaičių?

Lietuvoje nuo ŽPV infekcijos 11 metų mergaitės pradėtos nemokamai skiepyti 2016 m. rugsėjo mėnesį. Įgyvendinant Nacionalinę imunoprofilaktikos programą, Lietuvoje mergaitės yra skiepijamos dvivalente Cervarix vakcina, kuri apsaugo nuo 16 ir 18 žmogaus papilomos viruso tipų ir yra skirtas gimdos kaklelio vėžio profilaktikai. 

Vakcinacijos schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėnesių pertrauka. 16 ir 18 žmogaus papilomos viruso tipai yra didžiausios onkogeninės rizikos. Apie 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų būtent ir lemia šie viruso tipai. 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, gerais vakcinacijos rodikliais laikoma, kai paskiepytųjų skaičius šalyje ir jos regionuose siekia 90-95 proc. tikslinės grupės asmenų. 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuva šio rodiklio dar nėra pasiekusi, tačiau atsižvelgiant į tai, kad mergaitės valstybės lėšomis pradėtos skiepyti ne taip seniai, džiugu, kad kasmet stebima vis daugiau paskiepijamų mergaičių.

ULAC Visuomenės sveikatos specialistė Eglė Savickienė
ULAC Visuomenės sveikatos specialistė Eglė Savickienė

Ar gali skiepytis vyresnės mergaitės ir moterys, kurios neįeina į šią programą?

Rekomenduojama taip pat skiepyti ir jau pradėjusias lytinį gyvenimą merginas ir moteris bet kuriame gyvenimo amžiuje. Vakcinacija užkerta kelią užsikrėsti nauja ŽPV infekcija, be to, yra apsaugoma nuo pakartotino to paties tipo ŽPV tipo viruso užsikrėtimo. 

Pažymėtina, kad vyresnėms mergaitėms ir moterims yra reikalingos trys vakcinos dozės. Taip pat rekomenduojama skiepyti ir berniukus. ŽPV vyrams gali sukelti išangės, gerklų, varpos vėžį.

Jūsų nuomone, tėvai skeptiškai žiūri į šį skiepą ar visgi sąmoningai priima sprendimą paskiepyti paaugles dukras?

Vis dar vyrauja nuomonė tarp tėvų, kad 11 metų mergaites skiepyti nuo ŽPV infekcijos per anksti, kadangi vakcinacija nuo ŽPV gali paskatinti ankstyvus lytinius santykius. 

Taip pat manoma, kad ŽPV galima užsikrėsti tik turint daug lytinių partnerių, bet tai netiesa.

Tačiau visais atvejais, esant dvejonių ar neaiškumų dėl vakcinacijos, rekomenduojama dėl patikimos informacijos suteikimo kreiptis į specialistus – šeimos gydytojus, ginekologus. 

Taip pat patikimos informacijos galima ieškoti patikimuose šaltiniuose, tokiuose kaip Lietuvos akušerių ir ginekologų draugijos, Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų interneto svetainėse, taip pat Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, Pasaulio sveikatos organizacijos interneto svetainėse.

Kur reikėtų kreiptis?

Tėvai ar globėjai, pageidaujantys paskiepyti nuo ŽPV infekcijos mergaites, kurios dėl įvairių priežasčių dar nebuvo paskiepytos, turi kreiptis į šeimos gydytoją. Jis turi sudaryti individualius skiepijimo planus, atsižvelgiant į tuo metu galiojusį Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, amžių bei kitas aplinkybes. 

Vyresni asmenys nuo ŽPV infekcijos gali pasiskiepyti savo lėšomis. Dėl skiepų rekomenduojame kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kiek ši vakcina apsaugo?

Po vakcinacijos susidaro ilgalaikis imunitetas. Pilnai užbaigus ŽPV vakcinacijos kursą (pagal ŽPV vakcinų charakteristikų santraukoje nurodytas skiepijimo schemas), revakcinacijos poreikis nėra numatytas. 

Tačiau svarbu paminėti, kad net pasiskiepijus bet kuria vakcina nuo ŽPV, vis tiek reikia reguliariai tikrintis, kad būtų atliktas citologinis gimdos kaklelio tyrimas. Šiuo metu esančios vakcinos neapsaugo nuo visų ŽPV, kurie gali sukelti vėžį. 

Vėžiui vystytis reikia laiko – tai gali užtrukti nuo 10 iki 15 metų ir daugiau, tačiau kartais tai užtrunka tik metus. 

Kaip Lietuva atrodo kitų šalių kontekste, skiepijant nuo ŽPV?

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, iki 2018 metų visos ES/EEE šalys yra įtraukusios mergaičių skiepijimą nuo ŽPV infekcijos į  nacionalinius profilaktinių skiepijimų kalendorius. 

Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2019 m. imunizacijų programų duomenimis, 13 ES/EEE šalių rekomenduoja skiepyti pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių tiek mergaites, tiek berniukus. 

Belgija ir  Austrija – pirmosios šalys, įvedusios ŽPV vakcinaciją tarp berniukų Europoje. Stebint pastarųjų penkerių metų laikotarpį, vakcinaciją nepriklausomai nuo lyties pradėjo Italija, Lichtenšteinas, Kroatija, Čekija, Danija, JK, Liuksemburgas, Airija, Norvegija, Suomija ir Švedija. 

26 Europos šalys jau yra įtraukusios arba planuoja įtraukti berniukus į nacionalines ŽPV skiepijimo programas ir tai sudaro beveik pusę (48 proc.) visų regiono šalių. 

PSO duomenimis, pasaulyje jau įskiepyta daugiau nei 270 milijonų vakcinos nuo ŽPV dozių. Atliktų tyrimų duomenimis, skiepijimo dėka Australijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV ir Naujojoje Zelandijoje žmogaus papilomos viruso sukeltų infekcijos atvejų tarp paauglių mergaičių ir jaunų moterų sumažėjo 90 proc.

Lietuvoje skiepijimų nuo ŽPV aprėptys turi didėjimo tendenciją, vertinant 11 metų amžiaus mergaičių skiepijimo aprėptis:

  • 2016 metais jos siekė 12,5 proc.
  • 2020 metais padidėjo beveik penkis kartus ir siekė – 61,6 proc. 

2020 m. ULAC duomenimis, skiepijimų nuo ŽPV infekcijos 11 m. mergaičių aprėptys pirma doze siekė 61,6 proc., o antra doze – 27,1 proc. bei 12 m. mergaičių pirma doze – 76,2 proc., o antra doze – 67,6 proc.