Skonio ir uoslės praradimas – ne vien tik koronaviruso simptomas

Uoslės ir skonio praradimas, koronaviruso simptomai / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-11-14 19:41
Skonio ir uoslės praradimas laikomas vienu būdingiausių COVID-19 ligos požymių. Ar pajutus peršalimo simptomus ir netekus uoslės ir skonio pojūčių galima iškart diagnozuoti COVID-19? Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė, šeimos gydytoja Jurga Dūdienė sako, kad skonio ir kvapo netekimas taip pat pasireiškia susirgus gripu ar peršalimo ligomis.

Koronavirusinės infekcijos sukeliama COVID-19 liga nėra vienintelė liga, pasireiškianti skonio ir uoslės praradimu. Pasak Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadovės, šeimos gydytojos Jurgos Dūdienės, COVID-19 ligos simptomai būdingi ir kitoms ligoms – gripui ar vadinamosioms peršalimo ligoms, kurių dažniausi sukėlėjai – rinovirusai.

„Esant stipriai slogai paburksta gleivinė. Tikriausiai kiekvienas, sirgdami virusinėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, esamę pajutę, kad neužuodžiame, nejaučiame skonio. Dėl paburkusios gleivinės receptoriai, per kuriuos jaučiame skonį ir kvapą, „išsijungia“. Kai sloga ir gleivinės paburkimas mažėja, pradedame jausti ir skonį, ir kvapą“, – paaiškina šeimos gydytoja J.Dūdienė.

Šeimos gydytoja Jurga Dūdienė. Karolinos Pansevič nuotr.
Šeimos gydytoja Jurga Dūdienė. Karolinos Pansevič nuotr.

Uoslė ir skonis prarandama ilgesniam laikui

Tačiau, pasak šeimos gydytojos, COVID-19 ligos atveju skonio ir kvapo praradimas gali kai kuo skirtis nuo pojūčių sergant gripu ar peršalimo ligomis: „Pacientai pasakoja, kad praranda uoslę žymiai ilgesniam laikui, tai netgi psichologiškai erzina. Tačiau galima nuraminti, kad uoslės ir skonio pojūčiai tikrai atsistato. Kiek laiko tai užtruks, priklauso nuo kiekvieno žmogaus organizmo.“ Taip pat sergant COVID-19 slogos gali nebūti. „Gali būti tik nosies užgulimas, gali to išvis nebūti, kiekvienam žmogui COVID-19 simptomų pasireiškimas skiriasi“, – sako šeimos gydytoja.

Skonio ir kvapo netekimo nereikia ignoruoti, nes tai gali būti vienintelis COVID-19 ligos požymis. „Koronavirusu užsikrėtęs žmogus visos ligos metu gali jausti vienintelį simptomą – uoslės ir skonio praradimą. Jeigu jo imunitetas pakankamai stiprus, gali nebūti karščiavimo, kosulio ar dusulio“, – sako šeimos gydytoja J.Dūdienė. Pasak jos, kadangi gripo, peršalimo ligų ir COVID-19 simptomai panašūs, vienintelis būdas sužinoti, ar nesergate COVID-19 – tepinėlio iš nosiaryklės tyrimas.