Spartėjant skiepijimui, vakcinų rezervas daugelyje savivaldybių išseko

Vakcina nuo Covid-19, skiepijimas / Teodoro Biliūno nuotr.
Autorius: BNS, manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-04-16 16:35
Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad spartėjant vakcinacijai, skiepų rezervas daugelyje savivaldybių išseko, o Sveikatos apsaugos ministerija kol kas neturi galimybių jų pateikti daugiau.

„Daugelis savivaldybių yra pabaigusios savo vakcinų kiekius, bent jau tiek, kiek žiūrėjau šiandien ryte, ypač „Pfizer“ kiekius. Bus tam tikras tiekimas, jei neklystu, savaitgalį „AstraZeneca“. Bet vis dėlto Sveikatos apsaugos ministerija neturi, ką skirstyti ir ką perskirstyti, nes visose savivaldybėse tempas yra labai smarkiai pagreitėjęs“,  – penktadienį žurnalistams Visagine sakė I.Šimonytė.

„Kitą savaitę atkeliauja naujos siuntos, tas naujas siuntas reikės ne mažiau greitai suskiepyti“,  – pabrėžė ji.

Vyriausybės vadovė penktadienį lanko vakcinavimo nuo COVID-19 centrus Vilniaus krašte.

Kauno vakcinavimo centras penktadienį pranešė, kad savaitgalį ir pirmadienį nedirbs, nes jau išskiepijo visas gautas vakcinas.

Naujausiais Statistikos departamento duomenimis, Kaunas iki šiol buvo sunaudojęs beveik 112 tūkst. iš 116,5 tūkst. vakcinų.

„Pfizer“ vadovas: po 6–12 mėnesių „tikriausiai“ reikalinga trečia skiepo dozė

Farmacijos bendrovės „Pfizer“ vadovas pareiškė, kad žmonėms „tikriausiai“ reikės trečios jo kompanijos skiepo nuo COVID-19 dozės praėjus 6–12 mėnesių po paskiepijimo antrąja doze.

Albertas Bourla ketvirtadienį parodytame interviu taip pat sakė, jog labai tikėtina, kad nuo COVID-19 gali tekti skiepytis kiekvienais metais.

„Mums reikia išsiaiškinti, kokia bus seka ir kaip dažnai mums reikės tą daryti“, – sakė A.Bourla balandžio 1 dieną įrašytame interviu televizijai CNBC.

Pasak jo, pagal „tikėtiną scenarijų“ praėjus 6–12 mėnesių po antros dozės reikės trečiosios dozės, o tada bus revakcinuojama kiekvienais metais. Vis dėlto „visa tai dar reikia patvirtinti“, sakė jis ir pridūrė, kad „labai svarbų vaidmenį“ vaidins koronaviruso atmainos.

Mokslininkai kol kas nežino, kiek laiko skiepai apsaugo nuo COVID-19.

„Pfizer“ anksčiau šį mėnesį paskelbė tyrimo išvadas, rodančias, kad jos vakcina laikotarpiui iki šešių mėnesių po antrosios dozės daugiau kaip 91 proc. apsaugo nuo pandeminio koronaviruso, o daugiau kaip 95 proc. – nuo sunkios COVID-19.

Tačiau mokslininkai sako, kad reikia daugiau duomenų norint nustatyti, ar apsauga išlieka ir praėjus pusei metų.

JAV prezidento Joe Bideno atsako į COVID-19 komandos vadovas Davidas Kessleris ketvirtadienį kalbėdamas Kongrese įspėjo, jog amerikiečiai turėtų tikėtis, kad reikės papildomų vakcinos dozių nuo koronaviruso atmainų.

„Šiuo metu visko dar nežinome, – sakė jis Atstovų Rūmų Koronaviruso krizės pakomitečiui. – Aiškinamės antikūnų atsako trukmę.“

„Galvoju, jog planavimo tikslams, vien planavimo tikslams, turėtume tikėtis, kad mums gali reikėti papildomo skiepijimo“, – pridūrė D.Kessleris.

A. Bourla interviu taip pat teisino savo kompanijos vakcinos kainą ir sakė, kad ji gelbsti gyvybes, o neturtingoms šalims bus pardavinėjama nesiekiant pelno.

Kylančios kainos

„Vakcinos labai brangios“, – sakė A.Bourla interviu kelioms Europos žiniasklaidos organizacijoms.

„Jos gelbsti žmonių gyvybes, sudaro sąlygas vėl atverti ekonomikas, bet mes pardavinėjame jas vieno pavalgymo kaina“, – sakė jis.

Prieš kelis mėnesius vieno Belgijos vyriausybės nario paskelbtais duomenimis, „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinos Europos Sąjungai yra brangiausios.

Bulgarijos premjeras Boiko Borisovas anksčiau šią savaitę sakė, kad „Pfizer“ vakcinos kaina derantis dėl pardavimo auga ir yra 19,5 euro, nors buvo 12 eurų.

Tokios kainos labai skiriasi nuo britų ir švedų farmacijos kompanijos „AstraZeneca“ vakcinos kainos. Kompanija yra pažadėjusi per pandemiją nesiekti pelno dėl šio produkto ir pardavė jo ES už mažiau nei 2 eurus dozei.

A.Bourla nepatvirtino „Pfizer“ vakcinos kainos, bet pripažino, kad išsivysčiusioms šalims, tokioms kaip ES narės ar JAV, ji parduodama brangiau.

„Vidutinių pajamų šalyse mes ją parduodame už pusę kainos, – sakė jis. – Neturtingesnėse šalyse, taip pat ir Afrikoje, ją parduodame už savikainą.“

„Pfizer“ vakcina, kurią ši JAV kompanija sukūrė bendradarbiaudama su vokiečių firma „BioNTech“, šiuo metu yra svarbiausia vakcinavimo kampanijoms Amerikoje ir Europoje.

Vasario mėnesį farmacijos milžinė paskelbė atliekanti bandymus dėl trečios savo vakcinos dozės, siekiant geriau apsisaugoti nuo atsirandančių viruso atmainų.

A.Bourla ketvirtadienį sakė, kad kompanija kuria naują formulę, sudarysiančią sąlygas vakciną 4–6 mėnesius laikyti normalioje temperatūroje, o ne mažiausiai 70 Celsijaus laipsnių šaltyje, kaip reikia dabar.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.