Stresas ir nuovargis – vienos dažniausių erekcijos sutrikimo priežasčių

Erekcijos sutrikimai dažniau vargina vyresnius vyrus, bet gali kamuoti ir jaunus. Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-06-26 10:58
Seksualinės problemos kamuoja ne tik vyresnio amžiaus vyrus. Stresas ir nuovargis apskritai yra vienos dažniausių erekcijos sutrikimo priežasčių. Tad gydytojai ragina vyrus pamiršti kuklumą ir laiku pasirūpinti sveikata. Konsultavo „Urologas Panevėžyje“ seksologas Andrius Preidis.

VYRŲ SEKSUALINĖS SVEIKATOS TEMA JAU SENIAI NEBĖRA TABU, TAČIAU AR VYRAI VISADA RYŽTASI APIE TAI KALBĖTI?

Dauguma vyrų, kuriems pasireiškia lytinė disfunkcija, nedrąsiai kreipiasi pagalbos į specialistus. Kartais delsia kelis mėnesius ar net kelerius metus. Juos pas specialistus dažnai užregistruoja jų partnerės. Žinoma, pasitaiko ir tokių vyrų, kurie net po vienos nesėkmingos sueities iškart atlekia pas urologą.

Vis dėlto noriu paraginti nebijoti kreiptis pagalbos, nes, jei problema įsisenėja, ją išspręsti tampa sunkiau. Jeigu nesiseka išgydyti seksualinių sutrikimų, nereikėtų baimintis kreiptis į urologą pakartotinai – erekcijos sutrikimų sprendimo būdų yra ne vienas, tad, nesuveikus vienam, dažniausiai pavyksta rasti alternatyvą. Vyrai kartu su savo partnerėmis turėtų ieškoti būdų, kaip spręsti problemas, o ne užsisklęsti jose.

KOKIOS YRA DIDŽIAUSIOS SEKSUALINĖS PROBLEMOS, SU KURIOMIS SUSIDURIA LIETUVOS VYRAI?

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, vyrus dažniausiai vargina erekcijos sutrikimai (impotencija). Nemaža dalis vyrų yra nepatenkinti per trumpa lytinio akto trukme (priešlaikine ejakuliacija).

KIEK MINĖTOS PROBLEMOS PRIKLAUSO NUO VYRŲ AMŽIAUS?

Erekcijos sutrikimai dažniau vargina vyresnius vyrus, bet gali kamuoti ir jaunus. Vieno tyrimo metu ištyrus 30 000 vyrų, nustatyta tai, kad net 8 proc. tirtųjų iki 30 metų amžiaus turėjo problemų dėl potencijos, o tarp tų, kurie įžengę į ketvirtą dešimtį, šis sutrikimas pasireiškė 11 proc. tirtųjų. Priešlaikinė ejakuliacija paprastai būna įgimta ir pasireiškia pirmaisiais lytinio gyvenimo metais, tačiau gali atsirasti ir vyresniame amžiuje. Ypač dažnai ji ima varginti po skyrybų.

KOKIĄ ĮTAKĄ VYRŲ SEKSUALINĖMS PROBLEMOMS DARO STRESAS, NEMIGA IR NUOVARGIS?

Šie veiksniai yra labai svarbūs vyrų seksualinei funkcijai. Dažnausiai jie ir būna erekcijos sutrikimų pagrindas. Dabar labai spartus gyvenimo tempas: vyrai dirba po 10 ir daugiau valandų per dieną, kartais ir savaitgaliais, o grįžę po darbų namo neretai irgi vis galvoja apie problemas darbuose. Pacientų paklausus, ar jie patiria stresą darbuose, beveik 80 proc. jų atsako teigiamai. Jei matau, kad vyrai nelinkę pripažinti, jog persidirba, užduodu paprastą klausimą: kada paskutinį kartą atostogavote? Dažniausiai atsako, kad prieš kelerius metus, arba prisimena, kad per atostogas erekcijos sutrikimai dingdavo.

Stresas, nuovargis ir nemiga yra pirminiai veiksniai, dėl kurių nepavyksta kurti sėkmingų lytinių santykių. Vėliau, nepavykus kelis kartus, atsiranda baimė patirti nesėkmę, o tai tik gilina problemą.

KAS LEMIA ANKSTYVUS IR VĖLYVUS EREKCIJOS SUTRIKIMUS?

Jaunesnio amžiaus vyrų erekcijos sutrikimų priežastys dažniausiai būna psichologinės: stresas, nuovargis, nerimas, nemiga, įvairios baimės. Vyresniems vyrams seksualinių sutrikimų atsiranda dėl kraujotakos nepakankamumo, susiaurėjus kraujagyslėms, dėl vartojamų vaistų, buvusių dubens operacijų, sumažėjusio testosterono kiekio. Noriu atkreipti dėmesį į tai, kad tie, kurie vartoja anabolinius steroidus, gali negrįžtamai sutrikdyti ne tik savo seksualinę funkciją, bet ir vaisingumą.

KAIP GYDOMI EREKCIJOS SUTRIKIMAI?

Gydant erekcijos sutrikimus svarbiausia – pašalinti juos sukėlusias priežastis. Jeigu matome, kad pacientas stresuoja, yra pervargęs, pirmiausia jam rekomenduojame suderinti darbo ir poilsio režimą. Visada reikėtų paskatinti vyrą mesti rūkyti, rekomenduoti saikingą fizinį krūvį, esant nutukimui, derėtų mažinti kūno masę. Jei erekcijos sutrikimų priežastis yra vartojami vaistai, juos vertėtų keisti kitais arba visai jų atsisakyti. Tik pasiekus šiuos tikslus, galima tikėtis ilgalaikių gerų rezultatų. Žinoma, daliai pacientų, siekiant greičiau pašalinti seksualinius sutrikimus, prireikia maisto papildų ar erekciją gerinančių medikamentų. Kartais, jeigu yra psichologinių priežasčių, pagalbos tenka kreiptis į psichologą.

Noriu pažymėti tai, kad vyrams labai svarbus jų partnerių palaikymas. Jei jo nebus, erekcijos sutrikimus bus labai sunku gydyti.

KOKIE PREVENCINIAI VEIKSMAI PADĖTŲ, JEIGU VYRĄ UŽKLUPO PIRMIEJI EREKCIJOS SUTRIKIMAI?

Svarbiausia – nepanikuoti, nes, kaip minėjau, baimė patirti nesėkmę ir būna pagrindinė erekcijos sutrikimų priežastis. Reikėtų pailsėti, gerai išsimiegoti. Jei vyras jaučiasi pavargęs ir nelabai nori mylėtis, geriau to ir nedaryti. Vertėtų stengtis mylėtis pailsėjus, jei priimtina – ryte, nes tada testosterono kiekis vyrų organizme būna didžiausias.

KOKIĄ ĮTAKĄ VYRŲ SEKSUALINEI SVEIKATAI DARO ŽALINGI ĮPROČIAI?

Visi žinome tai, kad rūkymas gali sukelti kraujotakos sutrikimus, o šie paskatina insultą ar infarktą. Tačiau nesusimąstome apie tai, kad varpos kraujagyslės yra net penkis kartus siauresnės nei širdies. Tad atsiradę erekcijos sutrikimai gali būti pranašas: jei vyras nieko nekeis gyvenime, per artimiausius penkerius metus gali patirti insultą ar infarktą. Beje, jie užklumpa vis jaunesnius pacientus. Nesaikingas alkoholio vartojimas taip pat daro neigiamą įtaką erekcijai.

Pas seksologą Andrių Preidį greitai ir paprastai registruokitės internetu www.manodaktaras.lt.