Socialiniai tinklai siejami su paauglių valgymo sutrikimais

Socialiniai tinklai siejami su paauglių valgymo sutrikimais / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-09 12:30
Paaugliai, kurie yra aktyvūs socialiniuose tinkluose, linkę intensyviai sportuoti, praleisti valgymus, jų elgesys turi ir kitų mitybos sutrikimų požymių. Paauglius į tokį elgesį veda socialiniuose tinkluose vyraujantis idealaus kūno įvaizdis.

Australijos tyrėjai apklausė 996 moksleivius, kurių vidutinis amžius – 13 metų. Moksleivių buvo klausiama apie socialinių tinklų Facebook, Instagram, Snapchat ir Tumblr naudojimo įpročius ir elgesį, susijusį su mitybos sutrikimais – persivalgymą, valgymų praleidimą arba intensyvų sportą, siekiant nepriaugti svorio, taip pat nerimą dėl kūno svorio ir figūros.

Tyrimo rezultatai rodo, kad socialiniuose tinkluose dalyvaujantys paaugliai labiau linkę į sutrikusio mitybos elgesio epizodus, palyginti su tais paaugliais, kurie paskyrų socialiniuose tinkluose neturi. Kuo daugiau paskyrų skirtinguose socialiniuose tinkluose, tuo daugiau sutrikusio valgymo epizodų paauglys patiria.

Pasak mokslininkų, socialiniai tinklai skatina jaunuolius lygintis su bendraamžiais, ypač pagal išvaizdą. Be to, paauglystė – toks amžius, kai bendraamžių pritarimas yra labai svarbus, paaugliai lengvai pasiduoda bendraamžių įtakai. Socialiniuose tinkluose propaguojamas idealaus kūno įvaizdis siunčia žinutę, kad išvaizda parodo, kiek esi vertas. Tai veda į nesveikas pastangas siekti idealios išvaizdos.

Paauglių tėvai turėtų atkreipti dėmesį ne tik į turinį, bet ir į tai, kaip paauglys bendrauja su draugais socialiniuose tinkluose, taip pat stebėti požymius, rodančius mitybos sutrikimus. Dažniausiai susiduriama su nervine bulimija, nervine anoreksija ir persivalgymu.

  • Nervinė bulimija – persivalgymai, po kurių vaikas ar suaugęs sukelia sau vėmimą, vartoja vidurių laisvinamuosius vaistus, laikosi griežtos dietos ar intensyviai sportuoja, kad nepriaugtų svorio. Vaikai ir paaugliai paprastai slepia, kad išvemia suvalgytą maistą, tad tėvai įtarti sutrikimą gali tik jau pažengus.
  • Nervinė anoreksija – vaikai ir paaugliai, sergantys anoreksija, turi iškreiptą kūno įvaizdžio suvokimą. Sergantieji anoreksija sau atrodo stori net tuomet, kai yra pavojingai liesi. Anoreksiją galima įtarti, kai ženkliai krenta svoris, kai paauglys išreiškia baimę priaugti svorio, mergaitėms dingsta mėnesinės.
  • Persivalgymas – kenčiantys nuo persivalgymo nuolat nekontroliuojamai suvalgo didelį maisto kiekį per trumpą laiką, net tuomet, kai persivalgymas jiems kelia fizinį diskomfortą. Pyktis, nerimas, jaudulys ar nuobodulys gali paskatinti persivalgyti. Dažnai šiuo sutrikimu sergantieji (tiek vaikai, tiek suaugusieji) patys nesuvokia, kad tai liga, labai išgyvena dėl savo nesivaldymo ir gali nuolat būti prislėgti ar susirgti depresija.

Parengė Monika Kairienė pagal reuters.com ir palangosvsb.lt