Mobilusis koronaviruso patikros punktas / BNS nuotr.

Su asmeninėmis šventėmis susiję koronaviruso atvejai – epidemiologų Achilo kulnas

Autorius: BNS | Publikuota: 2020-06-08 16:55
Nustatant vis naujus su asmeninėmis šventėmis susijusius koronaviruso atvejus, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovai teigia, jog šie atvejai – epidemiologų Achilo kulnas, bei ragina tokias šventes esant galimybei atidėti.

„Tai paskutinių dienų epidemiologų Achilo kulnas. Kiekvieną dieną šie atvejai nestoja būti registruojami, visą laiką atsiranda nauji“, – pirmadienį sakė NVSC Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė.

Su šventėmis susiję ir penki iš šešių naujų atvejų, apie kuriuos pranešta pirmadienį. Keturi atvejai susiję su asmenine švente Kernavėje: susirgo du šventės dalyviai bei du turėjusieji su jais sąlytį. Taip pat susirgo dar vienas šventės Vilniaus rajone, Kalvelių kaime, dalyvis.

Taip pat manoma, jog protrūkis Kalvelių kaime yra susijęs su protrūkiu Kernavėje. „Abiejose šventėse dalyvavo skirtingi Nacionalinio vėžio instituto darbuotojai“, – sakė R.Lingienė.

Sąlytį turėjusiųjų – per 150

Šventė Kalveliuose vyko gegužės 24 dieną privačiame name. Joje dalyvavo 15 asmenų, iš jų septyniems šiuo metu yra patvirtinta COVID-19 liga. Taip pat šia infekcija užsikrėtė dar aštuoni asmenys, nedalyvavę gimtadienyje, tačiau turėję sąlytį su dalyviais.

Nustatyta daugiau nei 150 sąlytį turėjusių asmenų, iš jų izoliuota yra apie 80.

„Šis tyrimas reikalauja ypatingai didelių epidemiologų pastangų, labai yra platus, identifikuota yra daugiau nei 150 sąlytį turėjusių asmenų, iš jų izoliuota yra apie 80“, – sakė R.Lingienė.

Vis dėlto ji pabrėžė, kad registruojant vis naujus atvejus, sąlytį turėjusių bei izoliuotų asmenų ratas taip pat plėsis. „Nustatyta, kad šios šventės dalyviai buvo labai aktyvūs, turėjo daug kontaktų darbovietėse, socialinėje erdvėje“, – sakė NVSC atstovė.

Nustatyta, kad jie dirba tokiose įstaigose kaip UAB „Vilniaus pakuotė“, UAB „Magneta Logistics“, UAB „VIP Spauda“ bei Mykolo Marcinkevičiaus ligoninėje ir kitose įstaigose. „Tai yra tikrai didelės įmonės, kuriose yra daug darbuotojų“, – teigė R.Lingienė.

Vienas iš užsikrėtusių asmenų dalyvavo ir vestuvių šventėje, kurioje dalyvavo 46 asmenys. „Jie taip pat yra visi izoliuoti“, – sakė NVSC atstovė.

Mažos rizikos sąsajos aptiktos tarp šios šventės dalyvių ir sostinės Pergalės gatve: jie lankėsi čia esančiose įstaigose.

Šventes rekomenduoja nukelti

Kernavėje šventė vyko gegužės 30 dieną, joje dalyvavo aštuoni asmenys, iš jų šešiems nustatyta COVID-19 liga, susirgo dar du sąlytį su jais turėję asmenys. Nustatyti 36 su užsikrėtusiaisiais sąlytį turėję asmenys.

Jeigu nukelti šventės neįmanoma, rekomenduojama riboti jų dalyvių skaičių iki asmenų, be kurių jos negali įvykti.

„Tai ir šeimos nariai, ir draugai, ir įvairių Ukmergės bei Širvintų rajono įstaigų darbuotojai“, – sakė NVSC atstovė. Atsižvelgiant į šiuos ligos protrūkius, visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja nukelti asmenines šventes.

„Jeigu artėja kažkokia sukaktis, kažkokia šventė, vis tiktai labai siūlau vadovautis Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis ir nukelti šias šventes, jeigu tai įmanoma, vėlesniam laikui“, – teigė R.Lingienė.

Jeigu nukelti šventės neįmanoma, rekomenduojama riboti jų dalyvių skaičių iki asmenų, be kurių jos negali įvykti, įvertinti riziką dėl vyresnio amžiaus bei lėtinėmis ligonis sergančių asmenų dalyvavimo bei neleisti šventėje dalyvauti asmenims, kurie yra izoliuoti ar turi viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymių.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Temos:

Covid-19