Skonio ir kvapo pojūčių praradimas gali reikšti, kad susirgote Covid-19 infekcija

Koronaviruso pandemija / SCANPIX nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-04-10 10:33
Apibūdindami Covid-19 infekcijos sukeliamus simptomus, daugelis medikų akcentuoja aukštą temperatūrą, kosulį, dusulį ir stiprius kaulų laužymą primenančius. Visgi dar vienas požymis – skonio ir kvapo praradimas – taip pat gali signalizuoti, jog sergate šia infekcija.

„Skonio ir kvapo praradimas yra daug svarbesnis simptomas nei karščiavimas, įtariant galimą užsikrėtimą COVID-19. Tai parodė mokslinis tyrimas: 1,5 mln. žmonių duomenų analizė rodo, kad 59 proc. sergančiųjų COVID-19 liga pasireiškė skonio ir kvapo paradimu, lyginant su 18 proc. tų, kuriems liga nebuvo diagnozuota“, – sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. Saulius Čaplinskas.

Prof. S.Čaplinskas anksčiau savo socialinėje „Facebook“ paskyroje dalinosi Didžiosios Britanijos medikų apžvalga, kurioje apžvelgti dažniausi ir rečiau pasitaikantys bendrieji koronaviruso simptomai. Jungtinės Karalystės (JK) medikai, apžvelgę savo patirtis apie COVID-19 ligą, papildė JK gyventojams skirtą informaciją apie galimus ligos simptomus.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius prof. Saulius Čaplinskas.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius prof. Saulius Čaplinskas.

Pasak profesoriaus, dažniausių simptomų grupėje išskirta: karščiavimas, kosulys, dusulys ir skausmai.  Tuo metu nedažnai pasitaikančių bendrųjų ligos simptomų grupė daug platesnė. Tai apetito praradimas, kosulys su gausiu skrepliavimu, gerklės skausmas, sumišimas, galvos svaigimas, užgulusi nosis ar sloga, kvapo ar skonio netekimas, viduriavimas, pykinimas ir vėmimas, galvos skausmas, pilvo skausmai ir jo pūtimas, atsikosėjimas krauju. 

Skonio ir kvapo pojūčių praradimas gali reikšti viruso sankaupą nosyje ir galinėje gerklės dalyje.

„Lietuvoje Covid-19 infekcija susirgę pacientai, kurie viešai pasakoja apie savo pojūčius, taip pat mini šį ligos požymį“, – sakė prof. S. Čaplinskas. Pasak jo, mūsų šalies mokslininkai dar nespėjo nustatyti ir įvertinti, kiek dažnai pasireiškia šie simptomai Lietuvoje, bet iš ligonių pasakojimų galima spręsti, jog jie būdingi dažnu atveju.

Prof. S.Čaplinskas atkreipia dėmesį, kad sergant COVID-19 infekcija kartais situacija gali pablogėti labai labai greitai. „Ką liudija ir to paties britų premjero pavyzdys. Atrodė, kad jo sveikata pakankamai gera, o kitą dieną jau informuojama, kad atsidūrė intensyvios terapijos skyriuje. „Stebint kitas užkrečiamąsias ligas tokių itin sparčių pablogėjimų neteko matyti“, – sako S. Čaplinskas.

Užsienio žiniasklaidos priemonės taip pat informuoja apie šiuos simptomus. Britanijos otorinolaringologų asociacija (BAO) atrado naujus koronaviruso simptomus, kurie daliai žmonių gali gerokai apsunkinti gyvenimą.  Koronavirusu užsikrėtusiems pacientams, kurie nekosėja ir nekarščiuoja, gali pasireikšti visai nauji ligos simptomai – skonio ir kvapo pojūčių praradimas.

1,5 mln. žmonių duomenų analizė rodo, kad 59 proc. sergančiųjų COVID-19 liga pasireiškė skonio ir kvapo paradimu, lyginant su 18 proc. tų, kuriems liga nebuvo diagnozuota.

Koronavirusas į žmogaus organizmą patenka per akis, nosį ar gerklę, tad britų mokslininkai nustatė, kad koronavirusu sergantiems asmenims, kuriems nepasireiškia tradiciniai ligos požymiai, gali dingti skonio ir kvapo pojūčiai. Asmenys, kurie neteko gebėjimo jausti skonį ir kvapą, turėtų saviizoliuotis, nes tai gali būti koronaviruso simptomai. Skonio ir kvapo pojūčių praradimas gali reikšti viruso sankaupą nosyje ir galinėje gerklės dalyje.

Analogiškas išvadas yra padarę ir Vokietijos virusologai, tyrę naują koronavirusinę COVID-19 infekciją, kurie nustatė, kad be karščiavimo ir sauso kosulio, šią ligą lydi dar keli būdingi simptomai, į kuriuos anksčiau nebuvo atkreiptas dėmesys. Dauguma sergančiųjų kelioms dienoms praranda kvapo ir skonio pojūtį, nors dar nebuvo aišku, kuriame ligos etape šie pojūčiai išnyko.

Naujausi straipsniai