Smegenų vėžį bus galima nustatyti iš kraujo tyrimo

Smegenų vėžį bus galima nustatyti iš kraujo tyrimo / 123RF.com nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2019-10-18 09:45
Sukurtas būdas smegenų vėžiui nustatyti iš kraujo tyrimo. Tai leistų onkologinę ligą diagnozuoti anksčiau.

Smegenų vėžys – palyginti retas onkologinis susirgimas, tačiau išgyvenamumas susirgus šia liga – mažas. Prasti gydymo rezultatai susiję su tuo, kad smegenų auglio simptomai – nespecifiniai, galvos skausmas, atminties sutrikimai gali reikšti kitus sutrikimus. Paprastų ir nebrangių tyrimų pirminėje sveikatos grandyje diagnozuoti smegenų vėžiui nėra. Tai reiškia, kad smegenų navikas dažnai diagnozuojamas ligai jau pažengus.

Stratklaido universiteto Glazge mokslininkai sukūrė naują metodą, kuris smegenų vėžį diagnuozoja iš kraujo tyrimo. Metodui sukurti pasitelktas ir dirbtinis intelektas. Komanda panaudojo infraraudonuosius spindulius išskirti vėžio žymenis iš pacientų kraujo mėginių ir išmokė mašinų mokymosi algoritmą aptikti vėžio požymius. Tam panaudoti 724 žmonių kraujo mėginiai – sergančių smegenų vėžiu ir sveikų. Algoritmas retrospektyviai išmokytas diagnozuoti smegenų vėžį. Po to metodas išbandytas su 104 kraujo mėginiais – 12 iš jų buvo žmonių, kuriems diagnozuotas smegenų vėžys. Algoritmas smegenų vėžį atpažino 87 procentų tikslumu.

Mokslininkai sako, kad naujas tyrimas identifikuoti smegenų vėžiui – paprastas ir neinvazinis, nereikalauja specialaus pasiruošimo. Medikai galėtų jį skirti pacientams su nespecifiniais simptomais, tai padėtų išskirti pacientus, kuriems reikia skubiai atlikti smegenų tomografiją, kad būtų patvirtinta ar paneigta smegenų vėžio diagnozė.

Parengta pagal medicalnewstoday.com