Sveika gyvensena prideda dešimtmetį sveikatos metų / 123RF.com nuotr.

Sveika gyvensena prideda dešimtmetį sveikatos metų

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-13 09:00
Sveikai gyvenantys žmonės gali nutolinti vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų ir 2-ojo tipo diabeto diagnozę. Tyrimas rodo, kad sveikai gyvenančios moterys be šių ligų gyveno vidutiniškai 10 metų ilgiau, palyginti su moterimis, kurių gyvenimo būdas nepasižymi sveikais įpročiais. O vyrai, gyvendami sveikai, gali nutolinti ligas senatvėje maždaug 7 metais. Tam reikia reguliariai sportuoti, saikingai vartoti alkoholį, išlaikyti normalų kūno svorį, subalansuotai maitintis ir nerūkyti.
JAV mokslininkų tyrimas paremtas 111 tūkst. žmonių duomenimis. Tyrimo dalyvius tyrėjai stebėjo daugiau kaip 20 metų. Penkiasdešimtmečių tyrimo dalyvių buvo klausiama, ar jie atitinka bent 4 iš 5 kriterijų:

  • Niekada nerūkė
  • Maitinasi sveikai, subalansuotai
  • Kasdien užsiima vidutinio arba didelio intensyvumo fizine veikla 30 minučių
  • Išlaiko normalų kūno svorį (KMI 18,5-24,9)
  • Per dieną išgeria ne daugiau kaip mažą vyno taurę arba bokalą alaus

Tyrimas parodė, kad moterys, kurios atitiko bent 4 iš 5 kriterijų, gyveno vidutiniškai 10 metų ilgiau nesusirgusios vėžiu, širdies ir kraujagyslių liga ar 2-ojo tipo diabetu, palyginti su moterimis, kurios kriterijų neatitiko. Kriterijus atitinkantys vyrai be šių ligų gyveno vidutiniškai 7 metais ilgiau negu vyrai, nesilaikantys sveikos gyvensenos įpročių. Manoma, kad skirtumą tarp moterų ir vyrų lemia tai, kad paprastai moterų vidutinė gyvenimo trukmė ilgesnė.

Mažiausia tikimybė ilgai gyventi be ligų nustatyta vyrams, kurie per dieną surūkydavo daugiau kaip 15 cigarečių ir nutukiesiems vyrams bei moterims, kurių KMI viršijo 30. Tačiau abiem lytims buvo bendra tai, kad sveikas gyvenimo būdas ne tik sumažino vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų ir 2-ojo tipo diabeto riziką, bet ir pagerino išgyvenamumo rodiklius, jei vyrams ar moterims buvo diagnozuota kažkuri iš šių ligų.

Kodėl tyrimui pasirinktos šios ligos? Vėžys, širdies ir kraujagyslių ligos, 2-ojo tipo diabetas – dažniausios ligos vyresniame amžiuje, be to, jos glaudžiai susijusios su gyvenimo būdu. Pavyzdžiui, antsvoris ar nutukimas siejamas net su 13 skirtingų organų vėžiu.

Skaičiuojama, kad 4 iš 10 vėžio atvejų galima išvengti, jei pacientai būtų laiku pakeitę savo gyvenimo būdą, pavyzdžiui, ribotų perdirbtos mėsos vartojimą, valgytų daugiau skaidulų turinčių produktų, saugotų odą būdami saulėje.

Šis tyrimas buvo stebimasis, tad negalima daryti išvadų, kad gyvenimo būdo veiksniai tiesiogiai veikia gyvenimo be ligų trukmę. Buvo įvertinti ir kiti veiksniai, kurie galėjo turėjo įtakos rezultatams – šeimos ligų istorija, etninė kilmė ir amžius. Tyrėjų komanda taip pat pasikliovė dalyvių teikiama informacija apie mitybą, fizinį aktyvumą, svorį ir ūgį, tad ši informacija taip pat gali būti netiksli.

Parengė Monika Kairienė pagal bbc.com